Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Dayanır?

20 Mayıs, 2020
Koronavirüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalacağı konusunda kesin bir araştırma yoktur. Mevcut bilgiler, üç saat ile dokuz gün arasında kaldığını göstermektedir.

Bilim adamları, COVID-19 veya sadece koronavirüs olarak da bilinen bir virüs olan SARS-CoV-2’yi tam olarak anlamak için çok çalıştı. Bununla birlikte, konuyla ilgili birçok şey hala belirsizdir. Mesela, koronavirüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalabileceğini hala tam olarak bilmiyoruz. Bu sorun, hastalığın yayılması üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu için hiç de küçük bir sorun değildir.

Ancak, önce bir şeyi açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Elimizdeki kanıtlara göre, virüsün bulunduğu bir nesneye dokunmak sizi otomatik olarak etkilemez, ancak bulaşma riskini artırır. Çünkü bir kişi bir koronavirüs ile kontamine olmuş bir yüzeye dokunursa, virüs elinde kalabilir. Kişi daha sonra bu eliyle yüzüne dokunursa ve virüs gözler, burun veya ağızla temas ederse, vücuda girer. Bu yüzden yüzeyleri dezenfekte etmek ve ellerinizi sık sık yıkamak önemlidir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs: Evinizi Temizleme ve Dezenfekte Etme Önerileri

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalır?

Peki, koronavirüs yüzeylerde ne kadar dayanır?

Ne yazık ki, bu konuda hala tam olarak doğrulanmış veri yoktur. Aslında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)nesneler üzerinde “SARS-CoV-2’nin ne kadar süre hayatta kalacağı bilinmemektedir” ifadesini kullanmıştır.

Bununla birlikte, uzmanlar, diğer virüslerin davranışlarına dayanarak, koronavirüsün farklı yüzeylerde nispeten uzun bir süre kalabileceğine inanmaktadır. Bu aynı zamanda sıcaklık ve nem gibi çevresel koşullara da bağlıdır.

Birçok virüs, üzerinde bulundukları yüzeyin türüne bağlı olarak birkaç saat ile birkaç gün arasında aktif kalır. Koronavirüs bunun bir istisnası gibi görünmemektedir ve bu nedenle enfeksiyonu önlemek için makul önlemler alınmalıdır.

mutfak tezgahını dezenfekte eden kadın
Gündelik nesnelerin dezenfeksiyonu, COVID-19’un yayılmasını azaltmayı amaçlamaktadır.

Konu ile ilgili bilimsel çalışmalar

Hastane Enfeksiyonu Dergisinde yayınlanan bir araştırma, SARS ve MERS gibi diğer koronavirüslerin davranışları hakkındaki mevcut bilgileri analiz etti. Buna dayanarak, SARS-CoV-2’nin yüzey türüne ve çevresel koşullara bağlı olarak birkaç saat ile birkaç gün arasında yüzeylerde aktif kalabileceğini öne sürdü.

Bu araştırmaya göre, metal, cam ve plastik gibi yüzeylerde virüs dört ila beş gün kalabilir. Bununla birlikte, uygun sıcaklık ve nem koşulları altında, bu süre dokuz güne kadar uzayabilir.

New England Tıp Dergisinde yayınlanan ve bir ABD federal laboratuvarında bilim adamları tarafından yürütülen bir başka çalışma, koronavirüsün yüzeyler üzerindeki süresinin bakır üzerinde dört saatten plastik ve paslanmaz çelikte üç güne kadar değiştiğini gösterdi. Mukavvada ise bu süre yaklaşık bir gündür.

Virüsün havada aktif kalma süresi

trende maskesiyle ayakta duran adam
Virüsün havada aktif kalma süresi, insanlar arasında bulaşmanın nasıl önleneceğini daha iyi anlamak için çok önemli bir konudur.

Yakın tarihli ve nispeten endişe verici bir gelişme, önceden yayınlanmış bir raporda ortaya çıktı. Bu, yazarların daha sonra ayarlanabileceği veya düzeltilebileceği bir tür taslak olduğu anlamına gelir. Kısacası, bilgilerin hala işlendiği konusunda uyarıyor. Taslaktaki veriler, virüsün aerosol halindeyken üç saate kadar havada kalabileceğini düşündürmektedir. Tıpta, enfeksiyöz bir organizmanın, virüsü içeren küçük parçacıklar veya sıvı damlaları şeklinde havada asılı kaldığında aerosol formunda olduğu söylenir.

Yukarıda değinilen New England Tıp Dergisi çalışması da bu bilgiden bahsetmektedir. Virüs aerosol haline geldikten üç saat sonra havada tespit edildiğini doğrular.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koronavirüs İle Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Yüzeylerdeki koronavirüs hakkında iyi haber

Bu çok istilacı temele rağmen, size iyi bir haberimiz var: Basit temizlik önlemleriyle virüsü çok kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Sık kullanılan yüzeyleri sık sık alkolle veya alkol içeren dezenfektanlarla temizlemeniz önerilir. Yarım litre suda iki yemek kaşığı çamaşır suyu veya klorun seyreltilmesi de işe yarayacaktır.

Bu temizlik uygulamasının halka açık yerlerde veya işyerlerinde her iki veya üç saatte bir yapılması tavsiye edilir. Halka açık yerlerde tırabzanlar, asansör tuşları veya kapı tokmağı gibi sık sık temas edilen yüzeylere veya nesnelere dokunmaktan da kaçınmak önemlidir. Ellerinizi bir mendil ile koruyabilirsiniz.

En önemli tavsiye ellerinizi sık sık yıkamaktır. Ayrıca, yüzünüze değdirmekten kaçının. Birisi hapşırırsa veya öksürürse, ağzını ve burnunu bir mendil veya dirseği ile örtmesi de çok önemlidir.

Evde, günlük temizlik yapmak en iyisidir. Hanede yaşayanlar sık ​​sık girip çıkıyorsa, kulpları, ışık tuşlarını ve ortak alanları sık sık dezenfekte etmek en iyisidir. Satın aldığınız ürünleri bir parça kağıt havlu ile tutmalı ve sonra dezenfekte etmelisiniz. Bu durumlarda, her türlü önlemi almak yapabileceğimiz en iyi şeydir.

  • Phin, N. F. Requerimientos para uso de equipos de protección personal (EPP) para el nuevo coronavirus (2019-nCoV) en establecimientos de salud.
  • Agosto, Arianna, and Paolo Giudici. “A Poisson autoregressive model to understand COVID-19 contagion dynamics.” Available at SSRN 3551626 (2020).
  • Kampf, Günter, et al. “Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and its inactivation with biocidal agents.” Journal of Hospital Infection (2020).
  • van Doremalen, Neeltje, et al. “Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1.” medRxiv (2020).