Salatanıza Koymamanız Gereken 7 Şey

Şu an muhtemelen salataya koyulacak en kötü şeyleri hayal ediyorsunuz. Ancak bu listedekilerden bazılarının sizi şaşırtacağından eminiz… Sağlıklı bir salata hazırlamak için kaçınmanız gereken besinleri öğrenin.

Salataya koyulmaması gereken şeyleri çoğunuz biliyorsunuzdur. Ancak bu listedekilerden bazıları bu konudaki yargılarınızı yerle bir edecek.

Çoğu zaman, salatalara konulduğunda bir zararı olmadığını düşündüğümüz malzemeler amaçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olmaz, özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız.

Eğer amacınız kilo vermekse, bu 7 besini salatalarınıza koymayın. Bunların yerine daha sağlıklı malzemeleri kullanabilirsiniz.

1. Pastırma


Pastırma bir salatanın başına gelecek en kötü şey olabilir. Bu yağlı etin her bir porsiyonu salatanıza fazladan 400 kalori ve 30 gram yağ ekleyebilir.

Tabii ki, bu eklediğiniz pastırma miktarına bağlıdır. Eklediğiniz pastırma miktarı arttıkça salatanızın kalorisi de artacaktır.

Peki yapay pastırmalar için de aynı şey geçerli midir?

Fabrikalarda yapılan bu yiyeceklerin çoğu gerçek et değildir. Bu nedenle size herhangi bir besin değeri sağlamazlar.

Aslında, bazıları tuz, trans yağ ve inanması güç olsa da şeker içerir.

Salatanıza gevrek bir şeyler eklemek istiyorsanız sebzeleri deneyin. Turp ve biber iyi bir seçenek olacaktır.

2. Kızarmış ekmek ve krutonlar

Kilo vermeye çalışırken çok bahsi geçen yiyecekler değildir bunlar. Aslında, kızarmış ekmeğin hiçbir besin değeri yoktur, size sadece gereksiz kalori aldırır.

Ekmekler çoğunlukla lezzeti daha iyi olsun diye kızartılır. Bu da gereksiz yağ almanıza neden olur.

Salataya ekleyeceğiniz ekmeğin doğru miktarı yalnızca iki yemek kaşığıdır. Eğer her salatanıza bunu koyarsanız, bu sizin 100 kalori veya daha fazlasını almanıza neden olacaktır.

Bu kızartılmış ve yağ takviyesi yapılmış ekmekler yerine, salatanıza iki çorba kaşığı tahıl ekleyebilirsiniz. Susam ve ayçiçeği tohumları bunun için idealdir çünkü hem salatanızı gevrekleştirir hem de tahıllardaki lifi almanızı sağlar.

3. Kızartılmış yiyecekler


Tavuk, karides veya balık gibi yiyecekleri salatalarınızda rahatlıkla tüketebilirsiniz ancak yağda kızartılmış hallerini salatanıza koymayın.

Bu kızarmış yiyecekler yağ ve kalorilerle doludur. Sağlıklı bir yağda kızartılmış olmaları durumu değiştirmez.

Dışarıda yemek yiyorsanız, menüyü iyice okuyarak bu besinlerden kaçınabilirsiniz. “Çıtır”, “gevrek”, “parmak” veya “kırıntı” olarak adlandırılan gıdaların neredeyse hepsi kızartılarak pişirilir.

Asya usulü salataların çoğunda kızarmış wontonlar vardır. Ancak wontonların nasıl pişirildiğinden emin değilseniz, sipariş esnasında wontonun salatanızdan çıkarılmasını rica ederek yerine ızgara bir şey koyulmasını isteyebilirsiniz.

4. Kremalı Soslar

Salatanız sağlıklı ve besleyici malzemelerle dolu olsa da bir sos takviyesiyle bütün besleyicilik gidebilir.

Eğer buna inanmıyorsanız, popüler olan bu sosların kaç kalori olduğuna bir göz atın:

  • Mavi Peynir Sosu: 146 kalori ve 15 gram yağ
  • Ranch Sos: 126 kalori ve 15 gram yağ

Yağsız soslar da salatalarınız için iyi seçenekler değil. Pek çok şirket, sosları hazırlarken kullanmadıkları yağ yerine şeker koyuyor. Böyle bir durumda ise, yaklaşık 2 yemek kaşığı sos kullandığınızda salatanızın kalorisini genellikle 60-80 kalori arası artırmış olursunuz.

Daha sağlıklı bir alternatif olarak, salatalarınıza ev yapımı salata sosları ekleyebilirsiniz.

5. Salam, jambon ve sosis

İşlenmiş şarküteri ürünleri salatalarınız için iyi bir fikir değildir. Salam, salatadaki en popüler yiyeceklerden biridir ancak sadece ince bir dilim salamın 43 kalori ve 3 gram yağ içerdiğini biliyor muydunuz?

Bu kulağa çok fazla gibi gelmeyebilir ancak salatanızda 4-5 dilim salam bulunacağını hesaba katarsanız kalori miktarı oldukça artacaktır.

İşlenmiş bu gıdalarda tuz miktarı da oldukça fazladır ve bu durum da vücudunuzdaki sodyum miktarını artırır.

Tavuk, yağsız dana eti veya hindi salatalarınız için en ideal ve sağlıklı alternatiflerdir.

6. Sosta bekleterek pişirilmiş etler

Ballı tavuk veya jambon da ne yazık ki çok iyi seçenekler değildir. Oldukça lezzetli besinler olsalar da, içlerindeki gereksiz yağ miktarı fazladır.

Kurutulmuş meyveler çok daha iyi seçenekler olacaktır. Az miktarda fındık, kızılcık veya badem eklemenizi öneririz. Bu, kalori ve şeker almadan kuru meyvelerin tadından ve faydalarından yararlanmanızı sağlar.

7. Peynir


Endişelenmeyin! En hafif olanlarını tercih ettiğiniz sürece peynir kötü bir seçenek değildir. Ancak çedar gibi popüler olan peynirlerde doymuş yağ miktarı çok fazladır.

Önemli olan salatanıza ne kadar eklediğinizin farkında olmaktır. Çoğu zaman salatanıza koymamak daha iyi bir fikir olacaktır.

Eğer çedar peynirini salatanıza koymayı çok istiyorsanız onun gerçek çedar olduğundan emin olun. İçinde besleyici olmayan ve kalori artıran “katkı maddeleri” bulunmamalıdır.

Önerilen miktar 1 onstur (28,5 gram). Eğer daha fazla eklemek istemiyorsanız, mutfak tipi hassas tartı kullanabilirsiniz.

Kilo vermek istiyorsanız, salatalarınızı evde hazırlamak iyi bir fikirdir. Yemeğinizi kendiniz hazırlarsanız ne yediğinizi bilirsiniz. Bu şekilde, ayrıca kalori hesabını da yapabilirsiniz.

Evde hazırladığınız salatayı, günlük egzersizlerle birleştirin. Ancak rutininizde köklü değişiklikler yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bunlar da ilginizi çekebilir