Koronavirüs Gibi Vakalarda Karantina Neden Gereklidir?

20 Mayıs, 2020
Karantina, koronavirüsün yayılmasını durdurmak için oldukça etkili bir önlemdir. Virüse maruz kaldığından şüphelenen herkes, semptomları olmasa ve sağlık durumunun iyi olduğuna inansa bile karantinaya girmelidir.

Şimdiye kadar, koronavirüsün yayılmasını kontrol etmek için en etkili önlem karantina olmuştur. Bu hastalığı tedavi etmek için spesifik bir ilaç yoktur ve hastalığa karşı aşı da yoktur. Bu ve diğer nedenlerden dolayı, karantina giderek daha fazla insanın kendilerini tehlikeye maruz bırakmasını önlemek için en iyi önlemdir.

En azından şimdilik, koronavirüs (COVID-19) riskini artıran şey, uzmanların hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı bir virüs olmasıdır. Bu yeni bir virüs, ve bu nedenle nasıl davranabileceğini bilmiyorlar. Aslında, nasıl yayıldığına dair de henüz yeterli veri yok. Bu nedenle, karantina ideal önleyici tedbirdir.

Uzmanların keşfettiği şey ise, COVID-19’un oldukça bulaşıcı olduğudur, bu yüzden Çin, Kore ve İtalya’da olduğu gibi hızla yayılmaktadır. Ölüm oranı net değil çünkü Çin’de oran %2 ila 4 arasında olmasına rağmen, dünyanın geri kalanı aynı rakamları göstermiyor.

Bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz: Koronavirüs Bulaşmasını Engellemek İçin Neler Yapmalıyız?

İzolasyon

Açıklığa kavuşturulması gereken ilk şey, izolasyonun karantina ile aynı şey olmadığıdır. İzolasyon, bir kişiye koronavirüs teşhisi konduğunda uygulanan zorunlu bir önlemdir. Bu olduğunda, enfekte kişi diğer insanlarla doğrudan temastan derhal kaçınmalıdır.

Koronavirüsü olan bir kişi semptomları üç ila altı hafta içinde yaşayacaktır, bu süre boyunca çevreden tamamen izole edilmelidir. İdeal bir senaryoda, enfekte kişi başka insanlarla yaşıyorsa, hastalık geçene kadar başka bir yerde kalmalıdır.

Bu mümkün değilse, hasta kişinin bir odada izole edilmesi ve onunla fiziksel temasta bulunulmaması önerilir. Kendi banyoları olmalı ve tabak, çatal bıçak takımı, nevresim takımı veya herhangi bir gereç onlarla paylaşmamalıdır. Hastanın çevresindekiler özel cerrahi maskeler kullanmalıdır. Ağır vakalarda, hasta başka bir nakil yöntemiyle değil, bir ambulansla hastaneye nakledilmelidir.

bir şişe el dezenfektanı ve çeşitli koruyucu maskeler
Enfekte olmuş olabilecek hastalarda el dezenfektanı ve bir yüz maskesi kullanımı izolasyon önlemlerine destek olur.

Koronavirüs karantinası

Karantina, hasta olmayan, ancak hastalığı taşıma ihtimali olan ya da hasta olan biriyle temasa geçmiş olan insanlar için geçerli bir önlemdir. Net koronavirüs salgınlarının olduğu yerlere seyahat edenler için geçerlidir.

Bir kişinin karantinaya girmesi için semptomları olması gerekmez. Hasta bir kişiyle temas kurduğundan şüphe etmek, karantinaya girmek için yeterli bir nedendir, çünkü virüsün farklı kuluçka dönemleri vardır ve her zaman görünür semptomlara yol açmaz.

Bu durumlarda, durumu ciddiye almamak çok tehlikelidir. En büyük risk, COVID-19’a maruz kalan ve kendilerini iyi hissettikleri için önlem almamaya karar verenlerdir. Virüsü taşıyor olabilirler ve virüsleri oldukça savunmasız olan insanlara yayabilir, bunun sonucunda da bu insanların hayatlarını riske atabilirler.

uçağa binerken maske takmış kadın

Karantina nasıl uygulanır

“Karantina” kelimesi çok genel anlamıyla kullanılır, ancak bu her zaman 40 gün anlamına gelmez. Koronavirüs durumunda, hiçbir belirtiniz yoksa ve enfekte kişilerle temas kurduğunuzdan şüpheleniyorsanız iki hafta veya 14 gün boyunca kendinizi izole etmeniz önerilir.

Vakaların büyük çoğunluğu bu dönemde kendini gösterir. Bazen ilk belirtiler ilk birkaç saat içinde ortaya çıksa ya da iki haftanın sonuna doğru belirse de, bu durumlar azınlıktadır. Bu nedenle, 14 gün, minimum enfeksiyon riski sağlayan bir dönemdir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: COVID-19’a Karşı Önemli Önleyici Tedbirler

Enfekte bir kişiden sadece 1-2 metre uzakta olmanın bile enfeksiyona yol açabileceğini unutmayın. Bu nedenle, hastalığın çok miktarda görüldüğü Çin veya İtalya gibi ülkelere gitmiş olmasanız bile, orada olmuş olan veya hastalığın belirtilerini gösteren insanlarla temasa geçmiş olmanız enfeksiyonun size de bulaşmış olduğunda şüphelenmek için yeterli bir nedendir.

En son resmi verilere göre, dünya çapında 200’den fazla ülkede 500.000’den fazla vaka var. Şimdiye kadar, yaklaşık 20.000 kişi bu hastalıktan öldü. Hastalığın gelişme potansiyeli çok yüksek, çünkü Latin Amerika gibi hâlâ çok az vakanın olduğu bölgelerde bile hastalık hızla yayılmıştır.

  • IFLS Science. (2020). How Many People Are Currently Under Quarantine Because Of Coronavirus? Recuperado 10 marzo, 2020, de https://www.iflscience.com/health-and-medicine/people-currently-under-quarantine-coronavirus/
  • Zuñiga-Sosa, Evelyn Alexandra, et al. “Tipificación del antígeno Duffy como método indirecto para identificar individuos asintomáticos de malaria.” Acta Bioquímica Clínica Latinoamericana 53.1 (2019): 71-77.
  • Alpuche-Aranda, Celia M. “Infecciones emergentes el gran reto de la salud global: Covid-19.” salud pública de méxico 62.2, Mar-Abr (2020): 123-124.