Salgın Sırasında Yüzünüze Dokunmaktan Kaçınmak için İpuçları

20 Mayıs, 2020
Koronavirüsü yayma riskini azaltmaya yönelik önerilerden biri, mümkün olduğunca yüzünüze dokunmaktan kaçınmaktır. Neden? Bu makalemizde açıklayacağız.

Uzmanlar, mevcut koronavirüs pandemisi sırasında yüzünüze dokunmamanız gerektiğini söylüyor. Peki bu salgın sırasında bu neden bu kadar önemli? COVID-19’un yayılmasını nasıl önleyeceğimiz hakkında çok fazla şey söyleniyor. Ve bu önleyici tedbirler yüzünüze, özellikle de gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmamayı içeriyor.

Bu önerinin ardındaki nedeni anlamak için önce virüsün vücudumuza nasıl girdiğini incelememiz gerekir. Bu enfeksiyon nasıl başlar? Aynı zamanda, bulaşma riskini azaltma konusunda belirleyici faktörler olan diğer önlemleri de inceleyeceğiz.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Koronavirüs: Cep Telefonunuzu Nasıl Temizlersiniz

Koronavirüs için giriş noktası nedir?

Gözleriniz, burnunuz ve ağzınız COVID-19 ve diğer bulaşıcı ajanların yayılması için giriş yollarıdır. Koronavirüs hastalığı bir enfeksiyondur ve bu tipteki diğer enfeksiyonlar gibi gözler, burun ve ağızdan girer. Virüs (COVID-19), enfekte olmuş bir birey öksürdüğünde, hapşırdığında veya nefes verirken, gelen damlalardan bir kişiden diğerine yayılabilir.

Ve enfeksiyon sadece insanlar arasında doğrudan temas yoluyla gerçekleşmez. Bu damlalar virüsün üstlerinde bir süre aktif kaldığı nesnelere ve yüzeylere düşer. Kişinin bu kontamine yüzeylerle temas ettikten sonra yüzüne dokunması da enfeksiyona neden olabilir.

Başka bir deyişle, yüz bu virüsün giriş kapılarından biri ise, o zaman açıkça özel dikkati hak ediyor. Ve bu konuya dikkat ederek, virüsün vücudumuza girip enfeksiyona neden olma riskini azaltıyoruz.

Fazlaca basit görünseler de, bu önlemler etkili kabul edilmektedir ve geçmişte diğer bulaşıcı hastalıklarla ilgili riskleri azaltmada yardımcı olmuştur. Aslında, aynı koruyucu teknikleri soğuk algınlığı ve grip gibi daha yaygın hastalıklar için de uygulamalısınız.

halka açık alanda koronavirüsten korunmak için maske takan kadın

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için başka hangi önlemler alınabilir?

Aynı zamanda, bu virüsler temizlenmemiş yüzeylerde birkaç güne kadar aktif kalabilir. Bu yüzden sık sık temas edilen alanlara ilgi göstermek ve temizliklerine dikkat etmek önemlidir. Örneğin, kapı tokmağı, elektronik cihazlar, asansör düğmeleri, tırabzanlar ve benzeri objelerden bahsediyoruz.

Sık temizlik, bu yüzeylerde bulunan virüs miktarını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, virüsün sağlıklı insanlara yayılma olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Birçok insan farkında olmasa da, bu koronavirüs pandemisi ve diğer bulaşıcı olan ve olmayan hastalıklar için de bir bulaşma aracıdır.

Aynı zamanda, önlem yöntemlerini benimsemek sadece koronavirüsün yayılmasını azaltmaya katkıda bulunmaz. Aynı şekilde yayılan diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasını da azaltır. Bu nedenle, bireysel ve kolektif sağlığımızın bakımında ekstra bir fayda elde ediyoruz.

Koronavirüs pandemisine karşı koruyucu önlemler:

 • Sabun ve su ile sık sık el yıkamak veya el dezenfektanı kullanmak
 • Sosyal mesafeyi korumak
 • Yüzünüze, özellikle de gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmak
 • Sıklıkla dokunduğumuz yüzeyleri çamaşır suyu ve su ile temizlemek
elindeki mendile hapşurarak hastalığın yayılmasını engelleyen kadın

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yiyecekler Koronavirüs İle Kontamine Olabilir Mi?

Koronavirüs pandemisi sırasında yüzünüze dokunmaktan kaçınmak için ipuçları

Yüzünüze dokunmamak imkansız gibi görünebilir. Ancak, bunu yapma sayısını azaltmak için önlemler almak iyidir.

Pek çok kişi için bilinçsiz, otomatik ve sabit olan bu alışkanlığı önlemek için ne yapabiliriz? Aşağıda, takip etmeniz için birkaç öneri sunacağız.

 • Yüzünüzün kaşınması veya burnunuzu, gözlerinizi ya da yüzünüzün başka bir bölgesini ovmanız gerektiğinde kullanmak için tek kullanımlık mendil bulundurun. Parmaklarınızı kullanmak yerine mendili kullanın ve işiniz bitince hemen çöp kutusuna atın.
 • Kontakt lensleri kullanmaktan kaçının.
 • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizin iç kısmı ile kapatın. Yine, eğer bunun için bir mendil kullanırsanız, mendili hemen çöpe atın. Bu şekilde, ellerinizde olabilecek virüs miktarını azaltırsınız.
 • Kompülsif davranışlardan kaçınmak için ellerinizi meşgul edin veya sadece parmaklarınızı kenetleyin.
 • Yüzünüze dokunmanıza neden olan şeyin ne olduğunu keşfetmeye ve farkında olmaya çalışın. Tabii ki mümkün olduğunca. Bu bir kaşıntı, bir alerji, kontakt lens kullanımı, basit bir alışkanlık ve benzeri olabilir.

Pratikte, ellerinizi devamlı yıkama alışkanlığını edinmenin yüzünüze dokunmamaktan daha kolay uygulanabileceğini düşünebilirsiniz. Çünkü birçokları için yüzlerine dokunmak otomatik ve bilinçsiz bir alışkanlıktır.

Ama yine de denemeliyiz. Bu faktörü aklımızda tuttuğumuz ve sağlığımızı riske sokan bir şey olarak tanımladığımız sürece, yüzünüze dokunma sayısını azaltma olasılığımız daha yüksek olacaktır.

 • Velavan, T. P., & Meyer, C. G. (2020, March 1). The COVID-19 epidemic. Tropical Medicine and International Health. Blackwell Publishing Ltd. https://doi.org/10.1111/tmi.13383
 • Centers for Disease Control and Prevention. (2020). Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Situation Summary. 2020-01-30)[2020-02-01]. Https://Www. Cdc. Gov/Coronavirus/2019-Ncov/Summary. Html. Retrieved from https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/summary.html
 • Sun, P., Lu, X., Xu, C., Sun, W., & Pan, B. (2020). Understanding of COVID-19 based on current evidence. Journal of Medical Virology. John Wiley and Sons Inc. https://doi.org/10.1002/jmv.25722