Koronavirüs Bulaşmasını Engellemek İçin Neler Yapmalıyız?

21 Mart, 2020
Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünya kelimenin tam manasıyla alarma geçmiş durumda. Bazı ülkelerde ise risk seviyesi halen düşük olsa da, virüsün bulaşma riskini mümkün olduğunca azaltmak için temel bir takım önlemlerin alınması gereklidir.

Son haftalarda, dünya genelinde koronavirüs vak’alarının ciddi oranda artmasından dolayı tüm insanlar oldukça tedirgin günler geçirmektedir. Bunun da ötesinde virüs nedeniyle yaşanan ölümlerde görülen artış alarm seviyesinin en üst düzeye çıkmasına neden olmuştur. Elbette böyle ciddi ve karamsar bir tablo karşısında insanların en çok sordukları sorular, koronavirüsün bulaşmasını engellemek için neler yapmak gerektiği ile ilgilidir.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüsler, nereden çıktığı bilinmeyen bir virüs ailesidir. Koronavirüslerin farklı türleri bulunmaktadır. Bu virüsler, sıradan bir gripten zatürreye, hatta en ciddi vak’alarda solunum sisteminin tamamen iflas etmesine kadar çeşitli ciddi etkilere neden olabilmektedirler.

Şu an dünya genelinde etkili olan ve pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüsün ilk vak’aları, Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da tespit edilmiştir. O zamandan bugüne dek virüsün insanlardan insanlara bulaşma hızı artmakta ve enfekte olmuş insan sayısında çok ciddi derecede bir atmış olduğu görülmektedir.

Şu an 119,000’den fazla kişide tespit edilen koronavirüsün 4284’ten fazla kişinin ölümüne neden olduğu bilinmektedir. Bu sayı her geçen dakika daha fazla artmaktadır. Her ne kadar koronavirüs taşıdığı belirlenen kişi sayısının yüksek olduğu belirlenmiş olsa da, halen bu virüs nedeniyle gerçekleşen ölüm sayılarının orantısal olarak düşük olduğu görülmektedir.

Koronavirüsün Semptomları Nelerdir?

Grip
Koronavirüs semptomları, normal bir grip nedeniyle ortaya çıkan semptomlara çok benzemektedir. Ancak bu hastalığın neden olduğu sonuçlar, solunum sisteminin işlemez hale gelmesine kadar varan son derece ciddi etkilere yol açmaktadır.

Koronavirüs, genellikle sıradan bir grip hastalığına benzer semptomlar üretmektedir. Bu semptomlar arasında en yaygın görülenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Burun akıntısı.
 • Genel bir rahatsızlık.
 • Aşırı yorgunluk / bitkinlik.
 • Kas ağrıları.
 • Öksürük.
 • Yüksek ateş ve üşüme hissi.
 • Boğaz ve baş ağrısı.

Okuyun: Kuru Öksürük İçin Doğal Çözümler

Virüs, asemptomatik (semptomsuz, belirti vermeksizin), yukarıda belirttiğimiz genel semptomlara yol açan türde ya da zatürre ve en ciddi vak’alarda ise solunum sisteminin işlevsiz hale gelmesine kadar uzanan yoğunlukta komplikasyonlara yol açabilir.

Bu en ciddi vak’alar genellikle hastalığa karşı daha savunmasız ve hassas olan kişilerde görülmektedir. Bu gruba dahil olan insanlar yaşlılar, yeni doğan bebekler ya da bağışıklık sistemi herhangi bir sebepten dolayı zayıf olan insanlardır.

Koronavirüs Nasıl Yayılır?

Koronavirüsle ilgili en büyük endişe verici detay, bu virüsün insandan insana bulaşma özelliğine sahip olmasıdır. Bu durum, virüs taşıyan kişinin herhangi bir semptom göstermeden, yani kendisinin hasta olduğundan haberi bile olmadan başka insanlara virüsü bulaştırabileceği anlamına gelmektedir.

Aynı zamanda koronavirüse karşı şu anda herhangi bir özel tedavi yönteminin bulunmadığının da altını çizmemiz gerekir. Ayrıca virüsten korunmak için bir aşı ya da diğer herhangi bir özel yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle, hastalığa karşı önleyici tedbirlerin mümkün olduğunca zamanında alınması ve bu sayede yayılmasının önüne geçilmesi çok önemlidir.

Koronavirüsün Yayılmasını Önlemek İçin Alınması Gereken Bazı Önlemler

El yıkama
Bu virüsü önlemede en etkin önlemlerin başında, el hijyeninin doğru ve yeterli bir biçimde sağlanması geliyor.

Hem koronavirüs ve hem de diğer tip virüslerin bulaşmasını engellemek için alınabilecek başlıca önlemler şu şekildedir:

 • Enfekte olmuş, diğer bir deyişle virüs taşıyan insanlarla yakın temastan kaçınmak gerekmektedir.
 •  Hijyen kurallarına gerekli özeni göstermek çok önemlidir. Genel hijyenin sağlanması konusunda hassas olmak her zaman için gerekli bir ihtiyaçtır. Bunun yanında el hijyenine özel bir hassasiyetle yaklaşmak gerekmektedir.
 • İnsanlarla aranıza en az bir metre kadar mesafe koymak oldukça etkili ve faydalı olacaktır.
 • Hastalığın bulaşma riskinin yüksek olduğu yerlerde özel talimatlar uyarınca maske kullanımı ihtiyacı doğabilir.
 • Öksürürken, tek kullanımlık kağıt peçete ya da mendillerle ağzınızı ve burnunuzu kapatmanız önemlidir.

Okuyun: Sağlığınıza Zarar Verebilecek 7 Kişisel Hijyen Hatası

 Ellerin Yıkanması

Bakteri ve virüslerin yayılmasını engellemek için en etkin ve maliyetsiz yöntemlerin başında ellerin yeterli ve uygun bir biçimde yıkanması gelmektedir. Düzgün el hijyenini sağlamak için şunların yerine getirilmesi gereklidir:

 • Öncelikle ellerinizi su ile ıslatın.
 • Yeterli miktarda sabunu elinize dökün ya da uygulayın.
 • Ellerinizi sabunlu suyla şu şekilde yıkayın:
  •  Avuçlarınızı birbirine sürterek iyice ovuşturun.
  • Sağ elinizin avucu ile sol elin dış yüzeyini ve daha sonra parmak aralarını yıkayın. Bunun aynısını sol eliniz ile sağ elinizin dış yüzeyine uygulayın.
  • Tekrar avuçlarınızı ovuşturun ve parmakları iç içe geçirin.
  • Bir avucunuzla diğer elinizin parmaklarını bir arada tutarak dış yüzeylerini yıkayın. Aynı uygulamayı diğer eliniz için de yapın.
  • Her iki baş parmağınızı ayrı ayrı yıkayın.
  • Parmak uçlarınızı ve tırnak aralarını özenli ve dikkatli bir biçimde yıkayın.
 • Ellerinizi durulayın.
 • Ellerinizi tek kullanımlık bir kağıt havlu ya da temiz bir havlu ile kurulayın.
 • Musluğu kapatmak için elinizi değil, havluyu kullanın.

Özet Olarak…

Uzmanlar, koronavirüs tehdidi ile ilgili olarak bazı ülkelerde risk seviyesinin halen düşük olduğunu belirtmektedirler. Şu aşamada özellikle sakin kalmak ve panik yapmamak en önemli ihtiyaç olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü bu tür durumlara karşı sağlık sistemimiz son derece hızlı ve etkin bir biçimde reaksiyon gösterme kapasitesine sahiptir.

Ancak yine de yukarıda saydığımız önleyici adımların atılması son derece önemlidir. Özellikle hastalığın yaygın olduğu ülkelere seyahat edilmesi durumunda, hem virüs semptomlarına karşı uyanık olmak hem de gerekli önlemlerin alınması bağlamında gereken özeni göstermek oldukça önemlidir.