Kayıpla Baş Etmek

· 3 Temmuz, 2015

Yaşamımız boyunca mutlu olduğumuz zamanlar olduğu gibi kuşkuya düştüğümüz, umutsuzluğa kapıldığımız ve üzgün olduğumuz zamanlar da vardır. Bir yakınımızı kaybetmek çoğu zaman hazırlıklı olduğumuz bir durum olmasa da hayatın değişmez bir parçasıdır. Hepimizin bir noktada, sevdiklerimizin aramızdan ayrılmasıyla baş etmeyi öğrenmemiz gerekir, ve bunu yapmak zor olabilir.

Kaybın çok farklı çeşitleri vardır – okul değiştirdiğimizde, anne babamız ayrıldığında, işimizi kaybettiğimizde, sevdiğimiz insanlardan uzağa taşındığımızda… Ancak dayanması en zor olan bir yakınımızı kaybetmektir. Bir yakınımız aramızdan ayrıldığında hepimizin geçtiği doğal süreci tarif eden yas tutmanın evrelerinden bahsedildiğini duymuş olabilirsiniz. Bu evreler şu duygulardan oluşur:

  • Yadsıma, kişi olanları kabul etmeyi ya da onlara inanmayı reddeder.
  • Öfke, bir yakınını kaybettiği için acı çeken kişi, dünyaya ve kaybettiği kişiyle geçirdiği zamana karşı öfke duyar.
  • Pazarlık, kişi yaşadıklarının nedenlerini anlamaya başlar ve hayatına devam etmek için bir yol bulmaya çalışır.
  • Üzüntü, kişinin kaybın kalıcı olduğunu kavradığı farkına varış dönemidir – bu yas tutmanın en kritik evrelerinden birisidir.
  • Bunalım, bu en uzun süren ve atlatması en zor olan evre olabilir.
  • Kabullenme, bunalımın azalmaya başladığı ve yas tutan kişinin yaşadığı kayba rağmen hayatın devam ettiğini anladığı evredir.

Bu altı evrenin her birini, burada verildiği sırayla yaşamak her zaman için gerekli değildir, ama genellikle yavaş yavaş acımızı kabul edip üstesinden gelmemizi sağlayan süreç bu şekilde ilerler. Elbette ki, her zaman için kaybettiğimiz kişiyi üzüntü ve nostaljiyle hatırlayacağız fakat bu duygular zamanla daha az acı verici hale gelecektir. Bu durumların tek gerçek ilacı zamandır, ancak bir sevdiğinizin kaybıyla baş etmenize ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bazı önerileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Duygularınızı İfade Edin

Bir gün öfkeli hissediyor, ertesi gün uysalca durumu kabulleniyor, bir sonraki günse ağlamak istiyorsanız endişelenmeyin. Sevdiğiniz birisini kaybetmek her zaman başınıza gelen bir durum değildir; bu nedenle hissettiklerinizi -nasıl hissederseniz hissedin- ifade etmeniz çok önemli. Bilmelisiniz ki duygularınızı içinize atmak hem daha çok acı çekmenize neden olacak, hem de psikolojik ve fiziksel zararlara yol açacaktır. Akıl sağlığınız, bedensel sağlığınızla çok yakından ilişkilidir.

Hayatınızdaki Güzel Şeylerin Bir Listesini Yapın

2-liste

Bunalımda olduğunuzda hayatınızın hiç bir anlamı yokmuş gibi hissedebilirsiniz ya da başınıza yalnızca kötü şeylerin geldiğine inanabilirsiniz fakat her şeyi kaybettiğinizi düşünmeyin. Günlük tutun ya da hayatınızdaki önemli şeylerin bir listesini yapın – eşiniz, işiniz, kardeşleriniz, anneniz, babanız, arkadaşlarınız… Ve bardağın dolu tarafıyla ilgili ata sözünü kendinize hatırlatın. Böylece, bir sevdiğinizi kaybetmiş olsanız da etrafınızın size mutluluk verecek şeylerle dolu olduğunu göreceksiniz.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaklaşmamaya çalışın. Size ihtiyacınız olan sevgiyi verecek ve kaybettiğiniz kişiyle ilgili sizinle konuşup dertleşecek olan onlar. Duygularınız hakkında konuşun ve gerekiyorsa bir psikoloğa başvurun, yaşadıklarınızı anlayacak ve baş etmekte size yardımcı olacaktır.

Tatsız Bir İnsana Dönüşmeyin

3-ciftBazen yas tutan insanlar yıllar sürecek bir iç mücadeleye girişebilirler. Sürekli siyah giyinir, hayattan zevk alabilecekleri ve bu zevki çevreleriyle paylaşabilecekleri her türlü imkandan kaçınırlar. Bu tuzağa düşmeyin, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak, sizi yüreklendirecek ve bunalıma girmenizi engelleyecek etkinliklerde bulunun.

Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Bunalımda olduğunuzda yemek yeme ve uyuma isteğini kaybetmeniz ve genel olarak görünüşünüze dikkat etmemeniz normaldir. Ancak, unutmayın ki böyle zamanlarda en son ihtiyacınız olan şey bir hastalığa yakalanmak ya da başka bir sorunla karşılaşmak. Bu nedenle iyi beslenin, bol bol dinlenin, alkol ve sigaradan uzak durun ve bir doktor tarafından verilmediği sürece yatıştırıcı ilaçlar almayın.

Unutmayın ki…

Bir sevdiğimizin kaybıyla baş etmek çok zor olsa da imkansız değil. Bu süreç boyunca yaşadığınız duyguları kabul edin ve önerilerimize kulak verin. Amacınızın bu üzüntünün üstesinden gelmek olduğunu ve bu acıyı sonsuza dek hissetmeyeceğinizi unutmayın.