Kahve Faydalı Mıdır? Ne Kadar İçmeliyiz?

Çoğumuz için kahve sarhoş edici kokusuyla bizi baştan çıkaran ve her sabah tükettiğimiz rahatlatıcı sihirli bir iksirdir. Kahvaltı sırasında veya ağır bir yemek sonrasında bir bardak kahveyi kim sevmez ki? Hepimiz severiz, fakat eminim ki hepinizin aklında kahve içmenin faydalı olup olmadığı ve günde ne kadar içmeniz gerektiği ile ilgili sorular vardır. O yüzden, bugün hep merak edilen büyük bir soruyu cevaplayacağız: “Kahve faydalı mıdır?” Cevabı bulmak için okumaya devam edin.

Kahvenin neden faydalı olduğunu gösteren 10 sebep

2-latte

1. Antioksidanlar açısından zengindir

Kahve antioksidanlar açısından oldukça zengin bir içecektir ve ayrıca bünyesinde potasyum, magnezyum, krom, probiyotikler, vitamin ve tokoferolleri yüksek miktarda barındırır. Esas olarak, ABD’de birkaç yıl önce yapılan bir araştırma göstermektedir ki, kahveden meyve sebzelere oranla daha yüksek oranda antioksidan alırız. Daha da fazlası, genellikle yediğimiz meyveden daha fazla miktarda kahve tüketiriz.

2. Stresi azaltmaya yardımcı olur

Belki bu verdiğimiz bilgi dikkatinizi çekmiş olabilir. Seoul Ulusal Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmaya göre kahve beyindeki protein yapılarına alternatif üreterek stresi azaltmaktadır. Yine de aklınızdan çıkarmayın: bu durum günde en fazla bir veya iki bardak kahveyi içtiğimizde geçerlidir. Bu miktardan daha fazla içilmesi beyinde aksi bir etkiye sebep olur.

3. Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır

Science Daily’de 2012 yılında yayınlanan çalışmanın sonuçlarını belki okumuşsunuzdur, yapılan bu çalışma şu bilgileri ortaya koymaktadır; düzenli olarak kafein alan kişilerin Parkinson hastalığına yakalanma oranları daha düşüktür. Daha da fazlası, kahvenin titremeden şikayetçi olanlara bu konuda yardımcı olduğu saptanmıştır.

4. Karaciğere iyi gelir

Kahvedeki maddeler karaciğerin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, örneğin yağlı karaciğer hastalıklarından korunmaya ve hatta siroza karşı korunmaya yardımcı olur. Bunun sebebi ise farklı kimyasalların ve enzimlerin koruyucu olarak çalışmasına bağlıdır, bu maddelerden bazıları şunlardır: karbonhidratlar, lipitler, amino asitler, vitaminler, mineraller, alkaloitler ve kafein, diterpen, klorojenik asitler gibi biyo-aktif bileşenler bir araya gelerek karaciğeri koruyucu bir görev üstlenirler.

5. Ruh halimize olumlu yansır

Hayır, şak yapmıyoruz. Bu koyu, lezzetli içecek serotonin, dopamin ve norepinefirin gibi nörotransmiterlerin üretimini arttıran doğal bir antidepresan görevi görür. Güne başlamanın bundan daha iyi bir yolu yoktur.

Günde kaç bardak kahve içmelisiniz?

3-espresso

Burada anlaşılması gereken en önemli nokta, kahvenin her bir kişiyi farklı şekilde etkilediğidir. Bazılarını tüm gece uyutmazken, bazılarının uyku düzenine hiçbir etkisi yoktur. Aynı zamanda, bazıları için asit üretimine sebep olabilmektedir. Bu yüzden, kahvenin bizi nasıl etkilediğini iyi bir şekilde bilmemiz gerekmektedir. Genel bir kural olarak, her ne olursa olsun günde üç bardak kahveden fazlasını tüketmemelisiniz.

Birçok farklı uzmanın, sağlık uzmanının ve besin uzmanlarının belirttiğine göre, günlük alınan kafein dozu 500 miligram miktarını geçmemelidir. Bu yüzden aşağıda verilen rehber bilgileri uygularken, çok büyük bir bardak veya kupa kullanmamaya dikkat gösterin:

  • Kafeinsiz hazır kahvede 1 mg kafein vardır.
  • Hazır kahvede 40 mg kafein vardır.
  • Filtre kahvede 30-40 mg kafein vardır.
  • Espressoda 200-250 mg kafein kafein vardır.

Günlük kahvenizin tadını çıkarmaktan çekinmeyin. Ve doğal yollardan kilo vermek için yeşil kahve çekirdeğinin lezzetli özünden faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Kahvenin faydalı olup olmadığını inceleyen bu yazımızı okurken umarız keyifli bir zaman geçirmişsinizdir.