Pes Ederek Çocuklarınızı Ergenlik Sürecinde Yalnız Bırakmayın

Ergenliğin zaten zor bir süreç olduğunu göz önünde bulundurursak, uyuşturucu ve cinsellik gibi önemli konular hakkında çocuklarınızın üstüne gitmemelisiniz.

Hiç kimse, ergenliğin hayatta çok karmaşık bir süreç olduğunu inkar edemez. Herkes ruh hali değişimleri, aile üyelerine öfke ya da anlamsız bir isyan içinde bu aşamadan geçti.

Bununla birlikte, kendi çocuğunuz bu karmaşık dönemi yaşamaya başladığı zaman kendi yaşadıklarınızı unutabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Ergenlik Çağındaki Bir Gence Vermeniz Gereken 3 Şey

Bu konuda yenilgiyi kabul edip bir köşeye çekilemezsiniz. Onları anlamak, sabırlı olmak ve kendinizi onların yerine koymayı öğrenmek önemlidir.

Sizin de aynı şeyleri yaşadığınızı düşünürsek, onları kim daha iyi anlayabilir?

Ergenlik döneminde olgunlaşmak

Bu zor ve karmaşık olacaktır. Anlayışlı olmaya çalıştığınızda bile, çocuklarınız sizi dinlemeyecektir. Size sırtlarını dönecekler ve içlerine kapanacaklardır.

Bununla birlikte, bu durumun sonu gelmeyecekmiş gibi görünse de, bunun bir süreç olduğunu biliyorsunuzdur. Israrcı olmak ya da hiçbir şeyin işe yaramadığını düşünmek mantıklı olmayacaktır.

Çocuklarınızı koşulsuz seviyorsanız bunu onlara bunu göstermelisiniz.

Sizinle iletişim kurmak istemeseler de, her zaman korumacı ve kınayan bir tavır takınamazsınız.

“Çok nankörsünüz” veya “sizin için bütün bu yaptıklarımdan sonra” gibi cümleler kurmak hiçbir işe yaramaz. Aksine çocuklarınızın size olan güvenini azaltır.

Bütün bunları bilseniz bile, bu süreç hala sizin için zorlayıcı olabilir.

Bu yüzden geride bıraktığınız bu süreçle ilgili kendinizi eğitmeniz önemlidir.

Peki, nasıl? Ergenlik hakkında yazılan kitaplar iyi bir yardımcı olabilir. Bu kitaplardan bol miktarda var ve bu çocuklarınızla özdeşleşmenize yardımcı olmak ve rahatlamak için mükemmel bir yöntemdir.

Bazen kötü bir ebeveyn olduğunuzu ya da yanlış şeyler yaptığınızı düşünebilirsiniz. Burada yanlış olan şey, bilgi eksikliğiniz olabilir ve bunu da okuyarak edinebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Çocuklarınıza Hayal Kurmayı Öğretin, Korkmayı Değil

Her zaman yapmanız gereken şeyler

Hoşunuza gitmeyen ve size ters gelen durumlarda bile her zaman uygulamanız gereken şeyler vardır.

Neye tepki göstereceğinizi bilin

Bazen insanlar, dövme yaptırmak, saçlarını boyamak ya da piercing takmak istemek gibi önemli olmayan konular yüzünden çocuklarıyla kavga ediyorlar.

Bunlar, gerçekten tehlikeli konuları gözardı etmenize neden olan yüzeysel konulardır.

Sigara kullanmak, korunmasız cinsel ilişki, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmak gibi konularda katı olmanız gerekir. “Nasıl giyinmen gerekiyor?” gibi önemsiz konulara odaklanmayın.

Sizi uyaran şeylere dikkat edin

Çocuğunuzun yaptıklarının o yaşlarda normal olduğunu düşünüp bunları görmezden geldiğinizde bazı uyarı sinyallerini kaçırırsınız.

Örneğin, aniden fazla yemeye başlamak, giyiniş tarzında keskin bir değişiklik ya da ortada bir sebep yokken ortaya çıkan endişe… Bunların hiçbiri önemsiz değildir. Aksine çocuğunuzun yeme bozukluğu olduğunu, istismar ya da zorbalığa maruz kaldığını gösterebilir.

Ayrıca okuyun: Depresyon ve Kanser Arasında Bağlantı Var

Çocuklarınızın interneti ne şekilde kullandığını gözlemleyin

İnternet, insanların çok çeşitli bilgilere erişmesini ve başkalarıyla iletişim kurmasını oldukça kolaylaştırdı.

Bu, çocuğunuza casusluk yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor ancak sosyal ağ ve internet kullanımlarını biraz kontrol etmeniz gerekiyor.

Örneğin, ödevlerini yaparken ellerinde cep telefonu olmamalı ya da bütün gün boyunca internette dolaşmamalılar.

Bilgisayar ve telefon karşısında zaman kaybetmek faydalı değildir ve geleceklerine zarar verebilir. Ayrıca, fiziksel şiddet için sosyal ağlar oldukça uygun platformlardır.

Çocuklarınızın benlik saygısını korumalısınız ancak internet bunun için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Çocuklarınızla konuşmaya, bazı sınırlamalar koymaya ve onları iyi veya kötü etkileyebilecek şeyler konusunda uyarmaya özen gösterin.

Ayrıca okuyun: Ebeveynlerin Konuşmayan Gençlerle Yaşadığı Sıkıntı

Ergenliğin sonu olan bir süreç olduğunu unutmayın. Öyleyse bir zamanlar kendinizi de etkileyen bu durum hakkında strese kapılmayın ve kendinizi saf dışı bırakmayın.

Çocuklarınızın size ihtiyacı var. Onların yanında olun ve koşulsuz olarak sevginizi huzurlu bir şekilde hissetmelerine izin verin.

Bunlar da ilginizi çekebilir