Mahatma Gandhi: Hikayesi ve Şiddete Karşı Mücadelesi

Mahatma Gandhi, 20. yüzyılın en etkili siyasi ve ruhani liderlerinden biri olarak biliniyor. Geçmişine ve şiddetsizlik mücadelesine bir göz atalım.
Mahatma Gandhi: Hikayesi ve Şiddete Karşı Mücadelesi

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 13 Mart, 2023

Gerçek adı Mohandas Karamchand Gandhi idi, ancak dünya onu şiddetsizlik mücadelesi sayesinde şair Rabindranath Tagore’dan aldığı Mahatma Gandhi olarak tanıyor. Sanskritçe’de “büyük ruh” anlamına gelir.

Mahatma Gandhi, İngiliz gücüne karşı Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri olan barışçıl bir aktivist, Hintli Hindu politikacı ve avukattı. Ancak kitleleri silahlarla savaşmaları için harekete geçirmek şöyle dursun, barışçıl direnişi ve şiddet içermeyen sivil itaatsizliği destekledi.

Bu nedenle, ülkesinde ulusal bir kahraman ve dünya çapında barışçıl devrimlerin bir sembolü olarak görülüyor. Hayatının ve düşüncelerinin kısa bir tarihini inceleyelim.

Uğruna ölmeye razı olduğum birçok neden var ama uğruna öldürmeye istekli olduğum hiçbir neden yok.

Mahatma Gandhi’nin ilk yılları

Gandhi, 2 Ekim 1869’da Hindistan’ın kuzeybatısındaki Porbandar’da doğdu. O zamanlar ülkesi İngiliz yönetimi altında bir koloniydi. Kızılderililer kendi topraklarında ikinci sınıf vatandaştı.

Ancak Mahatma Gandhi, varlıklı bir tüccar aileden geldiği için gençliğinde konfor içinde yaşadı. Böylece, avukat olarak kalifiye olduğu University College London’da hukuk okumak için İngiltere’ye gidebildi.

Derecesini aldıktan sonra kariyerine orada devam etmek için Hindistan’a döndü. Ancak hukuk mesleği aşırı yaygın olduğundan ve Gandhi mahkemelerde dinamik bir figür olmadığından başarısız oldu.

Güney Afrika’da kaldı

1893’te Natal’da faaliyet gösteren bir Hintli şirkette çalışmak için Güney Afrika’ya taşındı. Orada etnik kökeninden dolayı önyargı ve ayrımcılığa maruz kaldı. Böylece o ülkede Kızılderililere karşı ayrımcılık yapan yasalara karşı pasif direniş ve sivil itaatsizlik yoluyla savaşmaya başladı.

Aslında, 1894’te Güney Afrika’daki Kızılderili topluluğunu homojen bir siyasi güçte birleştiren Natal Kongresi Kızılderili Partisi’ni kurdu. Basına ve hükümete Kızılderililerin medeni haklarının ihlal edildiğine dair suçlamalar ve İngilizler tarafından yapılan ayrımcılığa dair kanıtlarla dolup taştı.

Dahası Gandhi, yurttaşlarına, hükümetin dayatmak istediği cezayı çekerek Kızılderililerin oy kullanma hakkını reddeden yasaya şiddet uygulamadan açıkça meydan okumaları konusunda ısrar etti.

Bu mücadele 7 yıl sürdü, bu süre zarfında binlerce Kızılderili hapsedildi (birkaç kez Gandhi dahil), protesto için kırbaçlandı ve hatta kurşuna dizildi, kayıt olmayı reddetti, kayıt kartlarını yaktı ve diğer şiddet içermeyen isyan biçimlerini denedi.

Hükümet Hindistan’daki protestoları bastırmayı başarırken, yabancıların Güney Afrika hükümeti tarafından kullanılan aşırı yöntemleri kınaması sonunda Güney Afrikalı general Jan Christian Smuts’u Gandhi ile bir çözüm müzakere etmeye zorladı.

parmaklıklar arkasında birinin elelri
İngiliz hükümetine karşı şiddet içermeyen protestolara önderlik ettiği için Gandhi için hapis olağan bir durumdu.

Gandhi’nin Hindistan’a dönüşü

1916’da Gandhi Hindistan’a döndü ve ülke çapında seyahatlerde bulundu. Orada çeşitli şahsiyetlerle kapsamlı bir şekilde yazıştı ve din ve felsefe bilgisini derinleştirmeye devam etti. Ama her şeyden önce siyasete özel önem verdi.

Sonunda İngiliz Raj’a karşı Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri oldu. Ancak hiçbir zaman silahlı mücadeleyi teşvik etmemiştir. Aksine, Gandhi’nin şiddet karşıtlığı (ahimsa ) barışçıl direnişi ve açlık grevleri ve sivil itaatsizlik gibi yeni muhalefet biçimlerini destekledi.

Tuz yürüyüşü

En temsili büyük ölçekli barışçıl protestolar arasında, Hindistan’ın bağımsızlığına yol açan en önemli olaylardan biri haline gelen ünlü tuz yürüyüşü vardı.

Bu gösteride Gandhi’nin kendisi, onlarca öğrenci ve gazeteci eşliğinde, tuz üretme haklarını talep ederek Hint Okyanusu’na 300 kilometreden fazla yürüdü. Oraya varan Gandhi suya girdi ve elleriyle biraz tuz aldı.

Bu jest sembolikti. Vatandaşlarını, İngiliz hükümetinin tuz üretimi ve dağıtımı üzerindeki tekelini ihlal etmeye teşvik etti. İngilizler için bölgeyi işgal ederek, halkın özgür bir eylemi olan tuz üretimine el koydu.

Bu durumda, İngilizler tüketimine bir vergi koymuştu. Ancak ünlü yürüyüşün ardından ülkenin dört bir yanından binlerce insan onlara meydan okudu.

Tuz toplamak için denize gittiler ve birçoğu hapse girdi. Gandi de. Bununla birlikte, genel vali sonunda merhamet etti ve Kızılderililere onu üretme hakkını tanıdı.

Bu yürüyüş öyle bir etki yarattı ki Martin Luther King’in şiddetsizlik hareketlerine ilham kaynağı oldu. Ve 1930’da Time dergisi bunu Amerika’nın bağımsızlığına yol açan Boston çay ayaklanması olayıyla bile karşılaştırdı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Varoluşsal Depresyon: Hayat Anlamını Yitirdiğinde

Mahatma Gandhi ve Hindistan’ın Bağımsızlığı

1939’da II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve Hindistan’ın dolaylı olarak bir İngiliz kolonisinin parçası olması, Hindistan bağımsızlık hareketinin ivme kazanmasına yardımcı oldu. Bu dönemde yetkililer binlerce kişiyi tutukladı ve zaten yetmişli yaşlarında olan Gandhi iki yılını hapiste geçirdi.

Ancak, halk baskısı ve savaşın sona ermesi, İngilizlerin Kızılderililerin bağımsızlık taleplerini kabul etmesine neden oldu. Böylece, 1947’de Hindistan’ın bölünmesi, artık iki ülkenin anlaşmazlığa düşmesine neden oldu. Bunlar Hindistan (Hindu çoğunluk) ve Pakistan (Müslüman çoğunluk) idi.

Mahatma Gandhi'nin Estampilla'sı.
Gandhi figürü, dünya çapında barışı ve adalet arayışını simgeleyen kültürel bir statü kazandı

Mahatma Gandhi’nin öldürülmesi

30 Ocak 1948’de Gandi bir dua toplantısına giderken Yeni Delhi’de Hahasabha Partisi gibi aşırı sağcı gruplarla bağlantılı bir Hindu radikal olan Nathuram Godse tarafından öldürüldü. Bu gruplar Gandi’yi Pakistan’a vaat edilen paranın kendisine ödenmesi konusunda ısrar ederek yeni Hindistan hükümetinin altını oymakla suçladılar.

Suikasttan sonra Godse ve suç ortağı Narayan Apte yargılandı ve ölüm cezasına çarptırıldı. Ancak suikastın azmettiricisi parti başkanı Vinaiak Damodar Savarkar delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Mahatma Gandhi’nin mirası

Mahatma Gandhi’nin barış ve sevgi mesajı zaman ve mekanı aşıyor. Martin Luther King Jr. ve Nelson Mandela, Gandhi’yi mücadelelerinde bir ilham kaynağı olarak gördüler. Hepsi kendi halkı için eşit haklar elde etmek istedi.  İlginizi çekebilir ...

Doğu Felsefesine Göre Para Tasarrufu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Doğu Felsefesine Göre Para Tasarrufu

Doğu felsefesi, size para tasarrufu yapmanın mükemmel bir yöntemini gösteriyor. Aslında her şey uygun bir yönetim şekline bağlıdır.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.