Karantina Süreci İçin Tavsiyeler

20 Mayıs, 2020
Koronavirüsün bizi uymaya zorladığı karantina süreci hepimizi belirli bir duruma soktu. Bugün, evde geçirilen bu zamanı mümkün olan en iyi şekilde geçirmek için akılda tutulması gereken bazı tavsiyelerden bahsedeceğiz.

Koronavirüs pandemisinin başlangıcından beri nüfusun büyük bir kısmı alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kaldı. Bazı ülkelerde hükumetler bir karantina sürecini zorunlu kıldı. Diğerlerinde ise otoriteler izolasyonu önerdi ve dolaşıma bazı kısıtlamalar getirdi.

Karantina sürecinin amacı enfeksiyon oranını azaltmaktır. Sağlık sistemlerin koronavirüs vakaları ile satürasyon noktasına ulaşma riski vardır. Bundan dolayı bulaşma eğrisini düzleştirmemiz gerekir ki sağlık takımları bu pandeminin taleplerine cevap verebilecek zamanı bulabilsin.

İzolasyon uygulama ihtiyacına rağmen karantina dolayısıyla ortaya yeni komplikasyonlar çıkmıştır. Evde kalmak; birlikte yaşamak, hijyen ve erzak gibi durumlar söz konusu olduğunda bazı zorlukları ortaya çıkarmaktadır.

Tıbbi kuruluşlar ve hükumet kuruluşları karantina süreci için rehber ve öneriler öne sürmüştür. Amaçları, nüfusun bu pandemi ile başa çıkabilmesine yardımcı olmaktır.

Okumaya devam edin: Koronavirüs İle Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Karantina Süreci İçin Ruh Sağlığı Önerileri

Karantina sürecinde ruh sağlığı çok önemlidir. İzolasyon birçoğumuzun hazırlıklı olduğu bir şey değildir, özellikle de hastalanma riski ile ilgili olduğunda.

Bu şartlar altında verilen ana önerilerden bir tanesi günlük rutinler oluşturmaktır. Günlük yaşamınızı organize etmek beyninizi ve duygularınızı da düzenlemenize yardımcı olur. Bu ise sizi kaos ve düzensizliğe kapılmaktan alıkoyar.

Elbette, ayrıca yaratıcı olmalı ve arka arkaya iki. üç ya da daha fazla hafta boyunca aynı aktiviteleri yapmaktan kaçınmalısınız. Bundan dolayı, zamanınızı düzenlerken monotonluktan uzak durun. Bu özellikle de tekrarlanan şeyler ile canları sıkılmadan başa çıkamayan çocuklar için geçerlidir.

İzolasyonda kalırken dış dünya ile iletişimde kalmamız da önemli olacaktır. Koronavirüs pandemisinin evrimi ile ilgili güncel bilgilere sahip olmak bizlere bir güvenlik hissi sağlayacaktır. Ancak bu konuda aşırıya kaçmamaya da dikkat etmeliyiz, çünkü çok fazla bilgi sahibi olmak da verimsiz hale dönüşebilir. Dahası, korku ve panik oluşmasına yol açabilecek dedikodulardan kaçınmak için güvenilir kaynaklardan bilgi aldığınıza emin olun.

Son olarak, karantina sırasında diğer insanlar ile zaman geçirirken, hoşgörü bir zorunluluktur. Aynı çatının altında, bu kadar uzun süreler boyunca yaşarken zaman zaman stres altında ve rahatsız hissetmemiz mantıklıdır. Bu anlar ile mümkün olan en iyi şekilde başa çıkmaya çalışmak önemlidir, çünkü onlar da bu özel durumun bir ürünüdür.

Karantina sırasında maske takmış camdan dışarı bakan bir adam.
İzolasyon bizleri uzun süreler boyunca iç mekanlarda kalmaya zorlar ve bu da rutinlerimizde tam bir değişiklik gerçekleşmesi anlamına gelir.

Beslenme ve Egzersiz

Sağlığımızın diğer kısımlarına geldiğinde de karantina bir sıkıntı yaratabilir. Bariz bir şekilde, şu an evde kalmak koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak açısından gereklidir, ki bu daha büyük olan tehdittir. Ancak, bu vücutlarımızı ihmal etmemiz gerektiği anlamına gelmez. İyi beslenmek ve yeterli fiziksel aktivite yapmak hala önemlidir.

İzolasyon kilerlerimizi ve buzdolaplarımızı iyi stoklanmış halde tutmamızı zorlaştırabilir. Dahası, içeride uzun süreler geçirdiğimizde öğünlerimizin arasında çok yeme eğiliminde de olabiliriz. Bu faktörlerin ikisi de vücutlarımız üzerinde negatif etkilere neden olabilir.

Bundan dolayı, karantina süreci sırasında beslenme düzeninizi olabildiğince dengeli tutmaya çalışın. Spesifik programlara uyan rutinleri kullanmak da daha iyi yemenize yardımcı olacaktır. Bundan dolayı kahvaltı, öğle yemeği, atıştırmalık ve akşam yemeği için saatler belirleyin ve bu programa uyun.

Egzersiz söz konusu olduğunda, özellikle de kardiyovasküler açıdan, başka bir risk faktörü daha vardır. Eğer dikkat etmiyorsanız fiziksel aktiviteyi gözden çıkarmak kolaydır. Uzun süreli hareket etmeme durumu kilo alımı, eklem sertliği ve kan dolaşımında değişiklikler gibi durumlara yol açabilir.

Evde egzersiz yapmak bir aile olarak da yapabileceğiniz bir şeydir. Güncel şartlarınıza adapte olmanız ve bütün vücudunuzun çalışmasına yardımcı olan rutinlerden yararlanmanız gerekir.

Karantina sırasında alışveriş yapan bir kadın.
Karantina süreci sırasında kilerlerimizi ve buzdolaplarımızı iyi bir şekilde stoklanmış halde tutmak daha zor olabilir.

Karantina Sürecinde Hijyen

Karantina sürecinin sebebi koronavirüsün yayılmasını durdurmak olduğu için evinizde iyi hijyen pratikleri takip etmek elzem hale gelmiştir. Bu, pandemi ile savaşmaya ve bulaşma oranını azaltmaya yarayan önlemlerden bir tanesidir.

Aile bireylerinizin ellerini yıkamaları son derece önemlidir. Dışarıya çıkmıyor bile olsanız gıdalara dokunmadan önce ve tuvalete girip çıkarken ellerinizi yıkamanız gerekir.

Evinizi temizlerken çamaşır suyu kullanmak en iyisi olacaktır. Önerilen oran bir ölçü çamaşır suyuna 49 ölçü çamaşır suyu kullanmanızdır, ancak tam olarak nasıl seyrelteceğinizi öğrenmek için şişenin etiketini de kontrol ettiğinizden emin olun. Bu solüsyonu yerleri ve evinizdeki diğer yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Kıyafetlerinizi ve bulaşıklarınızı da en az 60ºC’lik suda yıkadığınızdan emin olun.

Zor bir durum, evinizdeki birinin koronavirüsten muzdarip olması durumudur. Bu kişi spesifik bir odada izolasyon halinde, kendi bulaşıkları ve havluları ile kalmalıdır. Eğer enfekte olmuş aile bireyleri ev içerisinde hareket edecek olurlarsa ailenin diğer bireylerinden en az iki metre uzakta kalmalı ve uygun maskeleri kullanmalısınız.

Daha fazlasını keşfedin: Karantina Sırasında Nasıl Daha Az Yemek Yersiniz

Karantina Sürecinin Geçici Olduğunu Hatırlayın

Zor zamanlardan geçiyoruz ve karantina süreci ile başa çıkmak için verdiğimiz bu tavsiyeler irademiz ile el ele gitmelidir. Bu izolasyonun geçici olduğunu hatırlamalıyız. Bu bir gün bitecek, ve bu zamanı nasıl en iyi şekilde kullanacağımızı bilirsek bu süreçten daha güçlü bir şekilde çıkabiliriz.

  • Campos, Roman, and Julissa Rosa. “Efectividad del Ejercicio Físico para mejorar la calidad de vida de las personas en hemodialisis.” (2017).
  • Abad, Fernando J. Biurrun. “El virus que puso al” Mobile” en cuarentena.” Actualidad jurídica Aranzadi 960 (2020): 22-22.
  • Moreno-Montoya, José. “El desafío de comunicar y controlar la epidemia por coronavirus.” Biomédica 40.1 (2020): 11-13.
  • Trilla, Antoni. “Un mundo, una salud: la epidemia por el nuevo coronavirus COVID-19.” Medicina Clínica, 2020, vol. 154, num. 5, p. 175-177 (2020).
  • Chen P, Mao L, Nassis GP, Harmer P, Ainsworth BE, coronavirus Li F. Wuhan (2019-nCoV): la necesidad de mantener una actividad física regular mientras se toman precauciones. J Sport Health Sci . 2020; 9 (2): 103-104. doi: 10.1016 / j.jshs.2020.02.001