Kolesterolünüzü Kontrol Altında Tutmak İçin Tüketmeniz Gereken 7 Yiyecek

18 Eylül, 2017
Kolesterolünüzü kontrol etmeye mi çalışıyorsunuz? Bu 7 gıda size yardımcı olabilir!

Kolesterol, vücudun en iyi şekilde çalışması için bir miktar ihtiyaç duyduğu bir yağ türüdür.

Birçok sağlık sorunu ile ilişkili olmasına rağmen, vücutta bu yağdan gerekli miktarda bulunması bazı hormonların salgılanmasını ve bazı vücut yapılarının oluşumunu sağlar.

Karaciğeriniz sürekli olarak kolesterol üretir. Bununla birlikte, kolesterol seviyeniz bu yağı içeren bazı gıdaları tükettiğinizde artabilir.

Bunun sonucunda, kolesterol fazlalığı kan dolaşımının ve kardiyovasküler sistemin nasıl çalıştığını etkiler. Bu durum da  bildiğiniz gibi, tehlikeli ve hayatı tehdit eden hastalıklara neden olabilir.

Bu nedenle, yağ tüketiminizi sınırlandırmak ve yağların vücuttan atılmasına yardımcı olan besinlerin tüketimini artırmak hayati önem taşımaktadır.

Bugünkü yazımızda, bunları yapmanıza yardımcı olabilecek en önemli 7 gıdayı paylaşmak istiyoruz. Böylece bunları daha düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

1. Yulaf

Yulaf, besleyicilik bakımından en faydalı tahıllardan biri olmasının yanı sıra çok sağlıklıdır.

Dahası, çok az miktarda linoleik-yağlı asit içerirler. Lif ve lesitin bakımından zengin olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda yulaf, kandaki kolesterol düzeylerini düşürmeye katkıda bulunur.

Buna ek olarak, yulaf, fitosterolün bir türü olan avenasterol bakımından oldukça zengindir. Bu bağırsaktaki lipitlerin emilimini azaltır ve arteryel duvarlarda birikmesini engeller.

2. Arpa

Arpa, beta-glukan olarak bilinen bir tür çözünebilir lif içerir. Vücutta emildikten sonra, kötü kolesterolü (LDL seviyelerini) azaltır.

Yulaf gibi oldukça besleyici olduğu için, yüksek kolesterollü hastalar için mükemmel bir gıda seçeneği haline gelir.

Ayrıca, tahıl kabuğunda tokotrienol olarak bilinen bir antioksidan içerir. Bu, arterlerinizi oksidatif hasara karşı korur.

3. Avokado

Gastronomide çok kullanılan avokado, kötü kolesterolü (LDL) yüksek olan kişiler için faydalı olan lezzetli bir besindir.

Çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bunlar, lipidlerin oluşmasına izin vermezler ve kandaki lipidlerin yok edilmesini teşvik ederler.

Dahası, içerdiği lif ve esansiyel amino asitler, yağları daha kolay sindirir ve bağırsaklarda emilmelerini önler.

Ayrıca, avokado stanoller ve steroller olarak bilinen bazı bitki maddeleri içerir. Bunlar vücutta lipidlerin birikimini yavaşlatır.

4. Yağlı balıklar

Yağlı balıklar, yüksek kolesterol ve trigliseridli hastalar için mükemmel bir müttefiktir.

Ayrıca, içerdikleri yüksek miktardaki omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar, arterlerde plak oluşumunu durdururken arterlerin esnekliğini de artırır.

Genel olarak, bu sağlıklı yağlar, gereksiz lipidleri atıp arteriyel vazodilatasyonu arttırdığı için kandaki temizleyici ajanlar olarak görev yapar.

En iyi balık çeşitlerden bazıları şunlardır:

 • Sardalye
 • Ton balığı
 •  Somon
 • Hamsi
 • Uskumru
 • Palamut
 • Ringa

5. Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, kilo vermek isteyenler için mükemmel bir seçenek olarak bilinir.

Düşük kalorili içeriği ve gerekli besin maddeleri bakımından zengin olması metabolik aktivitenin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu vücudunuzun kalorileri en iyi şekilde kullanmasını sağlar.

Buna ek olarak, kötü kolesterolün (LDL) azaltılmasını sağlayan lif ve antioksidan maddeler de içerirler.

Son olarak, düşük miktarda stanoller ve steroller içermeleri sayesinde LDL’nin bağırsaktaki emilimini yavaşlatır ve sağlıklı arterlerin korunmasına yardımcı olurlar.

6. Bakliyat

Düzenli olarak tüketildiğinde, baklagiller yüksek diyet lifi içeriğiyle kötü kolesterol seviyesinin (LDL) yükselmesini önleyebilir ve kontrol edebilir.

Antioksidan bileşikleriyle desteklenen bu temel besin, LDL’nin bağırsaklardaki emilimini yavaşlatır. Ardından, sadece vücut için gereken miktarı korur.

Baklagiller, LDL’yi de etkileyen fazla kilolarla mücadelede de çok etkilidir.

Önerilenler baklagiller şunlardır:

 • Fasulye
 • Mercimek
 • Bezelye
 • Nohut
 • Soya

7. Yabanmersini

Son olarak, yaban mersini antioksidan ve diyet lifi açısından oldukça zengindir. Vücudunuzda emildiğinde, fazla kolesterolü azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, onları meyve olarak ya da veya suyu biçiminde tükettiğinizde arteryel duvarları temizlerler ve damar tıkanıklığıriskini artıran plakayı ortadan kaldırırlar.

Bu, kardiyovasküler problemler ve dolaşım sistemi bozuklukları riskini azaltır. Böylece, vücudun refahını arttırır.

Bütün bu gıdalar kolesterolü düşürse de, sağlıklı bir beslenme planı ile desteklenmeleri gerektiğini göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca, kötü kolesterol bakımından zengin gıdaları tüketmeye devam ettiğinizde bu gıdaların size hiçbir faydası olmayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir