Neden Haftada Birkaç Kez Yumurta Yemelisiniz?

· 19 Nisan, 2017
Yumurta sizin için gerçekten iyi midir? Cevap evet! Bu yazımızda nedenini ve onları hazırlamanın en iyi yollarını öğrenin.

Yumurta yemeniz iyi midir, kötü müdür? Kaç tane yemelisiniz? Bütün yumurtalar aynı mıdır?

Konu besin maddelerine geldiğinde, her zaman farklı teoriler bulursunuz. Hatta bazıları yıllar geçtikçe de değişir.

Bugün size neden haftada birkaç kez yumurta yemenin dengeli bir beslenme ve sağlıklı olmak için bu kadar çok önerildiğini anlatacağız.

Bütün yumurtalar aynı değildir

Öncelikle vurgulamamız gereken şudur ki, önemli olan organik yumurta almaktır. Tavuklar serbestçe yetişirler ve doğal tohum, bitki, böcek vs. ile beslenirler.

Diğer bir yandan, çoğunlukla bildiğimiz yumurtalar toplu yetiştirilen tavuklardan gelir. Genellikle kafeslerin içinde soya, genetiği değiştirilmiş mısır ve her türlü katkı maddesi ve antibiyotikle beslenirler.

Organik yumurtalar geldikleri yer ve lezzetlerinin yanı sıra, tavukların beslendiği doğal yem çeşitliliği sayesinde çok daha besleyici olmaktadır.

Buna da bir göz atın: Bu yazıdan sonra yumurta kutularını atmayacaksınız

Yumurta ve sağlığınız

Son yıllarda yumurta, yüksek kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirildiği için eleştirildi.

Tüm hayvansal yağların kolesterol içerdiği doğru olsa da, bu durum sağlığınız için kötü olduğu anlamına gelmez. Aslında, vücudunuzun buna da ihtiyacı vardır.

Organik yumurta yemek, kalbinizi etkileyenler de dahil olmak üzere, hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir.

Gün geçtikçe, daha fazla beslenme uzmanı yumurta tüketimini sağlıklı bir diyetin parçası olarak önermeye başladı.

Daha çok yumurta ve daha az et

Dengeli bir beslenmeye sahip olmak ve yumurtaların lezzet ve besininin tadını çıkarmak istiyorsanız, yumurta tüketiminizi artırmanız ve et tüketimini, özellikle de kırmızı eti azaltmanız öneriyoruz.

Bu, çok büyük bir riske girmeden yüksek kaliteli hayvansal proteini elde etmenize yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak, çevre dostu et pahalıdır, bu da yumurtayı tercih etmeyi çok daha ekonomik hale getirmektedir.

Yumurta benim için ne yapar?


Yumurta, yüksek biyolojik değerli proteinlerin mükemmel bir kombinasyonunu sunar. Bütün temel aminoasitleri ve kolaylıkla sindirilebilen sağlıklı yağları içermektedir.

A, B, D, E vitaminler, beta-karoten, temel yağ asitleri, demir, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin, çok besleyici bir besindir.

Yumurtaların lif ve karbonhidrat içermediğini de belirtmek gerekir.

Haftada birkaç kez yumurta yemek

Haftada kaç tane yumurta yemelisiniz?

Dengeli bir beslenmeye sahip olan sağlıklı bir kişi, sağlığını tehlikeye atmadan, günde bir adet organik yumurta yiyebilir ve bu şekilde bol miktarda besin maddesi aldığını bilerek huzurla yaşayabilir.

Sağlık problemleri olan insanlar bir beslenme uzmanına danışabilir, ancak haftada 3-5 yumurta herhangi bir problem oluşturmamalıdır.

Nasıl pişireceğim?

Organik yumurta, iyi bir diyetin ideal bir parçasıdır. Bununla birlikte, yumurtayı pişirme şeklinizin de önemli bir rol oynadığını söylemeliyiz.

Yağın okside olmasını önlemek ve antioksidanlarını korumak için, kızartma veya mikrodalgaya koyma işleminden kaçının.

Yumurtayı pişirmenin en sağlıklı yolu, çılbır yapmak veya hafifçe kaynatmaktır. Birkaç dakika yüksek sıcaklıkta kaynatmak iyi bir fikir değildir.

Eğer böyle yaparsanız, soyduğunuzda sarının griye döndüğünü ve kükürt gibi koktuğunu göreceksiniz. Bunlar, yumurtayı doğru pişirmediğinizin işaretleridir.

İdeal yol, düşük bir sıcaklıkta kısa bir süre kaynatmak veya meşhur çılbırdan yapmaktır. Böyle yaptıktan sonra içi hafif katılaşmış beyaz ve sıvı sarıdan oluşur.

Fakat, uzun süre pişirilmemiş bir yumurtayı yiyecekseniz, bunun organik olması gerektiğini vurgulamalıyız, aksi takdirde riskli olabilir.

Bunu da okumanızı öneriyoruz: Yumurta hakkında çok bilinmeyen gerçekler

Organik yumurtayı nereden alabilirim?

Her ülkenin kaliteyi garanti altına alacak kendi yönetmelikleri vardır. Bazen, yumurta kabuğuna basılı kodlarla veya ekolojik sertifika pullarıyla bunu görebilirsiniz. En iyi organik yumurtaları bulmak için ülkenizde nelerin kullanıldığını öğrenin.

Ayrıca, onları tavukların serbest dolaşmasına izin vererek yetiştiren güvenilir bir çiftçiden de alabilirsiniz. Hatta, biraz zamanınız ve toprağınız varsa, kendi tavuklarınızı da yetiştirebilirsiniz!