Kurtlar Kuzuların Fikirleri Yüzünden Uykusundan Olmaz

Fikirler kesin gerçekler değillerdir. Bu fikirleri ihtiyatla dinleyin ve diğer insanların can yakıcı kelimeleri yüzünden uykunuzdan olmayın.

Eleanor Roosevelt demiştir ki, “Eğer siz izin vermezseniz kimse sizi değersiz hissettiremez.”

Fakat inanın ya da inanmayın, diğer insanların fikirleri her zaman bir şekilde sizi etkiler.

İnsanların sık sık yaptığı en büyük hatalardan birisi şudur, fikirlerinin veya varsayımlarının gerçek ve kesin doğrular olduğunu düşünürler. Eğer bunu yapıyorlarsa, fikirlerini insanları “sınıflandırmak” veya onlara tepeden bakmak için kullanıyorlarsa, durumu daha da karmaşık bir hale getirirler.

Hepimizin kendi fikirlerimizi savunma hakkımız vardır, fakat bunu kişisel fikirlerin başkasına hüküm olduğu noktalara asla getirmemelisiniz.

Fikirlerimiz hakkında dikkatli olmamız gerektiği gibi, etrafımızdakilerin eleştirilerinin veya düşüncelerinin bizi etkilemesine de izin vermemeliyiz.

Kurtlar kuzuların fikirleri yüzünden uykularından olmaz, çünkü onlar güçlüdür ve kendi erdemleriyle, güçlerinin bilincindedir. Bir sürünün kendilerini etkilemesine izin vermezler. O zaman buna bir göz atalım.

Can yakıcı fikirler karşısında uykunuzdan olmayın

Canınızı yakan ve sizi en çok etkileyen fikirler, genellikle yakın olduğunuz, sizin için büyük anlam ifade eden kişilerden gelir.

Hayatınız boyunca, çevrenizdeki herkesten bir sürü yargılama ve eleştiriye maruz kalacaksınız. Bunlar genellikle en yakın sosyal çevrenizdeki kişilerden gelir.

  • Psikologlara göre, ebeveyn-çocuk ilişkilerindeki -hatta romantik ilişkilerdeki- acıların kaynağı genellikle bir noktada bize yakın olan insanların bizim hakkımızda olan yargıları veya fikirleri yüzünden oluyor.
  • Bir inanış veya bir fikir. Bunlar genellikle insanların doğru olduğunu düşündüğü için sarılıp bırakmadığı şeylerdir.
  • Bir fikir oluştuğunda ve bir konuşmada “söylendiğinde” genellikle bir anlaşmazlığın kaynağı oluyor.

Bazı örnekler:

“Asla elle tutulur bir şey yapamayacaksın”, “O kadar güvensizsin ki kaderin başarısızlık”, “Hiçbir zaman kilo veremeyeceksin çünkü hep obez olarak kalacaksın”.

Bu tipteki fikirler özgüvenimizi en çok etkileyen şeyler. Fakat gerçek şu ki, yabancıların veya yakın olmadığımız insanların fikirleri bizim için çok da bir şey ifade etmez. Ama eğer bu fikirleri söyleyen kişiler bizim yakınımızsa durum değişir.

kurt

Senin fikirlerinin benim özgüvenimi yıpratmasına izin vermeyeceğim

Hepimiz hayatımızın bir döneminde, bir aile yemeği sırasında can yakıcı yorumlara maruz kalmışızdır. Bu kişilerle anlaşmazlığa düşmemek için de genellikle sessiz kalırız, yapmacık davranırız ve sinirimizi saklarız.

Duyduğumuz her fikir, doğru olup olmadığı konusunda düşünmemize sebep olur. Fakat yapmanız gereken şu tavsiyeleri aklınızda tutmaktır:

Bu fikir… Sizin kim olduğunuzu tanımlıyor mu, tanımlamıyor mu?

Anında savunucu bir şekilde yaklaşmak zorunda değilsiniz. Öncelikle nasıl dinleyeceğinizi öğrenmelisiniz ve ardından sakin bir şekilde bu fikri analiz etmelisiniz.

  • Bir arkadaşınızın veya aile bireyinizin size gerçeği söylemesi muhtemeldir fakat siz bunu o esnada göremezsiniz. “Bence ilişkin seni mutsuz ediyor”, “Uygun davrandığını düşünmüyorum”, “Bence işini değiştirsen daha mutlu olursun”…
  • Sakince bu yorumların üzerine düşünün. Eğer doğru olduklarını düşünüyorsanız, belki de onların düşüncelerini kabul etmeli ve paylaştıkları için onlara teşekkür etmelisiniz.

Fakat eğer fikir yanlışsa veya uygun değilse, o zaman bu sizi tanımlıyordur. Eğer böyleyse yorumu akla uygun hale getirmelisiniz ve sinir, hiddet veya üzüntü gibi negatif duygusal reaksiyonlardan kaçınmalısınız.

Eğer bu fikrin sizi tanımlamasına izin verdiyseniz, artık bırakın gitsin. Zamanınızı veya sağlığınızı size faydası olmayan bir şey için boşuna harcamayın.

kurt 1

Aptalca ve boş fikirler duymazdan gelinir

Sizi sinirlendiren, öfke ile dolduran şeyler sizi esir eder. Eğer ailenizde genellikle çok fazla yargılayıcı ve can yakıcı fikir varsa, kendinizi savunmak için öfke ile tepki göstermek size pek de yardımcı olmayacaktır.

  • Kendinizi defalarca bunu yaparken bulabilirsiniz, fakat şunu unutmayın ki, can yakıcı niyetlerle söylenmiş sözlerin sahibi insanlar empati yeteneğinden yoksundurlardır ve daha az saygıları vardır.
  • Bu yüzden, negatif duyguları içinizde barındırmamak için, özsaygınızı, özgüveninizi ve bütünlüğünüzü korumak için en iyisi kendinizi bu insanlardan uzak tutmaktır.

Kendiniz hakkında açıksanız, neyin önemli olduğunu, neyi başardığınızı ve neyi hak ettiğinizi biliyorsanız, insanların sizin üzerinizdeki aptalca ve gerçek olmayan fikirleri yüzünden üzüntü hissetmeyin. Kurban olmayı reddedin.

Örneği kurtlar, kendi bölgelerini koruyan ve saygı duyulacak hayvanlardır. Net bir şekilde kendi doğalarını ve içgüdülerini anlarlar. Kendilerinin evcilleştirilmesine pek izin vermezler, köklerini ve güçlerini unutmazlar.

Doğa bilgedir ve ondan bir şeyler öğrenmek her zaman iyi bir fikirdir. Bu, kendi doğrularınıza, kendi kimliğinize ve özsaygınıza dikkat etmenize yardımcı olacaktır.

Aptal düşüncelere kulak tıkanır.