İyileşmiş Koronavirüs Hastalarından Alınan Kanın COVID-19 Tedavisinde Kullanılması

20 Mayıs, 2020
İyileşmiş koronavirüs hastalarından alınan kan, antikorların devam eden enfeksiyonu olan başka bir kişiye aktarılması için faydalı olabilir. Bugüne kadar bu konuda neler öğrendik? Bu makalede daha fazla bilgi edinin.

Koronavirüs, şu anda hala dünyayı sarsmakta olan bir salgın yarattı. Yeni bir virüs olduğundan, henüz yerleşik bir tedavisi yoktur ve bilim insanları hala tüm özelliklerini anlamamış ve keşfetmemiştir. Bununla birlikte, bilim insanları şu anda tedavi edilen koronavirüs hastalarından alınan kanın kullanımını potansiyel bir tedavi olarak incelemektedir.

Koronavirüsler aslında bir virüs ailesidir. Yeni koronavirüs, Aralık 2019’da Wuhan şehrinde ortaya çıktı.

Çok yakın bir zamanda gerçekleştiğinden, henüz bunu teyit etmek için yeterli çalışma bulunmamaktadır. Ancak, devam eden tüm araştırmalar sayesinde, bilim insanları virüsü her gün daha iyi ve daha detaylı tanımaya başladılar. En büyük risk faktörlerini ve hangi tedavilerin hastalarda daha iyi çalıştığını saptayabildiler.

Bu makalede, bilim insanlarının tedavi edilmiş koronavirüs hastalarından alınan kanı kullanarak yaptıkları en son araştırmaları açıklayacağız. Umut, bu kanı enfekte insanlarda kullanabilmeleridir. Bu, COVID-19 dışındaki diğer hastalıklarda oldukça başarılı bir şekilde çalışan bir tekniktir.

Bilim insanları tedavi edilen koronavirüs hastalarından alınan kanı nasıl kullanıyor?

laboratuvarda araştırma yapan bilim insanları
Tedavi edilen koronavirüs hastalarından alınan kanın kullanımı, kritik hastalarda virüsle yüzleşmek için geliştirilen antikorlardan faydalanmayı amaçlamaktadır.

Tedavi edilen koronavirüs hastalarından alınan kanın kullanımı, doktorların kullanmaya başladığı, ancak bilim insanlarının hala araştırdığı bir tekniktir. Bununla birlikte, aynı teknik geçmişte Ebola gibi diğer enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bu tedavi pasif bağışıklık adı verilen bir mekanizmaya dayanmaktadır. Bir kişi bir enfeksiyonun üstesinden geldiğinde, bu, enfeksiyona neden olan virüse karşı çalışan spesifik moleküller sayesinde olur. Bunlar antikorlardır. Bu antikorlar o kişinin kanında dolaşır ve virüsü nötralize edebilir. İyileşmiş bireylerden alınan kanın kullanımındaki ana fikir, bu antikorları şu anda hasta olan bir kişiye verdiğimizde, virüsle daha etkili bir şekilde savaşmasına yardımcı olma ihtimalleridir.

Şu anda, bu teknik Amerika Birleşik Devletlerinde, İspanya’daki bazı şehirlerde ve diğer yerlerde uygulanmaktadır. Bununla birlikte, sadece kritik durumda olan hastalarda kullanılabilir. Ayrıca bu tekniğin kullanılabilmesi için, doktorların kanı bağışlayan kişinin koronavirüsü vücudundan tamamen attığından emin olmaları gerekir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüsün Hava Yoluyla Taşınmadığını Belirtiyor

Bilim insanları ve doktorlar bu tekniği nasıl uyguluyor?

kan veren kadın
Bu tekniği uygulamak için, iyileşmiş olan hastanın virüsü vücudundan tamamen attığından emin olmak önemlidir. Ayrıca, test sadece kritik durumdaki hastalara uygulanır.

İyileşen koronavirüs hastalarından alınan kanın koronavirüs bulaşmış bir kişi için bir tedavi olarak kullanılması için farklı gereksinimler karşılanmalıdır. İlk olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, kan bağışı yapan kişinin virüsü vücudundan tamamen atıp atmadığını kontrol etmek önemlidir.

Bunu kontrol etmek için doktorlar PCR adı verilen bir test gerçekleştirir. Benzer şekilde, kan veren kişi enfeksiyonun herhangi bir belirtisini göstermemelidir. Ayrıca, kanı alacak olan hastanın kritik bir durumda olması gerekecektir, çünkü bilim insanları tedavinin etkili olup olmadığını henüz bilmiyorlar.

Bu tedaviyi uygulamak için bilim insanları iyileşmiş kişiden plazma infüzyonu almaktadır. Plazma, kanda bulunan, kan hücresi içermeyen sıvıdır. Bu plazma, teorik olarak, virüsü nötralize etmek için gerekli antikorları içerir. Bilim insanları daha sonra antikorların seviyesini ölçer ve plazmayı diğer hastalıkların varlığı için kontrol eder. Her şeyi kontrol ettikten sonra, plazma aktif bir enfeksiyonu olan hastaya aktarılır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Gerçek Tehlike: Koronavirüsün Bulaşabilirliği

İyileşen koronavirüs hastalarından alınan kanın kullanımı: Ne biliyoruz?

Bir enfeksiyonla savaşmak için antikor içeren kan kullanımı oldukça eski bir tekniktir. İspanyol gribi veya Ebola gibi bazı enfeksiyonlarda başarılı sonuçlar vermiştir. Bununla birlikte, koronavirüs durumunda, bunun devam eden bir çalışma olduğunu unutmamalıyız.

Bu nedenle, bu olası bir tedavi olmasına ve kullanılmaya başlamasına rağmen, yine de etkinliğinden emin olamayız. Bununla birlikte, tekniğin arkasındaki teori ve geçmiş deneyimler nedeniyle, çoğu bilim insanı bundan iyi sonuçlar beklemektedir.

  • Madrid estudia usar plasma sanguíneo de pacientes curados de la COVID-19 para tratar casos graves. (n.d.). Retrieved April 1, 2020, from https://www.agenciasinc.es/Noticias/Madrid-estudia-usar-plasma-sanguineo-de-pacientes-curados-de-la-COVID-19-para-tratar-casos-graves
  • ¿Es el plasma de pacientes que superan el Covid-19 un posible antídoto? (n.d.). Retrieved April 1, 2020, from https://gacetamedica.com/investigacion/es-el-plasma-de-los-pacientes-que-superan-el-covid-19-un-posible-antidoto/
  • Blood from people who recover from coronavirus could provide a treatment – The Washington Post. (n.d.). Retrieved April 1, 2020, from https://www.washingtonpost.com/health/2020/03/27/coronavirus-serum-plasma-treatment/
  • FDA. (2020). Investigational COVID-19 Convalescent Plasma – Emergency INDs, (March 24, 2020),
    Available in https://www.fda.gov/vaccines-blood-biologics/investigational-new-drug-ind-or-device-exemption-ide-process-cber/investigational-covid-19-convalescent-plasma-emergency-inds