Sağlıklı Olduğunu Sandığımız 8 Alışkanlık

Doktorunuz tavsiye etmediği sürece vitamin takviyesi almak iyi bir fikir değil. Genellikle, ihtiyacımız olan besinleri sağlıklı ve dengeli bir diyetten almak daha iyidir.

Sağlığınızı korumak günlük aktiviteleriniz içine kolayca adapte edebileceğiniz bir mevzu, hem de masrafsız! Sağlıklı bir yaşam biçimi seçimlere bağlıdır, ve sağlıklı olmak için günlük hayatımız kapsamına alabileceğimiz bir çok şey var. Ama özellikle efsaneler ve gerçek olmayan hikayeler bizleri doğru şeyi yaptığımıza inandırıyor ve tam zıttı etkilere neden oluyor. Aşağıda sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ama aslında sağlıklı olmayan 8 alışkanlığı bulacaksınız.

Yağsız yiyecekler yiyerek kilo almaya son

Marketlerde içinde yağ bulunmayan bir çok ürün var, bunlar genelde yüksek kolesterol veya obezite yaşayan insanlara öneriliyor. Bazı insanlar %0 yağ alımının kilo vermeye yaradığını düşünürler, ancak işin doğrusu bu değil. İçinde yağ olmayan ürünler kilo almaya sebep olan un, rafine şeker ve bir çok katkı maddesi içerir.

Gün boyunca su içmek

su

Doğrudur, su vücudun düzenli işlemesi için hayati önemdedir ve sağlığımız için çok faydalıdır. Ancak, aşırı su tüketimi böbreklerin işlevini ve kanın içeriğini değiştirir. Uzmanlar günde 6 ila 8 bardak veya en fazla 2 litre su içmeyi öneriyor.

Güneş aracılığıyla D vitamini alın

Güneşte kalmak günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılamanın bir yöntemi. Ama vücudun bu vitaminleri işlemesi için güneş koruması olmadan veya düşük numaralı korumalarla güneşi almalıyız. Ama bu da cildimize ciddi zararlar verebilir. Güneşe aşırı derecede maruz kalmak güneş yanıklarına, cilt kurumasına ve bazı durumlarda cilt kanseri riskine yol açar. 

Göbeği azaltmak için mekik çekmek

mekikKarın egzersizleri karın kaslarını yakmak ve düz bir karın için elbette faydalıdır. Ama bir çok insan sadece mekik çekerek başarıya ulaşabileceğini düşünür. Ancak bunun yanı sıra sağlıklı bir diyet ve çeşitli fiziksel aktiviteler yapmanız da gerekir.

Vitamin takviyesi almak

Konu vitamin ve minerallere gelince bir çok insan ne kadar fazla alırsam vücuduma o kadar iyi diye düşünüyor. Ancak bu da doğru değil. Çünkü takviye ürünlerin aşırı kullanımı da olumsuz etkiler yaratabilir. Bu takviyeleri doktor gözetiminde almalısınız, ve aslında vitamin ve minerallerinizi sağlıklı beslenerek almanız en faydalısı.

Diş beyazlatma

diş beyazlatmaDiş beyazlatma genelde diş görünümüne bağlantılı olarak gerçekleştirilir. Ama bu ürünleri aşırı kullanmak blancorexia gibi hastalıklara ve diş minesinde çatlaklara, diş hassaslığına ve çok aşırı durumlarda tat almada değişikliğe yol açabilir. 

Kulakları temizlemek için kulak temizleme çubuğu kullanmak

Bir çok insan kulak kirini temizlemenin günlük hijyenin bir parçası olduğunu düşünür, ama konu kesinlikle bu değil. Kulak kiri kulak derisini ve kanallarını bakteri ve mikroplardan koruyan bir tür antiseptiktir. Kulak kirini aldığımızda kulak enfeksiyonlara karşı korunmasız kalır – ancak daha da kötüsü kulak temzileme çubuklarını kullanarak kulak kirini içeriye iterek tıkanıklığa sebep olmak. Dolayısıyla duyma sorunu veya kanallarda tıkanma yaşayabilirsiniz.

Hamileyken iki kişi için yemek yemek

Bazı insanlar hamile kaldıklarında iki kişi için yemek yeme gibi bir hataya düşerler. Bu hamilelik sırasında aşırı kilo alımına sebep olabilir, gebelik sürecinde diyabet riski taşır, doğumu zorlaştırabilir veya ceninin normalden daha büyük olmasına neden olur. Hamilelik sırasında normal kontrollerinize gittiğiniz zaman doktorunuz size sağlıklı bir diyet önerecektir ve sadece -eğer gerekliyse- folik asit tüketimini arttırmanızı önerecektir.