Size Bol Bol Enerji Verecek 5 Yiyecek

Sinir sistemimizi düzenlemesine ve bize bol bol enerji vermesine ek olarak, muz kas gerilmesi ve krampları önleyen potasyum açısından da zengindir. 

Günlük aktivitelerimizi gerçekleştirebilmek için vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Fakat çoğu zaman kendimizi yorgun ve bitap hissederiz. Bunun birçok sebebi vardır, fakat kaynağı fark etmeksizin size sağlıklı bir enerji artışı sağlayacak ve sizi daha iyi hissettirecek besinleri tüketmek her zaman iyi bir fikirdir. Çoğu zaman bize zararlı yiyecekleri yemeyi tercih ederiz, özellikle bol şeker ve diğer zararlı maddeleri içeren gıdaları tüketiriz. Bu sebeple bu yazıda size hızlı bir şekilde enerji verecek 5 sağlıklı yiyecekten bahsedeceğiz.

1. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi size hızlı bir şekilde enerji verir. Bu sebepten dolayı, güne başlamamızı ve aktif olmamazı sağlayan ve tüketilmesi tavsiye edilen bir kahvaltı yiyeceği olarak kabul edilir. Yulaf ezmesi içerdiği yüksek miktarda lif ve iyi karbonhidratlarla sağlıklı bir enerji kaynağıdır. Hepsinden iyisi, herhangi bir sorun yaşamadan yulaf ezmesini her gün tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesini hazırlamanın değişik yolları vardır: içine süt katarak kahvaltı gevreği olarak, kaynatılarak veya smoothie şeklinde tüketilebilir.

2. Muz

2-muz

Muz içerdiği yüksek miktardaki potasyum sayesinde harika bir enerji kaynağıdır. Size doğal olarak hızlı ve sağlıklı bir enerji artışı sağlarlar ve potasyum – özellikle spor yapan ve ağırlık kaldıran kişiler için – kaslara çok faydalıdır. Potasyum kramp ve belli kas sakatlanmalarını önler, ilaveten sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Sabahları iki adet muz tüketmek kendinize gelmek ve gün boyunca odaklanmayı başarmak için harika bir seçimdir.

3. Balık

Balık – özellikle ton, somon, alabalık ve sardalye balıkları – omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Yağ asitleri harika birer enerji kaynağıdır ve çok hızlı şekilde harekete geçerler. İlaveten, balık içeren bir diyet hafıza, sinir sistemi ve hatta stresi azaltmak için birebirdir. Böylece depresyonu azaltıp, konsantrasyon seviyemizi yükseltmiş oluruz. Sabahları ton balıklı bir sandviç yemek, harika bir enerji kaynağıdır.

4. Yumurta

3-yumurta

Her ne kadar yumurtanın bizim için zararlı olduğuna inanılsa da, gerçek şudur ki yumurta vücudumuz için çok sağlıklı ve faydalıdır. Diğer faydalarına ilave olarak, yumurta protein, sağlıklı yağlar, vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Bunların hepsi normal vücut fonksiyonları için çok önemlidir, bu sebeple yumurta bize bol bol enerji verir ve konsantrasyonu arttırarak daha iyi odaklanmamızı sağlar. Sabahları yumurta yiyerek güne bol enerji ile başlayabiliriz.

5. Su

Her ne kadar şaşırtıcı gözükse de, su en önemli enerji kaynaklarından biridir. Stres ve fiziksel aktivite susamaya sebep olur ve kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanmanın en iyi yolu su içmektir. Bu sebeple, kendimizi ne zaman yorgun hissetsek en az iki bardak su içmeliyiz. Ve tabii ki, her gün en az iki litre su içmeyi unutmayın.