Kadınların Karın Yağlarıyla Mücadelesi

Karın yağları yalnızca estetik bir sorun değildir. Kalp sağlığı, solunum problemleri ve hatta belli kanser çeşitlerine de yol açabilir.

Karın yağları. Bazı şeyler biraz daha nahoş, can sıkıcı ve…tehlikelidir. Hepimiz yıllar geçtikçe karın bölgesinde daha fazla yağın biriktiğini biliyoruz ve bu da bizleri dar kotlar ya da vücuda oturan kıyafetler giymekten alıkoyabiliyor. Ancak gerçek sorun vücut şeklimizle değil sağlığımızla ilgilidir.

Halihazırda yakın zamanda kalp hastalığı veya Tip 2 diyabet teşhisi konmuş kadınların sayısının arttığını biliyoruz. Hayat tarzlarımız ve beslenme şeklimiz karın yağının oluşmasına sebep oluyor ve bu da ihmal edilmemesi gereken ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Biz de bugünkü yazımızda, birtakım risklerden ve karın yağıyla mücadele etmek için nasıl kendimize günlük hedefler koyabileceğimizden bahsetmek istiyoruz.

Karın yağının tehlikeleri

Beslenme uzmanlarına göre, kadınlarda 40 yaşından sonra daha çok karın yağı oluşuyor. 40’lı yaşlar vücudun, daha az yağ yakmanıza sebep olabilecek daha yavaş bir metabolizma gibi birtakım hafif değişikliklerden geçmeye başladığı zamanlara denk geliyor.

Ayrıca vücutta daha düşük miktarlarda östrojen üretiliyor ve yıllar süresince de bu kademeli değişiklikler neredeyse her zaman kilo alımıyla sonuçlanıyor. Ancak en tehlikeli fazla kilolar karnınızın etrafında biriken yağlar. Derinin altındaki en görünür yağ olmasının yanı sıra, iç organlarınızın etrafında oluşan bir çeşit “iç organsal yağ”ın olduğunu da unutmayın.

Ve bu da sağlığınız için ciddi bir risk teşkil ediyor. Uzun vadede tehlikelerin ne olduğunu öğrenmek için hazır mısınız?

 • Kalp sağlığı
 • Yüksek tansiyon
 • Tip 2 diyabet

Ayrıca diyafram ve göğüs bölgesinin altında biriken yağın nefes almanızı zorlaştırıp klasik ve kronik bir öksürüğe yol açacağını biliyor muydunuz? Akciğerlerinizi yoran bu solunum güçlüğü ayrıca uyku apnesi ile de sonuçlanır.

Karın yağının meme veya rahim kanseri gibi belli hastalık çeşitlerine yakalanma riskini arttırdığını da not almakta fayda var. Karın etrafındaki yağ adet döneminizi bile değiştirebilir. Bu da çok ciddi bir sorundur.

Karın yağınızın “fazla” olup olmadığını biliyor musunuz?

doktorBu soru biraz garip durabilir; çünkü sizin dışınızda hiç kimse karın bölgenizde çok fazla yağ birikip birikmediğini bilemez. Ancak belki de vücudunuzun değiştiğini aniden fark edeceksiniz.

Doktorlar başka bir önemli gerçeğe karşı da uyarıyorlar. Karın bölgesini ölçmek ve belli parametreleri geçmemeye çalışmak çok önemli. Bu parametreler ise şöyle:

 • Kadınlar için, belinizin çapı 89 cm’i geçmemeli.
 • Erkekler için ise bu sayı genelde 102 cm’dir.

Fazla karın yağından nasıl kurtulabiliriz?

adaçayıBildiğiniz gibi, ne kadar çok denerseniz deneyin belinizin etrafındaki o fazlalığı atamadığınız zamanlar vardır. Umutsuzluğa kapılabilir ve bunun hayatınızın sonuna kadar böyle devam edip etmeyeceğini merak edebilirsiniz.

Ama vazgeçmeyin! Cesaretiniz kırılmasın. Kilo vermeyi deniyor ama bir türlü veremiyorsanız, bir doktor ya da beslenme uzmanının yardımını alın. İşte size günlük yaşantınızda yardımcı olabilecek birkaç pratik kuralı sıraladık. Bu kuralları cesaret ve iyimserlikle uygulamayı öğrenin!

 • Tuzdan vazgeçin ve yemeklerinizde de kullanmayın.
 • Her gün iki litre su için.
 • Karabuğday ve yulaf gibi tam tahıl ve hububat tüketmeyi deneyin. Beyaz unu bırakın ve yerine tam buğday unu kullanın. Tam buğday ekmeğini tercih edin. Arpanın da çok sağlıklı olduğunu unutmayın!
 • Şeker alımınızı sınırlayın, hamur işlerinden uzak durun ve hazır ya da donuş ambalajlı ürünleri satın almayın. Farklı yemekler, taze salatalar, buharda pişmiş sebzeler ve somon hazırlamak için daha fazla zaman geçirin. Kırmızı et yerine, hindi veya tavuk deneyin.
 • Her sabah aç karna bir bardak limonlu ılık su için.
 • Öğle yemeği ya da akşam yemeğinden sonra, bir bardak adaçayı içmeyi deneyin. Bu sindirimi kolaylaştırmanın ve karın yağını azaltmanın en iyi yoludur, o yüzden tutarlı olun ve her ay günde iki defa 15 gün arka arkaya adaçayınızı için.
 • Günde yarım saat hızlı bir yürüyüş yapın. Kendinizi yormayın ama disiplinli olun. Unutmayın – her gün!
 • İnek sütü içmeyi bırakın. Tüketebileceğiniz en iyi süt ürünü tatlandırılmamış yoğurttur ve yoğurt sindiriminizi kolaylaştırırken en sağlıklı bağırsak bakterilerini teşvik eder.
 • Günde beş defa “küçük” öğünler tüketin ve aynı zamanda hiçbir öğünü atlamamaya özen gösterin. Kilo vermek için kahvaltı veya akşam yemeğini atlarsanız, tam tersinin olması garantidir. Metabolizmanız yavaşlar ve vücudunuz enerjiyi yağ formunda depolar!