Kalbimde Bir Delik Var: Açıklayamadığım Bir Şeyi Özlüyorum

· 14 Kasım, 2017
Kalbinizdeki deliği doldurmak için maddi şeylere ya da diğer insanlara ihtiyacınız yoktur. Onu doldurabilecek tek bir şey var: kendinizi sevmek.

Kalbimde bir delik var ve oraya nasıl geldiğini bilmiyorum. Bu, kendimi yetersiz ve eksik hissettiren duygusal bir delik. Onu bir şeyle doldurmam lazım, herhangi bir şey olabilir. Boş hissediyorum ve üzgünüm.

Kalbinizde bir delik olması hissi sevilen birinin ölmesinden, bir ayrılıktan ya da belki de bir hayal kırıklığı sonra ortaya çıkabilecek bir şeydir.

Buna dikkat verin. Eğer bu devam ederse ve bunu insanlarla ve bir şeylerle doldurmaya çalışmaya başladıysanız, bu duygusal boşluğun asıl nedenini yamalıyor olacaksınız.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Üzüntünün vücudunuzdaki fiziksel etkileri nelerdir?

Kalbindeki o sonsuz delik

saçları uzun mor kız

Birçok kişi maddi şeylere sığınarak onları ezip geçen duygusal deliği telafi etmeye çalışır. Bu, daha sonrasında vicdanınızı yerle bir eden kompulsif alış verişler yapabileceğiniz zamandır.

Kendinize çok acı veren şeylerden kaçmak için para harcıyorsunuz. Ancak, bunu yapmak sadece bir yamadan ibaret. Bu gerçek sorununuzu çözmeyecek.

Öte yandan, diğer insanlar kalbindeki deliği insanlara bağlanarak doldurmaya çalışırlar. Yalnız hissetmemek için insanları kullanabilir ve manipüle edebilirler. Bu büyük bir hatadır çünkü başkalarını ve kendilerini incitirler. Ne yazık ki, bu davranış yıkıcı ve talihsiz bir durumla sona erecektir.

Bununla birlikte, kalbinizdeki bu delik, çaresizliğe düşmenize neden olru ve sizi bir şeylere ya da sizi rahatlatacak birine bağlanmaya yönlendirir.

Çoğu zaman, canı yanan insanlar kompulsif yemek yemeye ya da kendi kendine zarar vermeye yönelir; çünkü yaşanan duygular dayanılmaz hale gelir ve böylece sorunun önüne geçmenin yollarını ararlar.

Çocukluk kökenleri

kafeste kız

Çocukluğunuz, zaten bildiğiniz gibi, hayatınızdaki en önemli aşamalardan biridir. Çocukluğunuzda duygusal eksiklikler ortaya çıktıkça yetişkin yaşamınız boyunca sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Eğer yapısı bozuk bir ailede büyüdüyseniz ya da ebeveynlerinizin işlevsiz bir ilişkisi olduysa, muhtemelen ihtiyacınız olan şefkatinizi alamamışsınız demektir.

Çocukken, sahip olduğunuz şeylere uyarsınız. Dolayısıyla, bunların etkileri henüz gençken göze çarpmayabilir.

Ancak, büyüdüğünüzde, her şey yokuş aşağı gider. Yaşadığınız şeyler, hayatınızda her zamankinden daha fazla güçle patlar. Size ne kadar çok etki ettikleri ve size neden ne kadar sıkıntı yaşattıkları şimdi ortaya çıkar.

Bazen, çocukluğunuzda olanları ve buna neden olan şeyleri hatırlamazsınız bile. Bu yüzden bir profesyonele görünmek ve hislerinizi anlatmak çok yardımcı olabilir.

Terapi, sorunun kökünü bulmanıza yardımcı olabilir. Ardından, terapistiniz sağlığınıza yeniden yönlenmeye başlamanız için gereken araçları size verecektir.

Kalbinizdeki delik daha fazla deliğe neden olacaktır

üzgün kadın resmi

Onu ne kadar doldurmaya çalışırsanız çalışın, kalbinizdeki deliği insanlarla, yeni kıyafetlerle ya da yiyeceklerle doldurmaya uğraşırsanız, bu boşluk hiç bir yere gitmez.

Sizi mutlu etmesi için bir ilişkide kalabilirsiniz ama yine de boş hissedersiniz. Ya da, her şeyi satın alıp onlara bakabilir ve hâlâ bir bütün olarak hissetmediğinizin farkına varırsınız.

Bu yamalar işlemez. Bir çıkmaz döngüye dönüşürler ve daha fazla endişe yaratırlar.

Bazen tereddüt edersiniz. Aslında alabileceğiniz en iyi kararlardan biri yardım istemek iken bundan aşırı derecede korkarsınız.

Her şeyle tek başınıza yüzleşemezsiniz. Size neler olduğunu bilseniz bile, başka bir yol seçmek için gereken araçlara sahip olamayabilirsiniz.

Kalpteki deliği işe yaramayan şeyler ile doldurmayı ve ailenizi suçlamayı bırakmanın zamanı geldi. Onlar ellerinden geleni yaptılar ve hayatlarını yaşıyorlar.

Artık refahınızdan sorumlu olan kişi sizsizniz, bu yüzden durumu kabul edin ve yardım isteyin.

Gitmeden önce, şu makaleyi de kaçırmayın: Duygusal Boşluğa Karşı Mücadele için İçinizdeki Size Bağlanmanın 5 Yolu

kadın ve adamlı kalp

Yeniden başlamak için bir “bu işte yalnız değilsin” gibi bir itki gerekiyor. Sonuçta, bir noktada hepimiz kaybolabiliriz, ama bu kesinlikle kendimizi bulamayacağımız anlamına gelmez.

Kalbinizdeki deliği kendiniz için sevgiyle doldurmaya başlamazsanız boş hissetmeye devam edeceksiniz.

Ana resim wikiHow.com izniyle yayınlanmıştır.