Kıyafetlerimizi Evde Kurutmak Neden Kötüdür?

3 Mart, 2017
Elbiselerimizi evde kuruttuğumuz zaman, akarlar için mükemmel bir çevre oluşturuyoruz. Bu küçük yaratıklar da sağlığımızı kötü etkiler.

Muhtemelen başlığı gördüğünüzde, bunun kıyafetlerinizi kötü etkileyeceği hakkında bir şeyler düşündünüz. Belki onları bu şekilde kurutmanın rengini soldurduğunu veya dokusunu bozduğunu düşündünüz.

Fakat asıl söylemek istediğimiz şey bu değil. Endişemiz, evinizde giysileri kurutmanın, sağlık problemlerine neden olabileceğidir.

Bunun sebebi, elbiselerinizin kurutulması sırasında oluşan nemdir. Bildiğiniz gibi, nem, akarlar için mükemmel yaşam koşulları sağlayan şeylerden biridir. Sevdikleri diğer koşullardan biri de tozlu bir evdir.

Sonuç olarak, bu çevre de bahar nezlesi için mükemmel bir yer oluşturur. Bahar nezlesi yeterince kötüdür; alerjiden, astımdan veya diğer solunum yolu hastalıklarından muzdarip insanlara büyük ölçüde dokunabilir.

Kıyafetlerimizi evde kurutmamalıyız

İskoçya Glasgow’daki Ambiental Mimari Araştırma Departmanı, önemli bulgularla bir çalışmayı tamamlamıştır.

100 adet ev üzerinde çalışıldı. Bu evlerin% 87’si elbiselerini evde kurutuyordu.

Kıyafetlerini evde kurutan gruba baktılar. Bu evlerde, akarların ve küfün gelişmesi için yeterli miktarda nem vardı.

Ayrıca, bu evlerde insanların %25’inin zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu ve akciğer enfeksiyonlarından muzdarip olduğunu buldular.

Herkesin bir çamaşır makinesi vardır, ancak herkesin kurutucusu yoktur. Neden peki? Dünya çapında birçok ülkede kurutucuları nadir görürüz. Bunun sebebi yüksek fiyatlı olmalarıdır.

Başka bir açıdan bakarsak da, kurutucular gibi elektrikli cihazlar çevre için de kötüdür. Öyleyse ne yapacağız?

Kıyafetleri çabucak kurutmak için ipuçları

Başka alternatifimiz yoksa, giysileri evde kurutmanın en iyi yolunu öğrenmeliyiz. Ve elbette, mümkün olan en kısa sürede bunu yapmak isteyeceğiz.

1. Kıyafetlerinizi askıda aralıklı serin

Bunu yaparak her bir kıyafetin hava almasını sağlayacaksınız. Böylelikle, bir kıyafetin nemi diğerine de geçmeyecek.

2. Kalın giysilerin tersini çevirin

Kot gibi kumaşlar çok kalındır. Evde kurutulmaları zor olabilir.

Fakat eğer onların tersini çevirirseniz kurutmak için gereken süreyi azaltırsınız. Yani bir taraf kuruduktan sonra onu ters çevirmeliyiz.

3. Küçük kıyafetler için saç kurutma makinesi kullanın

Önce, kıyafetlerinizi kuruttuğunuzdan emin olun. Ardından saç kurutma makineniz ile birkaç kez üzerlerine geçin. Bundan sonra giyilmeye hazır olacaklar.

Çok fazla da üzerinde uğraşmamalısınız. Sonuçta, çamaşır makineniz çoğu işi yapmıştır.

4. Dondurucuya koyun

Bu çok ilginç bir yöntemdir. Giyecek bir şeyiniz olmayan o yağmurlu günleri düşünün. Fakat, aynı zamanda işe de gitmeniz gerekiyordur.

O zaman, bir plastik torba alıp içine giymek istediklerinizi koyun. Daha sonra bunları buzluğa koyun.

Elbiseleriniz çözüldüğünde, her şeyin tamamen kurumuş olmasına şaşıracaksınız. Tek yapmanız gereken kıyafetlerinizi ütülemek ve ardından çıkmaya hazırsınız!

Sürdürülebilir bir mimariye ihtiyacımız var

Çalışmada yazarlar mimarinin etkisinden de bahsetmişlerdir. Aslında olması gerekenin, binalarda giysi bakımı yapılacak alanlar inşa edilmesi olduğunu söylediler.

Bunlar iç veya dış alanlar olabilir. Ayrıca, kendi yaşam alanınızda veya ortak bir alanda da olabilir. İkinci seçeneğin daha iyi olduğu söylenmektedir. Bunun nedeni, böyle yaparak çamaşır kurutucularının kullanma ihtiyacının azalmasıdır.

Kötü havalarda, özellikle sonbaharda veya kışın kurutucular kullanabiliriz. Ancak, güneş çıktığında, geleneksel yöntemlere geri dönmeliyiz.

Evde kurutma alanı olması, daha küçük bir yaşam alanına sahip olmak demektir, ancak aslında evde bir terasa sahip olmanın da tadını çıkarabiliriz.

Bugün, insanlar artık böyle şeylerin etkilerini her zamankinden daha fazla biliyorlar. Sonuçta, bu, şehirler ve mahalleler planlanırken dikkate alınan bir şey.

Bu zihniyetin sonuçları açıktır. Sadece kendimize bakmakla kalmayız, aynı zamanda gezegenimize de bakarız. Bu, yaşama ve yaratma yeteneğini kazandırır.

Bunlar da ilginizi çekebilir