Kırmızı Başlıklı Kız Korkularıyla Yüzleştiğinde

Bilgeli, enerjik ve cesaretli olmayı öğrenin. Kendi hayatınızın sorumluluğunu üstelenin. Kırmızı başlıklı kız gibi utangaç ve saf olmayı bırakın ve içinizdeki güçlü kurtu dışarı çıkarın. 

Korkular, hayatınızdaki ormanda pusu kurarlar. Kurda bürünmüş halleriyle sizi takip eder, uzaktan izlerler.

Bazen kırmızı başlıklı kız gibi savunmasız hissedersiniz ve hayatınızda bilinmeyen olaylarla dolu yeni bir sayfa açmak zorundasınızdır. Bu neredeyse bir geçit töreni gibidir.

Burası kendinizi aştığınız, kim olduğunuzu kavradığınız aynı zamanda sınırlarınızı keşfedebildiğiniz bir yer.

Yaşamak keşfetmektir. Her şeyden önce, her gün kendi güvensizliklerinize ve korkularınıza karşı mücadele etmektir. Bu şekilde size hükmedemezler.

Ancak bu şekilde kendine yetebilen bir insan olabilirsiniz. Kendi içgüdülerinize, sezgilerinize ve deneyimlerinize nasıl güveneceğinizi öğrenmenin bir yolu.

Bugün bunu yapmanızı istiyoruz. Kırmızı başlıklı korkularınızı geride bırakın ve kurttan ders çıkarın.

Korkularınız sizin düşmanınız

kırmızı başlıklı kız kaçar

Korkuların sizi hayatta tutmak gibi basit bir hedefi vardır. Sizi riske sokabilecek herhangi bir durumu saptama savunma mekanizmasıdır. 

Beyin herhangi bir tehlikeyi sezdiği anda adrenalin salgılar. Aynı zamanda nörotransmitterler yoluyla kalp atışı hızlanır ve sizi “kaçmaya” hazırlamak için kaslar sertleşir.

Eskiden bu mekanizmaların gerçek saldırganlara karşı korumak gibi bir amacı vardı.

Ancak günümüzde bu riskler ve saldırganlar geçmişten biraz farklı. Hatta nadiren bir vücuda, forma ya da varoluşa sahipler.

21. yüzyılda rastlanan saldırganlar aslında zihninizin içinde. Çoğu arkadaş ya da partner olarak kimlik değiştirmiş halde.

Öncelikle, bunları tespit etmek önemlidir. Hem içerden hem dışarıdan mutluluğunuzu elinizden alan her şeyi tespit etmelisiniz. 

Kendinizi değerli hissetmeli ve cesaretli olmalısınız. Ayırca, etrafınızdakilerle dengeli ve uyum içinde yaşayabilmelisiniz.

Güvensizlik saldırıları

Herkesin sesi vardır. Haklarınız, erdemleriniz ve güçleriniz var.

Ancak bazen, insanlar pozitif özelliklerini unutabiliyor. Başkaları bir şey demeden teslim oluyor ve birer kuklaya dönüşüyorlar. Bazıları ise itibarını kaybedebiliyor. 

Bu durumda, mutsuzluğunuz için kimseyi suçlayamazsınız. Sebebi sizsiniz, dışardan gelen bir saldırı değil. 

Cesaretinizi geri kazanmak için kurt kılığına bürünmelisiniz. Bu şekilde, özgürlüğünüzü de geri kazanabilirsiniz. Kendinden emin olmanın, saygı göstermenin ve saygı görmenin zamanı.

İçinizden bir ses “Yapamazsın” dediğinde

kırmızı başlıklı kız ve kurt

Hayatta her gün, dışarıdan sayısızca ve acımasızca darbe alırsınız.

Bazen aileniz, kendi kaderinizi yaratma ve kendi kararlarınızı alma hakkınıza ket vurarak büyümenize engel olur. 

Bazı durumlarda bu, duygusal bir ilişkide aşkı, hükmetmekle; kibarlığı ise suistimal etmekle karıştırmaktır. 

Aynı durum okulda ya da iş yerinde de başınıza gelebilir. Eşsiz olma hakkımız çoğunlukla elimizden alınmıştır. Bir çoğumuz farklı olmaya, işleri kendi yolumuzla halletmeye ya da kendi yeteneklerimizi göstermeye iznimiz yokmuş gibi hissediyoruz.

Saldırganlar pek çok farklı formda ve şekilde kendilerini gösterirler. Ancak, en sık kanatları ve özgürlükleri kısıtlayanlara rastlanır. 

Sizi geçmişe hapseden ve ilerlemenizi engelleyen saldırganlar

Herkes kendi geçmişinin bir ürünüdür. Bizi şekillendiren şey geçmişimizdir. Ancak geçmişte yaşanan her şey sizi tanımlarken, kim olduğunuzu belirlemez. 

En kötüsü sizi geçmişe hapseden iç saldırganlardır. Özellikle geçmişinize odaklanır ve daha güçlü bir insan olmak için ilerlemenize engel olur.

Bunlar duygusal valizinize ağırlık ekleyen taşlardır ve ilerlemek bu taşların büyük bir bölümünü geride bırakmak demektir.

Bu ağırlıklardan, kendinizi kabul ederek, affederek ve kendinizle yüzleşerek kurtulmanız gerekiyor. İyi olanları saklayın. Unutmayın: kötü anılarla kendinizi zehirlememek sizin elinizde. 

Metanetli olmalı ve geçmişi kabul etmelisiniz. Ancak o zaman bir kurt gibi; güçlü ve özgür olabilir,  geleceğe korkuyla değil umutla bakabilirsiniz. 

Huzurunuzu, mutluluğunuzu ve ciğerlerinizdeki havayı yok eden saldırganlar

kadın ve kurt

Bazı saldırganlar sizi kendi kötümser peçelerine hapseder. Sizi cesaretsizliğe ve sürekli endişeye sürükler.

Bu saldırganlar, huzurunuzu elinizden alırlar. Mutluluğunuzu kaptırdığınız fırtınanın yaratıcısıdırlar. 

Onları tespit edin. Hilelerini ortaya çıkarın ve hayatlarınız üzerinde etki etmelerine izin vermeyin. Yarattıkları negatif düşüncelerden kurtulun. 

Bu zehirden sıyrılın, huzuru ve özgürlüğü bulun.

Bilgeli, enerjik ve cesaretli olmayı öğrenin. Kendi hayatınızın sorumluluğunu üstlenin. Kırmızı başlıklı kız gibi utangaç ve saf olmayı bırakın ve içinizdeki güçlü kurdu dışarı çıkarın.

Bunlar da ilginizi çekebilir