Karantina Sırasında Ne Yemelisiniz

20 Mayıs, 2020
Karantina süreci boyunca yeterli bir beslenme düzenini sürdürmek, iyi olmanız ile eş anlamlıdır. Bu yazımızda, hem spesifik özellikleri hem de raf ömürleri açısından önerilen gıdaları bulabilirsiniz.

Karantina süreci ile yüzleşmek için açık beslenme kurallarına sahip olmanız önemlidir. Zekice ve düşünerek alım yapmanız hem para biriktirmenize, hem diğer insanların yeterince gıdası olduğundan emin olmanıza, hem de kendi yemeklerinizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Peki o zaman, karantina sırasında ne yemelisiniz?

Emin olmanız gereken şeylerden biri, vücudunuza hayati fonksiyonlarını sürdürebilmek için ihtiyacı olan besin maddelerini sağlamaktır. Bu sebepten dolayı hangi gıdaları aldığınıza dikkat etmelisiniz. Akılda tutmanız gereken bir diğer faktör ise bugünlerde normalde olduğu kadar fazla kalori yakmayacağınız gerçeğidir. Bundan dolayı istenmeyen bir şekilde kilo almaktan kaçınmak için kalori açısından biraz daha düşük bir beslenme düzeni planlamalısınız.

Şimdi ise, bu karantina süreci içerisinde sağlıklı kalabilmek için almanız gereken gıda ve ürünlerden daha detaylı bir biçimde bahsedeceğiz.

Karantina Sırasında Ne Yemelisiniz?

Koronavirüs (COVID-19) dolayısıyla ortaya çıkan kriz karşısında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sosyal mesafeyi korumanın önemini vurgulamıştırBundan dolayı, çeşitli ülkelerin benimsediği engelleyici önlemlerden bir tanesi tüm nüfusu karantina altına almaktır.

Ancak bu durum da gıdaların bulunabilirliği ve satın alıyor olmanız gereken şeyler ile ilgili endişeye neden olmuştur. Bu zor dönem için yiyecekler ile ilgili önerilerimizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Konserve Gıdalar

Konserve gıdalar, piyasadaki diğer gıdalara kıyasla temel bir avantaja sahiptir: raf ömrü. Bu gıda tipi günlük yemeklerimizde iyi bir yüksek kaliteli protein kaynağı olabilir (özellikle de balık ve deniz ürünleri açısından).

İspanyol dergisi Nutrición Hospitalariadan uzmanlara göre, protein miktarı kas bozulmasını engellemek için bir anahtardır. Bu sebepten dolayı protein beslenme sağlığımız açısından mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, konserve formunda bulunabilecek meyveler ve bazı sebzeler de bulunmaktadır.

Bu ürünleri tüketirken ürünün içerisinde olduğu sıvıyı boşa harcamamanız gerektiğini de hesaba katmanız gerekir. Bu şekilde ürünün tüm vitamin ve minerallerini alıyor olduğunuzdan emin olabilirsiniz ve besin değeri açısından eksiklik yaşamazsınız.

Konservelenmiş bazı gıdalar.
Karantina gibi zamanlarda konserve gıdaların önemli bir avantajı vardır: raf ömürleri.

Karantina Sürecini Atlatabilmek İçin Donmuş Sebzeler

Sebze ve meyveler oda sıcaklığında kısa bir raf ömürleri olan, bozulabilir gıdalardır. Ancak eğer bu gıdaları donmuş şekilde alırsak raf ömürlerini uzatabiliriz. Bunlar karantina sırasında yenmesi önemli olan besinlerdir. Ayrıca, sebzeleri dondurmanın sebzelerin besinsel özelliklerini etkilemediğini de bilmelisiniz. Sadece organoleptik özellikleri (dokusu, tadı vb.) hafif bir oranda etkilenecektir.

Bu karantina dönemi sırasında vitamin ve antioksidan alımı çok önemlidir. Bu sebepten dolayı beslenme uzmanları bizlere iyi bir dondurulmuş sebze ve meyve stokumuz olması gerektiğini söylerler.

Bu yazımızı da okuyun: Koronavirüs Karantinası için 5 Ev Egzersizi

Tam Tahıllar

Uygun bir şekilde sindirim yapmanızı sağlamak ve bağırsak geçişinizin doğru olması için düzenli olarak lif tüketmeniz gerekecektir.

Bilimsel araştırmalar bunu desteklemektedir, bundan dolayı kilerinizde bol miktarda tam tahıl bulunduğundan emin olmanız gerekir. Pirince ek olarak kinoa, tam tahıllı makarnalar ve baklagiller de bu fonksiyonu yeterli bir şekilde karşılayabilirler. Ayrıca protein içerikleri de iyidir.

Yoğurt

Probiyotik alımı da doğru bir bağırsak geçişi sağlamak için elzemdir. Buna ek olarak, çalışmalara göre sağlıklı bir mikrobiyota sahibi olmak bakteri ve virüslere karşı en iyi savunma bariyerlerinden bir tanesidir.

Bundan dolayı karantina sırasında yemenizin harika olacağı gıdalardan bir tanesi yoğurttur! Süt ürünleri tüketmek ayrıca vücudunuza iyi bir miktarda kalsiyum da sağlayacaktır. Diğer şeylerin yanında bu mineral sinirlerin düzgün bir şekilde çalışmasına ve kemik sağlığına da yardım eder.

Bu ürünlerin bir diğer avantajı buzdolabında saklanabilmeleridir. Buzdolabınızda bol miktarda yoğurt tutup günde bir ya da iki kase yemek harika bir fikirdir.

İki kase yoğurt.
Probiyotik içeriği dolayısıyla yoğurt savunmalarınızı optimum durumda tutmak için önerilir. Ayrıca sindirim süreçlerinize de yardım eder.

Karantina Sırasında Su Tüketimi

Son olarak, bu süreç içerisinde uygun miktarda su içmeyi de unutmamalıyızGün boyunca yeterince sıvı aldığınızdan her zaman emin olun.

Dehidrasyon ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir ve vücudun termoregülasyonunu etkiler. Su, vücudunuzun ana fizyolojik süreçleri için gereklidir.

Bu yazımızı da keşfedin: COVID-19’a Karşı Önemli Önleyici Tedbirler

Karantina Sırasında Beslenme

Karantina sürecinde belirli ürünlerin her zaman kilerimizde bulunduğundan emin olmalıyız. Bu, vücudumuza hayati fonksiyonlarını sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamamızı mümkün kılacaktır.

Ayrıca kalori dengemizi korumak için başka stratejiler de kullanabiliriz. Bunlardan bir tanesi aralıklı oruçtur. Bu şekilde, enerji harcama miktarımızın az olduğu bu dönemde aşırı kilo değişiklikleri yaşamayı engelleyebiliriz.

Son olarak, alışveriş yaparken geçirdiğiniz süreyi minimum tutmayı ve risk almamayı hatırlamanız çok önemlidir. Hijyen hiç olmadığı kadar önemli bir hale gelmiştir. Ellerinizi sık sık yıkamak ve gıdalarınız ile uygun şekilde ilgilenmek de elzemdir.

Umarız ki bu yazımız bu zor zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan şeyler hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olmuştur. Güvende kalın!

  • Ortiz Leyba C., Gomez Tello V., Serón Arbeloa C., Requeriments of macronutrients and micronutrients. Nutr Hosp, 2005. 2: 13-17.
  • Jain AK., Mehra NK., Swarnakar NK., Role of antioxidants for the treatment of cardiovascular diseases: challenges and opportunities. Curr Pharm Des, 2015. 21 (30): 4441-55.
  • Shen L., Huang C., Lu X., Jiang Z., Zhu C., Lower  dietary fibre intake, but not total water consumption, is associated with constipation: a population based analysis. J Hum Nutr Diet, 2019. 32 (4): 422-431.
  • Alarcón P., González M., Castro E., The role of gut microbiota in the regulation of the immune response. Rev Med Chil, 2016. 144 (7): 910-6.