Katı Ebeveynlerin Genelde Yaptığı 5 Hata

30 Nisan, 2017
Katı ebeveynlerin çoğu, çocuklarının eğitimine aşırı odaklanmış durumdadır ve kendi taleplerinin çocuktaki etkilerini anlamamaktadır. Bu yazımızda, katı ebeveynlerin yaptığı yaygın hatalar hakkında bilgi edinin.

Bazı ebeveynler çocukları için yüksek beklentilere sahiptir. Onların ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını ve tam potansiyellerine erişmelerini isterler.

Fakat, katı ebeveynler umdukları sonuçları göremeyebilir.

Bu olduğunda, kendinize bir göz atmanın ve neyin yanlış olduğunu görmenin zamanı gelmiş demektir. Sonuçta kimse yanlış davrandığını düşünmekten hoşlanmaz, ancak özellikle çocuk yetiştirme konusunda hata yapmak çok kolaydır.

1. Aşırı talepkar olmanın performansı yükseltmediğini farketmezler

Okulda en iyisini yapması için çocuğunuzu itmek, teşvik etmek, üzerinde baskı kurmanın performansını yükselteceğini düşünebilirsiniz.

Ama patronunuz size baskı uyguladığında nasıl hissedersiniz? Motive mi, yoksa dayanılmaz bir şekile stresli mi hissetmeye başlarsınız?

Aşırı katı olmak, çoğunlukla olumsuz etkiler yaratır çünkü stres ve anksiyete ile birlikte gelir.

Buna ek olarak, çocuğunuz sizin için yeterince iyi olmadığını düşünebilir. Beklentilerinizi karşılamadığını fark ederler ve bu da onların cesaretini kırar.

Biraz rahat bırakmalısınız. Baskı uygulamak her zaman iyi sonuçlar vermez.

2. Mükemmeliyetçi olmanın iyi bir şey olmadığını bilmezler

Çocuğunuzu mükemmeliyetçi olması için mi yetiştiriyorsunuz? Mükemmel diye bir şey olmadığını herkesten daha iyi biliyorsunuz.

İnsanlar kusurludur ve her zaman hata yaparız. Fakat bunlar tamamen negatif değildir; hatalar öğrenmemize ve büyümemize yardımcı olur.

Katı ebeveynler, çocuklarının yaptığı hatalar yüzünden affedici olmama eğilimindedir. Ancak, bununla savaşmak işe yaramaz.

Eğer yanılmazsak, düşmezsek ve eylemlerimizin sonuçlarıyla yüzleşmezsek, seçmemiz gereken yolu asla anlayamayız.

Keşfedin: Çocuklarınıza mükemmel değil mutlu olmayı öğretin

3. Ulaşılmaz, moral bozucu beklentilere sahiptirler

Muhtemelen bunu bir kereden fazla duymuşsundur; beklentilerinizin karşılanmasını istiyorsanız, bunlar gerçekçi olmalıdır.

Çocuklarınızın sizi gururlandırmak için mümkün olduğunca çabalamaya çalışacağını unutmayın.

Fakat beklentilerinizi gerçekten yapabilecekleri bir şey haline getirmeye çalışın. Yoksa, hayal kırıklığına uğrayacaklardır ve bu da depresyona bile neden olabilir.

Katı ebeveynler çocukları için çok yüksek hedeflere sahiptirler, peki ya çocuğunuzun ne istediğini sordunuz mu? Hedefinin ne olduğunu?

En çok sevdiğiniz kişilerin hayatta ilerlemesini istemek iyi bir şeydir. Ancak, bu sizin sorumluluğunuz değildir.

Hedefler kişiseltir ve kimse bunları başkasına dayatamaz veya empoze edemez.

Kaçırmayın: Çocukları sevgi ile beslemek korkularını azaltır

4. Kişisel ilişkilerle ilgili problemlerin çocukları etkileyebileceğini unuturlar

Kişisel ilişkileriniz sizin için çok önemlidir, ancak katı ebeveynler ilişkilerini ciddi şekilde etkileyebilir.

Katı ebeveynler aşırı talepkar olabilirler. Çocuklarından çok fazla şey beklerler ve çizgiyi çok yükseltirler.

Bu hayal kırıklıklarına, düşüşe ve genel bir olumsuzluk ortamına yol açar. Bu, yalnızca çocuklarıyla olan ilişkilerini değil aynı zamanda çevrelerindeki herkesle olan ilişkisini de etkileyecektir.

Kişisel ilişkiler konusunda da gerçekçi olmalıyız. Eğer çok katı isek, onları kaybederiz.

5. Sevginin kazanılması gereken bir şey olduğunu öğretirler

Katı ebeveynlere sahip bir çocuk, beklentileri karşıladığında veya başarısız olduğunda kendisine verilen sevgiyi fark eder.

Çocuk, sevginin koşulsuz olmadığını değil, aksine bunun tersini öğrenir. Eğer hata yaparsa, artık sevilmez; beklentileri karşılamazsa sevgiye değmez.

Tüm bunlar, özsaygı ile ilgili ciddi meselelere ve çocuğun gelecekteki ilişkilerini etkileyecek büyük güvensizliklere neden olur.

Günümüzde çocuklar çok baskı altındadırlar ve ebeveynlerinin onayını aramaya ihtiyaç duyarlar.

Bu sadece mutsuzluğun başlangıcı değil, aynı zamanda ilişkilerde başarısızlıkların başlangıcıdır.

Katı ebeveynler de hata yapabileceklerinin bilincinde olmalı ve çocuklarının mükemmel olması gerekmez. Sonuçlara değil, yeteneklerine olan güvenleri esas önemli olan şeydir.

Bunlar da ilginizi çekebilir