Kardiyovasküler Hastalığı Olan Hastalara COVID-19 İle İlgili Öneriler

20 Mayıs, 2020
Şu anda, dünyada yeni ve bilinmeyen bir enfeksiyonun varlığı ile, kardiyovasküler hastalık gibi önceden var olan durumlardan muzdarip insanlar hakkında yeni sorular ortaya çıkmıştır. Bu makalede, sorun hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Bugün, mevcut pandeminin ışığında kardiyovasküler sorunlardan muzdarip hastalar arasında artan bir endişe var. Amerikan Kalp Derneği (AHA), Amerikan Kardiyoloji Koleji (ACC), Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve diğer kuruluşlar kardiyovasküler hastalar için COVID-19 ile ilgili önerilerde bulunmuş ve bu yeni ve bilinmeyen enfeksiyon hakkında daha fazla bilgi sağlamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) mevcut COVID-19’a neden olan koronavirüs SARS-COV-2’yi bir pandemi olarak tanımlamıştır. Bu, dünyanın birçok ülkesinde meydana gelen bir enfeksiyon olduğu anlamına gelir.

Şu anda, uzmanlar kalp hastalığının bulaşmayı kolaylaştıracağından emin değiller. Ancak bildiğimiz, kardiyovasküler sorunları olan hastalar için hastalığın daha kötü ilerlediğidir. Bununla birlikte, ileri yaş olumsuz sonuçlarla ilişkili en büyük faktör olmaya devam etmektedir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, bulaşma riskini azaltmak için son derece dikkatli olmak önemlidir. En önemlisi evde kalmaktır. Bu makalede, COVID-19 ile ilgili olarak elimizde mevcut olan bilgilerin yanı sıra kardiyovasküler hastalıklar için güncel öneriler sunulacaktır. Daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koronavirüs Pandemisi: Terminolojiyi Anlamak

COVID-19 kardiyovasküler sorunları olan hastaları nasıl etkiler?

Koronavirüs, sağlık durumuna bakılmaksızın herhangi bir kişiyi enfekte etme potansiyeline sahiptir. Yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olanların hastalığa karşı daha savunmasız oldukları doğrudur. Ancak bu, virüse yakalanacakları veya enfeksiyon kaptıklarında durumlarının mutlaka ciddi hale geleceği anlamına gelmez.

COVID-19 asemptomatik olarak da gelişebilir. Başka bir deyişle, enfeksiyonu fark etmeden veya sadece hafif semptomlarla yaşayabiliriz. Bununla birlikte, en fazla risk altında olanları korumak için kontrol önlemleri uygulamak önemlidir. Bir parça önlem hala tüm tedavilerden daha iyidir. Yani, deyim yerindeyse, eşeği sağlam kazığa bağlamalıyız.

Her enfeksiyon vakası kalbiniz için bir yüktür ve bu organı normalden daha fazla çalışmaya zorlar. Bu nedenle, bir kişi önceden var olan bir kardiyovasküler hastalıktan muzdaripse, bir enfeksiyon kalbinin daha da kötü çalışmasına neden olabilir. Kalp, vücudun geri kalanına kan pompalama gücüne sahip olmaz ve bu, akciğerlerde sıvı birikmesine neden olur.

Akciğerlerdeki sıvı, hastaların normal nefes almasını ve gaz değişimini doğru bir şekilde gerçekleştirmesini engelleyecektir. Sonuç olarak, komplikasyon ve zatürre olasılığı artar.

Dahası, COVID-19 enfeksiyonu doğrudan kalp kaslarına hasar verebilir, şişlik oluşturabilir ve kalbin işlevini tehlikeye atabilir. Bu durum miyokardit olarak bilinir ve hastanın durumunu kötüleştirebilir.

stetoskobunda kalp tutan doktor

Kardiyovasküler sorunları olan hastaların COVID-19 kapma riski nedir?

Tahmin edebileceğimiz gibi, koronavirüs kapma riski, bir kişinin diğer enfekte kişilere maruz kalmasına bağlıdır. Belirttiğimiz gibi, uzmanlar kardiyovasküler hastalıkların COVID-19’un yayılmasını kolaylaştıracağından emin değiller. Bu fikir pek olası görünmüyor.

Bu nedenle, kardiyovasküler sorunları olan hastaların COVID-19 ile ilgili belirli önerileri takip etmeleri önemlidir. Ana hedef, önceden var olan hastalığın üstünde daha fazla komplikasyon yaşama riskinden kaçınmaktır.

Enfekte bireylerde hastalığın şiddeti ve ilerlemesinde en etkili faktör yaştır. Yaşlılar daha savunmasızdır çünkü bağışıklık sistemimiz zamanla zayıflar. Buna kronik kalp hastalığının varlığını eklersek, kişinin sağlığı için risk daha da büyür.

Ne yazık ki, 60 yaşın üzerindeki bireyler bu enfeksiyonun daha ciddi formlarından muzdarip olma riskiyle karşı karşıyadır. 80 yaşın üzerindeki bireyler söz konusu olduğunda, risk daha da büyüktür.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Neden Bu Kadar Çok Sağlık Çalışanı Koronavirüs Kaptı

Kardiyovasküler hastalar için COVID-19 ile ilgili öneriler nelerdir?

Kardiyovasküler sorunlardan muzdarip hastaların durumunda, aşağıdaki öneriler geçerlidir:

 • Tedaviye devam edin ve ilaçlarınızı her gün almayı unutmayın. Bulaşma durumunda kardiyovasküler hastalığın tedavisi için olan hiçbir ilaç zararlı değildir.
 • Evde yeterli ilaca sahip olmak ve reçetelerinizi evden çıkmadan yenilemek önemlidir. Daha büyük miktarda tedarik edebilmek için ilacınızı reçeteleyen doktorla konuşun. Ayrıca, ilaçların doğrudan evinize teslim edilme olasılığını da inceleyin.
 • Aşırı sıvı alımından kaçının ve tuz tüketiminizi sınırlayın.
 • Beslenmenize dikkat edin. Sağlıklı bir diyet en önemli faktörlerden biridir.
 • Evdeyken kardiyovasküler egzersizler yapın: Yürüyüş, dans, aerobik… Güç, denge ve esneklik egzersizleri yapın.
 • İhtiyacınız kadar dinlenin ve uykunuzu alın. Bu, kalp kaslarınızın bir günden diğerine iyileşmesine izin vermek için temeldir.
masa dolusu ilaçla kendi kendine iyileşmeye çalışan kadın

Bulaşmayı önlemek için alınacak önlemler

Tabii ki, COVID-19’a yakalanmamak için genel önleyici tedbirleri bilmeniz ve uygulamanız gerektiğini söylemeye gerek yok:

 • Evde kalın: Karantina, bulaşmayı önlemenin en güvenli yoludur.
 • Ellerinizi 20 saniyeden daha uzun bir süre boyunca su ve sabunla yıkayın.
 • Sosyal aktivitelerinizi sınırlayın: Diğer insanlarla yakın temastan kaçının. Bu, aranızda 1-2 metre mesafenin korunması anlamına gelir.
 • Diğer kişilerin temas ettiği yüzeyleri yıkayın ve dezenfekte edin. Çalışmalar, çamaşır suyunun virüsü devre dışı bıraktığı için etkili bir dezenfektan olduğunu göstermiştir.
 • Herhangi bir endişe verici semptom durumunda, doktorunuzla telefon üzerinden görüşün. Semptomlar ciddi ise, acil durum servislerini arayın.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı veya burnunuzu kıvırdığınız kolunuzun içiyle kapatın.
 • Tek kullanımlık mendiller kullanın ve kullandıktan sonra atın.
 • Eller virüsün bulaşmasını kolaylaştırdığı için gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Semptomlarınız olmasa bile evden ayrılırken maske kullanın. Semptomlarınız varsa veya koronavirüs testi sonuçlarınız pozitifse, evinizin diğer üyelerini güvende tutmak için evde de bir maske kullanmalısınız.

Ne zaman bir doktorla konuşmalıyım?

Vücudunuzda herhangi bir değişiklik olduğundan şüphelenmenize neden olan herhangi bir belirti veya semptom yaşarsanız, bir sağlık uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun. Özellikle aşağıdakiler durumunda bunu kesinlikle unutmayın:

 • Ateş, öksürük ve nefes darlığı (yorgunluk veya nefes almada zorluk)
 • Göğüste ağrı veya baskı
 • Morarmış dudaklar
 • Gastrointestinal semptomlar: Mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık
 • Genel rahatsızlık: Titreme veya genel kas ağrısı
 • Tat veya koku alma duyusunun kaybı
 • Baş ağrısı
 • Especial coronavirus – Información de la FEC acerca del COVID-19 – Fundación Española del Corazón. (n.d.). Retrieved April 10, 2020, from https://fundaciondelcorazon.com/covid-19.html
 • Confinamiento, D. (n.d.). GUIA DE ACTUACIÓN PARA PERSONAS CON CONDICIONES DE SALUD CRÓNICAS Y PERSONAS MAYORES EN SITUACIÓN. Retrieved April 10, 2020, from www.mscbs.gob.es
 • Cinco recomendaciones para pacientes con enfermedad cardiovascular en el contexto de pandemia por la COVID-19 – semFYC. (n.d.). Retrieved April 10, 2020, from https://www.semfyc.es/cinco-recomendaciones-para-pacientes-con-enfermedad-cardiovascular-en-el-contexto-de-pandemia-por-la-covid-19/
 • Especial coronavirus – Información de la SEC acerca del COVID-19 – Sociedad Española de Cardiología. (n.d.). Retrieved April 10, 2020, from https://secardiologia.es/covid-19
 • GUIA DE ACTUACIÓN PARA PERSONAS CON CONDICIONES DE SALUD CRÓNICAS Y PERSONAS MAYORES EN SITUACIÓN DE CONFINAMIENTO. (n.d.). Ministerio de Sanidad. Retrieved April 10, 2020, from https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov-China/documentos/CRONICOS20200403.pdf