Koronavirüs Korkusu: Duygularınızı Nasıl Yönetirsiniz

20 Mayıs, 2020
Koronavirüs korkusu, giderek daha fazla insan panikledikçe, dünya çapında büyüyen bir gerçekliktir. Duygularımızı nasıl yönetebiliriz? Bu makalede korkuyu kontrol altında tutmak için bazı ipuçlarını öğrenin.

Bugünlerde, koronavirüs korkusu dünya nüfusunu ele geçirmiş durumdadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu enfeksiyonu pandemi ilan ettikten sonra belirsizlik yayılmaya başladı. Bugün, virüs dünyanın diğer bölgelerinde de hızla yayılsa da, hastalığın merkez üssü Avrupa’dadır.

Bu nedenle, çoğu ülke enfeksiyon sayısını azaltmak için sıkı koruma önlemleri almıştır. Genç ve sağlıklı insanlarda genellikle ciddi komplikasyonlara neden olmamasına rağmen, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar yüksek ölüm riski altındadır.

Enfeksiyonun semptomları öksürük, ateş ve solunum sıkıntısıdır. Sonuncusu, yukarıda belirtilen risk gruplarında daha şiddetli olma eğilimindedir. Ancak, bunun dışında, genel nüfusta kaygı ve korku düzeyleri artmaktadır. Acil durum önlemleri ve ev karantinasının beyan edildiği İspanya ve İtalya gibi ülkelerde, bu duygular nüfusu ele geçirmektedir.

Korkulu ve sıkıntılı olduğumuzda durumu yönetmek çok daha zordur. Bu nedenle, bu makalede, koronavirüs krizinin neden olduğu duyguları yönetmenize yardımcı olacak bazı temel tavsiyeleri açıklayacağız.

Koronavirüs korkusu: Sonuçları nelerdir?

maske takmış ve camdan dışarı bakan adam
Koronavirüs korkusu genel popülasyonda artmıştır. Bu korku, diğer şeylerin yanı sıra gereksiz satın alımlara ve asılsız ayrımcılığa yol açmıştır.

COVID-19’un yayılması sonucunda, dünyanın birçok yerinde ev izolasyonu önerilmiştir. Bu önlem virüsün insanlar arasında yayılmasını durdurmayı amaçlamaktadır. İdeal olarak, insanlar sadece yiyecek ve ilaç satın almak veya kesinlikle gerekliyse işe gitmek gibi temel görevleri yerine getirmek için dışarıya çıkmalıdır.

Bu karantina sonucunda birçok sorun ortaya çıktı. Çok sayıda insan tren, uçak ve diğer ulaşım araçlarını kullanarak ülkelerine dönmeye karar verdi. Bu, koronavirüsün yayılma riskinin artmasına neden olmuştur.

Birçok insan ev hapsine hazırlanmak için süpermarketlere üşüşerek panik alışverişleri yaptı. Sonuç olarak, bu büyük ve gereksiz alışveriş uygulamaları nedeniyle birçok süpermarket günlerce neredeyse boş kaldı. ABD gibi ülkelerde bile, koronavirüs korkusu silah satışlarının sayısını artırdı.

Korku ve kaygının bizi ne yapmaya sürükleyebileceğini gerçekten anlamak zor. İşte, bu duyguları ve durumunuzu verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak bazı temel öneriler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: COVID-19’a Karşı Önemli Önleyici Tedbirler

Korkuyla nasıl başa çıkarsınız?

Mevcut kriz nedeniyle gerginlik, korku ve hatta panik hissediyor olabilirsiniz. Sürekli bir bilgi bombardımanına maruz kalıyor olmamız da bu durumu daha da kötüleştirir ve başka bir şey düşünmeyi imkansız hale getirebilir.

Ayrıca, herhangi bir küçük semptomdan bile endişe duymanız ve enfekte olduğunuzu düşünmeniz normaldir. Gerçekte, korkuları semptomlarını yanlış yorumlamalarına ve hatta zihinlerinde abartmalarına neden olduğundan birçok insan acil servislere akın etmektedir.

Buna ek olarak, tüm rutininizi değiştirmek ve her şeyi evde yapmak zorunda kalmak oldukça zor olabilir. Evden çalışmak, evde egzersiz yapmak ve hatta evden çıkmadan sosyalleşmek çok sorunlu olabilir. Ancak, bu durumla başa çıkmanıza yardımcı olacak birçok şey vardır.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koronavirüs Karantinası için 5 Ev Egzersizi

Duygularınızı kontrol edin

telefonuna bakan endişeli kadın
Koronavirüs korkusu karşısında, yakınlarda yaşamayan sevdiklerinizle iletişiminizi sürdürmek akıllıca olacaktır.

İlk olarak, meşgul olmaya çalışmalısınız. Zaman zaman zihninizi boşaltın ve koronavirüs ile ilgisi olmayan şeyleri düşünmeye çalışın. Durumun neden olduğu korkuyu veya endişeyi kabul edin. Bu şekilde hissetmenin yanlış bir tarafı yok.

İdeal olarak, size yakın olanlardan da destek almalısınız. Yalnız yaşıyorsanız, sık sık ailenizi veya arkadaşlarınızı aramaya çalışın. Ayrıca onlarla video görüşmesi yapmayı da deneyebilirsiniz. Sevgi ve destek alabileceğiniz her yol sizin için iyi olacaktır.

Koronavirüs hakkında aldığınız bilgilere dikkat edin

Tüm haberler tamamen güvenilir değildir ve tüm bilgiler doğru değildir. Bilimsel ve doğru kaynaklardan bilgi almaya çalışın. Ayrıca, nesnel ve gerçekçi olmaya çalışın. Aşırı evhamlı olmanın da bir yararı yoktur.

Herhangi bir semptomun farkında olmalısınız, ancak takıntılı olmayın. Yetkililer tarafından belirlenen hijyen ve korunma kurallarına uyun. Kendi iyiliğiniz için, yetkililerin kurallarına karşı çıkmayın.

Tüm duruma karşı iyimser bir tutum sergileyin. Tehlikenin farkında olmanız, olumsuz ya da aşırı evhamlı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Duygularınızı yönetmek ve korkunuzu kontrol altında tutmak başa çıkmanıza yardımcı olacak ve her şeyin sonunda durumla nasıl başa çıktığınızla gurur duyabileceksiniz.

  • Aumenta la venta de armas en Estados Unidos por el miedo al coronavirus | Internacional. (n.d.). Retrieved March 17, 2020, from https://www.elmundo.es/internacional/2020/03/17/5e708cfefdddffff038b465b.html
  • Consejos para gestionar el miedo al coronavirus. (n.d.). Retrieved March 17, 2020, from https://www.larazon.es/andalucia/20200314/yl2y5uvkr5hvxjg4wvluuslpne.html
  • Ren SY, Gao RD, Chen YL. Fear can be more harmful than the severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 in controlling the corona virus disease 2019 epidemic. World J Clin Cases. 2020;8(4):652–657. doi:10.12998/wjcc.v8.i4.652