Konsantrasyonunuzu Artıracak 10 Yiyecek

· 12 Şubat, 2018
Konsantrasyonunuzu artırmak istiyorsanız, bu gıdaları diyetinize dahil etmeye başlamanız size yardımcı olacaktır. Ayrıca, sağlıklı ve doğal olduklarından, genel sağlığınızı da optimize etmenize yardımcı olurlar.

İşinize odaklanmak gitgide zorlaşıyorsa, yapmanız gereken bir şey yaklaşık 10 dakika sürecekken 1 saat sürüyorsa veya herhangi bir şey odağınızı dağıtabiliyorsa, bunun sebebi biraz dinlenmeye ihtiyacınızın olması olabilir.

Bununla birlikte, olması gerektiği gibi yemek yemediğiniz için de olabilir. İster inanın ister inanmayın, gıdaların doğru seçimi konsantrasyonunuzu artırmanın anahtarlarından biri olabilir.

Bu yazımızda konsantrasyonunuzu artırmak için hangi gıdaların en iyisi olduğunu söyleyeceğiz. Onları diyetinize ekleyin!

Sağlıklı yiyerek konsantrasyonunuzu artırın

Doğru yemenin birçok avantajı vardır. Hastalığı önlemeye, kilo vermeye veya kolesterol ile ilgili sorunlara yardımcı olmanın yanı sıra konsantrasyonunuzun ve hafızanızın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Bundan dolayı, serebral işlevlerinizi mükemmel durumda tutmak için haftada en az bir kez aşağıdaki gıdaları yemenizi öneririz:

1. Balık

somon dilimleri

Soğuk su balığı (somon, orkinos ve uskumru gibi) büyük oranda omega 3 yağ asitleri içerir.

Bu doğal asitler merkezi sinir sisteminiz için faydalıdır, çünkü sinir sisteminin yetişkinlerde güçlenmesine ve çocuklarda da gelişmesine yardımcı olurlar.

  • Omega 3’ün faydalarından yararlanmak için ızgara, füme veya fırında pişmiş balıkları tüketin.
  • Güzel, taze bir salata veya patates püresi ile servis edin.

2. Avokado

Bu lezzetli yeşil meyve, konsantrasyona ve hafızaya yardımcı olan mono doymamış yağlara sahiptir.

Avokado, nöron iletişimini iyileştirmeye yardımcı olur ve arterlerinizi temizlediği için de kan dolaşımını geliştirmeye de destek olur.

Eğer kalbiniz kanı organlarınıza doğru pompalıyorsa ve beyniniz de oksijenlenirse, her yönden daha iyi performans gösterebilirsiniz.

3. Tam tahıllar

dilim ekmek

Tam tahıllı ekmek ve krakerler triptofan adı verilen bir bileşen içerir, bu serotonin üretilmesine yardımcı olmak için beyin tarafından absorbe edilen bir maddedir.

Bu nörotransmitter rahatlamayı ve uyku halini teşvik eder. Fakat endişelenmenize gerek yok, bundaki miktar iş yerinde uykuya dalacak kadar çok değildir.

Bununla birlikte, stres seviyelerinin taşmasını önlemek için yeterlidir. Bu, yaptığınız işe daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

4. Kuruyemiş

Cevizin beyninizle aynı şekle sahip olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bu, konsantrasyon ve dikkat gibi zihinsel işlevleriniz için ne kadar harika olduklarının bir göstergesi olabilir.

Ayrıca, size yardımcı olabilecek tek kuruyemiş o değildir: badem ve yer fıstığı da omega 3 yağ asitleri ile doludur (balık gibi, vejetaryenler için idealdir).

Kuruyemişler damar ve arterlerinizi korumaya da yardımcı olurlar. Kan damarlarının korunmasına yardım ederler, vücudun dolaşımını ve oksijenlenmesini düzenlerler.

Sanki bu yeterli değilmiş gibi, çok yararlı vitamin ve antioksidanlar sağlarlar.

5. Yoğurt

2 kase yoğurt

Süt ürünleri sağlığınıza iyi gelir; çünkü kalsiyum ve besin maddeleri içerir. Bununla birlikte, mesele yoğurt olduğunda, konsantre olmakta veya dikkat etmekte sıkıntı yaşayanlar için önerilir.

Bunun nedeni, tirozon olarak adlandırılan, hafızanızı ve uyanıklık hissinizi geliştiren nörotransmitterlerin üretimine yardımcı olan bir antioksidandır.

6. Makarna

İyi bir tabak makarna (çok dolu değil) ofiste ideal bir öğle yemeği olabilir. İşinize devam edebilmeniz için masanıza geri dönmenize yeterli gücü sağlayacaktır.

Çünkü beyne glikoz sağlayan karmaşık karbonhidratlar içerir. Bu, bilişsel işlevlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.

  • Fakat, çok fazla makarna yemeyin, soslara ve rendelenmiş peynirlere de dikkatli edin. Küçük bir tabak yeterlidir. Yemeğin geri kalanı meyve ve sebzelerden oluşmalıdır.
  • Bu, öğle yemeğinden sonra gelen, sadece şekerleme yapma isteğine yol açan tipik ağırlık duygusundan kaçınmanıza yardımcı olur.

7. Yaban mersini

kasede yaban mersini

Böyle küçük bir meyvenin bu kadar çok avantaja sahip olması inanılmaz bir şeydir. Yaban mersini beynindeki enzimleri aktive eden, hafızanıza ve konsantrasyonunuza yardımcı olan çok miktarda antioksidan içerir.

Bu gıdaların her ikisinin de keyfini çıkarmak için, bu meyveden yarım bardağı yoğurt ile karıştırarak bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

8. Muz

Yüzlerce yemek tarifinde kullanılabilen lezzetli ve doyurucu bir meyvedir. Muzda, bol potasyumun yanı sıra C vitamini, magnezyum ve lif vardır.

Bu nedenle, serebral fonksiyonlar (özellikle de hafıza) için mükemmel bir besin ögesi olarak kabul edilirler.

Konsantrasyonla ilgili çeşitli nörotransmiterlerin (dopamin, norepinefrin ve serotonin) üretimine yardımcı olan B6 vitamini de içerirler.

9. Tavuk

2 parça tavuk

Konsantre olabilmek için, beynimizin yeterli proteine ihtiyacı vardır. Tüketildiğinde, vücut tirozin adı verilen bir aminoasidi serbest bırakır. Bu aminoasit, daha hızlı ve daha net düşünmemize yardımcı olan dopamin ve noradrenalin nörotransmiterlerini sentezler.

Tavuk, ızgarada, fırında veya füme olarak pişirildiğinde mükemmel kalitede protein içermektedir. Haftada iki veya üç kez beslenmenize eklemeyi deneyin.

10. Çikolata

Sınava girmeden önce veya zor bir rapor hazırlamadan önce küçük bir parça çikolata yerseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Etkili olabilmesi için, çikolatanın mümkün olan en yüksek kakao miktarına sahip olması önemlidir.

Bu madde sinir sistemini uyarabilme kapasitesine sahiptir, endorfinleri salgılar (bu nedenle yedikten sonra iyi hissediyoruz), iştahımızı bastırır ve anksiyeteyi azaltır.

Hepsinden iyisi bunların hepsini, hafıza ve konsantrasyonunuzu geliştirirken yapar.