Koronavirüs ve Astım: Öneriler

20 Mayıs, 2020
Astımlı hastalarda astımın kontrolü koronavirüs pandemisi sırasında önemlidir. Astımlılar özel önlemler almaları gereken bir risk grubudur.

Koronavirüsler hafif semptomlardan şiddetli ve hatta ölümcül solunum hastalıklarına kadar her şeye neden olabilir. Peki, şu anda virüs hakkında bilinenlere dayanarak koronavirüs ve astım ile ilgili öneriler nelerdir?

Koronavirüs hakkında ne biliyoruz?

COVID-19 olarak bilinen SARS-CoV-2, Aralık 2019’da Wuhan, Çin’de tespit edilmeden önce bilinmeyen yeni bir koronavirüstür. Bu kadar yeni olması, uzmanların virüs hakkında yeni bir şeyler öğrendikçe sürekli olarak öneri ve tavsiyelerini güncellemeleri anlamına geliyor.

Bulaşma, enfekte bir hastayla yakın temas yoluyla gerçekleşir. Bu, bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları, tükürük damlacıkları veya burun salgıları yoluyla oluşur.

Koronavirüs hastalığı, çoğu durumda, ateş, öksürük ve boğaz ağrısı ile hafif bir formda kendini gösterir. Bununla birlikte, daha şiddetli bir forma ilerleyebilir ve zatürreye ve nefes almada zorluğa neden olabilir. Bildiğimiz gibi, ne yazık ki birçok durumda ölümcül olabilir. Yaşlı insanlar ve kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon, diyabet ve astım gibi bazı ilişkili hastalıkları olan insanlar en riskli kesimde görünmektedir.

bir hastanın akciğer röntgenini inceleyen doktor
Hastalar viral veya bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandığında astım sıklıkla şiddetlenir.

Astım nedir?

Astım, genellikle çocukluk döneminde başlayan, hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen nispeten yaygın bir hastalıktır.

Farklı çevresel uyaranların bir sonucu olarak bronşiyal tüpleri tahriş eden kronik bir solunum hastalığıdır. Bu uyaranlara bitki poleni, duman, duygular, kahkaha, egzersiz ve bazı ilaçlar dahildir. Bazen astım ataklarına neden olan belirli uyaranları keşfetmek mümkün değildir.

Karşılaşacağınız belirtiler öksürük, göğsünüzde sıkışma hissi, hırıltılı solunum veya nefes darlığıdır. Bu aniden ortaya çıkabilir ve astım alevlenmesi veya atak olarak adlandırılır. Bununla birlikte, astım alevlenmesi ve astım atağı arasındaki fark konusunda hala tartışmalar vardır.

Ayrıca viral solunum yolu enfeksiyonları ile astım atakları arasında güçlü bir ilişki olduğunu da biliyoruz.

Bu yazımızı da okuyun: Kronik Astım ve Alerjiye Karşı Ne Yapmalı

Astım tedavisi

Astım tedavisi, hastalığın nüksetmesini veya astım ataklarını önlemek için aile doktoru veya göğüs hastalıkları uzmanı tarafından yapılan takipleri içerir.

Astım hastaları çoğunlukla inhalasyon yoluyla alınan farklı tipte ilaçlar kullanırlar. Onları kalıcı olarak, önleyici ilaç olarak veya astım atakları sırasında alabilirler. Oral ve deri altı gibi formlarda olan başka ilaç türleri de vardır.

Hafif ataklarda, genellikle pratisyen veya göğüs hastalıkları uzmanının tedavinizi, meydana geldiklerinde onlarla başa çıkacak şekilde ayarlaması yeterlidir. Krizlerin daha ciddi olduğu durumlarda, hastanın çok nadiren hastaneye yatış da dahil olmak üzere tıbbi yardıma ihtiyacı olur.

Son olarak, koruyucu ilaç tedavisinin kesilmesinin astım hastaları için potansiyel olarak tehlikeli bir kötüleşmeye yol açtığına dikkat çekmeliyiz.

çksüren genç adam
Astım bir solunum yolu hastalığıdır ve bu nedenle ciddi bir COVID-19 formundan muzdarip olma riskini artırır.

Uzmanlar koronavirüs ve astım hakkında ne diyor?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) astımı kronik bir tıbbi durum olarak sınıflandırmaktadır. Astım hastalarının, koronavirüs enfeksiyonuna yakalandıklarında ciddi şekilde hastalanma riski en fazla olan insanlar arasında olduğunu belirtmişlerdir. Diğer uzmanlar da aynı fikirdedir.

Ek olarak, uzmanlar viral solunum yolu enfeksiyonlarının astımı daha da kötüleştirebileceğini biliyorlar. Bu nedenle koronavirüs bilinen diğer virüslerle aynı şekilde hareket edebilir.

Uzmanlar, içinde bulunduğumuz pandemi sırasında astımı olan kişiler için, tüm nüfusa verilen genel endikasyonları ve bazı ekstra spesifik önerileri dikkate almalarını tavsiye eder.

Tıpkı mevsimsel gribin yaygın olduğu zamanlarda olduğu gibi astımlı hastalar kendilerini viral dolaşımdan korumalıdır. Doktorunuz tarafından belirtilmişse önleyici ilaç almaya devam etmeniz önerilir. Önleyici ilaç kullanmayan hastalar için, almaya başlamanın iyi bir fikir olup olmadığını öğrenmek için doktorlarına danışmaları tavsiye edilebilir.

Astım hastasının şiddetli astım atağı nedeniyle acil servislere gitmesi gerekiyorsa, uzmanlar kendi inhalasyon ilaçlarını almaları ve doktorlarına veya göğüs hastalıkları uzmanlarına atak hakkında bilgi vermelerini öneriyorlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Gerçek Tehlike: Koronavirüsün Bulaşabilirliği

Kendinizi koronavirüsten korumak için astımınızı kontrol altına almak

Genel olarak, koronavirüs ve astım ile ilgili en iyi öneri, astımlı hastaların genel önerilere ek olarak durumlarını doğru kontrol ettiklerinden emin olmalarıdır. Bu, atak riskini ve sonuç olarak hastane ziyareti riskini en aza indirecektir. Sonuçta, doktorun veya hastanenin her ziyareti koronavirüse maruz kalma riskini artırabilir.

  • Salas-Asencios, Ramses, et al. “CORONAVIRUS COVID-19: CONOCIENDO AL CAUSANTE DE LA PANDEMIA.” The Biologist 18.1 (2020).
  • Shaker, Marcus S., et al. “COVID-19: Pandemic Contingency Planning for the Allergy and Immunology Clinic.” The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice (2020).
  • Bansal, Priya, et al. “Clinician Wellness During the COVID-19 Pandemic: Extraordinary Times and Unusual Challenges for the Allergist/Immunologist.” The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice (2020).
  • JA Castro-Rodríguez, Association between asthma and viral infections,  Volume 67, Issue 2, August 2007, Pages 161-168.