Neden Hepimiz Daha Çok Zencefil Yemeliyiz?

Zencefilin, çoğu hazım sorununu gidermesinin yanı sıra, adet sancıları konusunda da yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca migrene karşı etkilidir, dolaşımı güçlendirir ve C vitamini yönünden zengindir.

Zencefil dünyanın tropik bölgelerinde yetişen bir kök bitkisi olup ticari olarak satılanlar genelde Çin veya Peru’dan gelir. Bu ot leziz aroması ve hafif baharatlı tadı (gingerol içeriğinden gelir) sayesinde mutfakların en değerli malzemelerinden biridir. Ancak sayısız tarifin hazırlanışında son derece kullanışlı olmasının yanı sıra, zencefil ayrıca şifalı bir ottur ve birçok çalışma sağlığımız için birçok faydasını göstermiştir.

Zencefilin sağlığa iyi geldiği öğrenilince, popülerliği arttı ve birçok farklı mutfakta yerini aldı. En iyisi de, çaydan, yağa, baharattan kapsül formuna kadar birçok farklı şekilde tüketilebilen çok yönlü bir ot olmasıdır.

Zencefil yemenin inanılmaz faydalarını biliyor musunuz? Bugünkü yazımızda, neden herkesin beslenmesinde zencefile daha çok yer vermesi gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Zencefil hazmı kolaylaştırır

düz-karınZencefilin en çok bilinen özelliklerinden biri de hazmı kolaylaştırmasıdır. Zencefil iltihabı azaltarak, mide sorunları konusunda en iyi arkadaşlarınızdan biri olur. Zencefil ayrıca aşağıdaki faydalara da sahiptir:

  • Mide bulantısı ve baş dönmesini geçirir.
  • Mide iltihabını azaltır.
  • Bağırsak yolundaki tahrişi azaltır.
  • Şişlik ve gazla savaşır.
  • Daha iyi besin maddesi alımını teşvik eden enzim üretimini arttırmak üzere pankreası uyarır.

Antioksidan sağlar

Antioksidanlar hücresel zararın en tehlikelisi olan serbest radikallerin etkisine karşı savaş veren maddelerdir. Serbest radikaller vücutta birikir ve nihayetinde kanser gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Zencefil ise erken yaşlanma ve diğer sağlık sorunlarını önlemek üzere bu maddelerle savaşabilen zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Nezle ve soğuk algınlığına karşı savaşır

soğuk-algınlığı-gripZencefil korkulan nezle ve soğuk algınlığı sezonunu atlatmak için en iyi dostunuzdur. İltihap sökücü özellikleri tahriş olan hava yollarının temizlenmesini sağlar ve zencefil suyu da vücuttan enfeksiyon ajanlarını uzaklaştıran bir balgam sökücü görevi görür.

Dolaşıma iyi gelir

Zencefil tüketmek kan dolaşımınızdaki kötü kolesterolün uzaklaşmasına yardımcı olarak, arterlerin tıkanmasını önler. Sadece bu özelliğiyle kalp-damar sağlığı ve dolaşım sisteminin büyük yardımcısı olarak kabul edilir. Doğal olarak, siz yine de çok fazla miktarda tüketmemeye dikkat etmeli ve önce doktorunuza danışmalısınız; çünkü belli ilaçlarla birlikte tüketildiğinde bazı olumsuz tepkilere yol açabilir.

Eklem ağrısını alır

Yine iltihapla mücadele etme özelliği sayesinde, zencefil eklem yangısının yol açtığı eklem ağrısının azalmasına yardımcı olur. Zencefil ayrıca adet sancıları ve kas ağrılarını geçirmek üzere bir spazm önleyici görevi görür.

Migrene karşı savaşır

stresMigren prostaglandins olarak bilinen bir lipid beyninizdeki kan damarlarının büzüşmesine yol açtığında yaşanır. Bu da beyinde aşırı şişkinlik ve yüksek tansiyona yol açarak, şiddetli bir baş ağrısına sebep olur. Zencefil ise bu sorunu lipid hareketini sınırlayarak çözer. Uzmanlar en iyi sonucu almak için migren ilk sinyali verdiğinde bir miktar zencefil tüketilmesini öneriyor.

İltihabı azaltır

Zencefilin içinde çeşitli hastalıklarla savaşan güçlü bir iltihap sökücü ajanı gingerol bulunur. Bu özelliği üzerine sıklıkla çalışılmıştır ve sağlık uzmanları artık zencefili eklem yangısı ya da kolit gibi kronik hastalıklara karşı alternatif bir tedavi olarak önermektedir. Vücudunuzun genelindeki iltihabı azaltmak aynı zamanda kansere yakalanma riskinizi de azaltır.

Diyabet semptomlarına iyi gelir

zencefil-rendesiDüzenli zencefil tüketimi kan şekeri seviyesini %30’a kadar azaltabilir. Bu ayrıca tip-2 diyabet hastalarında insülin üretimini %19 arttırma özelliğiyle beraber görülür. Yine de bu yöntem özellikle diyabet için ilaç kullanıyorsanız doktorun gözetiminde denenmelidir.

Kanseri önler

Zencefilde bulunan fitokimyasallar, antioksidanlar, vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminiz üzerindeki baskıyı alır. Bu da vücudun hücreleri sağlığınızı olumsuz etkilemeden onlarla savaşabilme kapasitesini arttırır. Çeşitli çalışmalara göre, bu sayede prostat, yumurtalık ve meme kanserlerinin önlenmesi ve tedavisi mümkün olabilir. Yine de, zencefil tüketiminin fazlasının da olumsuz etki yapabilmesi sebebiyle sınırlı ve düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.