Karantina Sürecinde Yaşlılar İçin Tavsiyeler

20 Mayıs, 2020
İçinde bulunduğumuz bu dönemde, ileri yaştaki kişilerin her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacı var. Yaşlılar en yüksek risk grubunda olduğundan dolayı, pek çok ülkede yaşlılar için çok sıkı önlemler alınmakta.

Geçtiğimiz haftalarda, dünya çapında tüm yaşlıların stres katsayısı arttı. Hiç kimse, özellikle de yaşlılar, aslında bu kadar sıkı ve günlük hayatı bu kadar çok etkileyen önlemler alınmasına hazırlıklı değildi. Bu yazımızda sizlerle, karantina sürecinde evinizdeki ve çevrenizdeki yaşlılara nasıl yardımcı olabileceğinize dair öneriler paylaşacağız.

Yaşlılar ve belirli hastalıklardan muzdarip kişilerin, COVID-19’un tehlikeli etkilerine maruz kalma riski daha yüksektir ve bu yüzden de üzerlerindeki psikolojik baskı çok daha fazladır. Konulan yasaklara ve kurallara tamamen uyması en önemli olan kişiler, onlardır. Ve, bu kurallardan en önemlisi karantinadır, yani bu yüksek risk grubundaki kişiler sokağa çıkmamalıdır.

Bu tartışmaya açık bir konu değildir. Evden dışarı çıkmamak, hem kendimizi hem de yaşlılarımızı korumak için çok önemlidir. Ancak, eğer dikkat edilmez ve düzgün bir şekilde ayarlanmazsa, enden çıkmamak da başlı başına bir stres kaynağına dönüşebilir.

Evde kapalı kalmak kolay baş edilebilen bir durum olmasa da, bu süreci pozitif bir yaklaşım ile keyifli hale getirmek mümkündür.

Karantina Sürecinde Yaşlılara Tavsiyeler

Teması azaltmak: yaşlılar için son derece önemli

Bilimsel veriler ve dünya çapındaki pek çok ülkenin deneyimleri, bu hastalığın yayılmasına karşı alınabilecek en büyük önlemin izolasyon olduğunu göstermekte. Başkaları ile fiziksel temas kurmamak, özellikle de yaşlılar için çok önemli.

Bu durumun pozitif yönlerine bakalım. Dışarı çıkmayıp evde kalarak, hastalığın bulaşma riski azaltılıp, önlenebilir. Bu yaşlılar için özellikle önemlidir. Bu sayede, sağlıklarını koruyup, sevdikleri ile güzel bir hayat geçirebilir ve onların yanlarında olabilirler.

Bu yazımızı da okuyun: Koronavirüs Gibi Vakalarda Karantina Neden Gereklidir?

Durumun geçici olduğunu anlamak

Unutmayın: karantina önlemi, hastalığın yayılmasını kısıtlamak için alınan, geçici bir önlemdir. Başka bir deyişle, bu önlem, hastalığın yayılma hızını yavaşlatıp, durumu kontrol altına alınabilir bir hale getirmek içindir. Bu izolasyon sonsuza kadar sürmeyecek. Hatta, ne kadar çok kişi kurallara ve karantina önlemine uyarsa, bu durumun da o kadar çabuk geçeceği düşünülmektedir.

İzolasyon artık tahammül edilemez gibi görünmeye başladığında, bu durumun geçici olduğunu ve en uzun iki veya üç ay süreceğini kendinize hatırlatın. Bu süreçte yapmanız gereken, kendinizi elinizideki zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için ikna etmektir. Böylece, bu deneyimin gelecekte sizin için keyifli bir anı olmasını sağlayabilirsiniz.

Çay içen yaşlı kadın
Ufak bir bahçesi, avlusu veya balkonu olan kişiler, bu alanları değerlendirim evlerinden “çıkmadan” bu alanlarda birkaç saat geçirebilirler.

Zamanınızı iyi değerlendirin

İçinde bulunduğunuz duruma uygun, yeni bir rutin planlamak iyi bir fikirdir. Evde çok fazla vakit geçiren kişilerin üşengeçleşmeye başlaması son derece normaldir. Zamanınızı, yapması kolay olan pozitif aktivitelerle doldurmaya çalışmalısınız.

Ayrıca, normal uyku ve yemek düzeninizi değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Sabahları normalde kalktığınız saatte kalmaya çalışın, canınız istiyorsa bir duş alın, kahvaltınızı yapın ve yeni bir güne hazırlanın. Tüm günü pijamalarınızın içinde, televizyon karşısında geçirmeyin.

Bu yazımıza da bakın: Koronavirüs Bulaşmasını Engellemek İçin Neler Yapmalıyız?

Karantina sürecinde neler yapabilirsiniz?

Kahve içip kitap okuyan kadın
Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkılmayan bu dönemde, kitap okuyarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bu sorunun, zevklerinize, ilgi alanlarınıza ve hobilerinize göre pek çok cevabı vardır. Evde yapabileceğiniz ve uzun süredir yapmak isteyip de ertelediğiniz şeylerin bir listesini çıkarın. Örneğin; kıyafetlerinizi veya kitaplarınızı düzenlemek, bir süredir askıya aldığınız bir projenizi bitirmek…

Bu dönemi, zaman yetersizliği nedeniyle günlük rutininizden çıkarttığınız hobilerinize devam ederek de değerlendirebilirsiniz. Örneğin; yazmak, resim yapmak, örgü örmek, bahçe ile uğraşmak. Düşüncelerinizi toparlamak ve içinizi dökmek için, bu döneme dair duygu ve düşüncelerinizi yazdığınız bir günlük tutmaya başlayabilirsiniz.

Karantina sürecinde yaşlılarla iletişim içinde kalmak

Yaşlıların aileleri ve arkadaşları ile iletişim içinde olması önemlidir. Evden dışarı çıkmamak, sevdiklerimizle tüm iletişimimizi kesmemiz gerektiği anlamına gelmez. Telefon ve internet aracılığıyla onlarla iletişim kurmaya devam edebiliriz.

Yaşlılar, bu dönemi, insanlarla iletişim içinde kalmalarını sağlayacak teknolojik cihazları kullanmayı daha iyi öğrenmek için değerlendirebilir. Yakınlarınız ile iletişim içinde kalıp, iyi olduğunuzu haber vermek ve onların nasıl olduğunu öğrenmek iyi bir fikirdir. Gerektiğinde birbirinize yardım edebilmek ve iletişim içinde kalmaya devam etmek için küçük mesaj grupları kurabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle de yaşlılar için karantina sürecinde gazete, radyo veya televizyon aracılığıyla haberleri takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak önemlidir. Ancak, bu süreçte dinlediğiniz veya okuduğunuz her şeye inanmayın ve sadece çok güvenilir kaynaklara dikkat edin. Ayrıca, eğlenceli şeyler okumanın ve izlemenin de önemli olduğunu unutmayın!

Son olarak, bu karantina döneminde geçirdiğiniz ve atlattığınız her günün bir başarı olduğunu unutmayın! Her geçen gün ile, izolasyonda kalınması gereken süre bir gün daha azalıyor!

  • Villegas-Chiroque, M. (2020). Pandemia de COVID-19: pelea o huye. Revista Experiencia en Medicina del Hospital Regional Lambayeque, 6(1).
  • ERDEM, MUSTAFA, MUNTASER SAFAN, and C. A. R. L. O. S. CASTILLO-CHAVEZ. “A DELAY DIFFERENTIAL EQUATIONS MODEL FOR DISEASE TRANSMISSION DYNAMICS.” Revista de Matemática: Teoría y Aplicaciones 27.1 (2020): 49-71.
  • Curioso, Fernando, and José Navarro. “Cambios horarios y diarios en la motivación laboral:¿ Influye el tiempo objetivo en la motivación en el trabajo?.” Psychologica 62.1 (2019): 253-272.