Sosyal Mesafe İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

20 Mayıs, 2020
Sosyal mesafe sadece insanlar arasında güvenli bir mesafenin korunmasına dayanmaz: ayrıca eğlence mekanlarını kapatmak gibi önlemleri de içerir. Bu yazımızda bu konuda daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

An itibariyle koronavirüs pandemisi dolayısıyla son derece karmaşık bir küresel süreç yaşıyoruz. Bu sebepten dolayı da çoğu ülke sosyal mesafe gibi sınırlama ve önleme tedbirleri uygulamaya başlamıştır.

Birçoğumuzun içeride kalmasını gerektiren izolasyon süreci virüsün yayılmasını durdurmaya dair bir girişimdir. 2019 yılın Aralık ayında ortaya çıkmış olan yeni koronavirüsü son derece bulaşıcıdır.

Ancak, sosyal mesafe bu virüse özgü bir önlem değildir. Diğer herhangi bir enfeksiyonun insandan insana yayılmasını durdurmak için kullanılabilir. Bu yazımızda sosyal mesafenin ne olduğunu açıklayacağız.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Koronavirüs Tespiti için Test Türleri

Sosyal Mesafe Nedir?

Koronavirüsün yayılması arttıkça neredeyse her ülke vatandaşlarına diğer insanlar ile olan yakın temaslarını azaltmasını ya da durdurmasını söylemiştir. Bu, sosyal mesafe kavramının temelini oluşturur.

Diğer bir deyişle, sosyal mesafe insanlar arasında alanlar yaratmak ile ilgilidir. Güvenli bir uzaklıkta kalıp teması sınırlı tutmak aynı hastalığa yakalanan insanların sayısını azaltacaktır.

Koronavirüs durumunda ise, hastalığın respiratuar damlacıklar ile yayıldığını biliyoruz. Bu damlacıklar enfeksiyonu kapmış bir insan öksürdüğünde, hapşırdığında ve hatta konuştuğunda ortaya çıkıyor. Bundan dolayı, eğer yakınlarında bir insan varsa bu yolla enfekte olması mümkün. Pandeminin başlangıcında uzmanlar kendimiz ile herhangi bir başka insan arasında 1 ila 2 metrelik güvenli bir mesafe bırakmamızı önermeye başladılar. Teoride, bu respiratuar damlacıkların diğer insanlara ulaşmaması için önerilen mesafedir.

Sosyal mesafe konusunda dikkatli, maskeli bir kadın.
Sosyal mesafenin hedefi, sağlık kurumlarının etkili bir şekilde çalışabilmesi için enfeksiyon sayısını azaltmaktır.

Sosyal Mesafeyi Nasıl Hayata Geçirebiliriz?

İnsanların arasında dikkat edilmesi önerilen güvenli mesafeden bahsettik. Ancak, sosyal mesafe bunun yanında pek çok diğer önlemi de içeriyor. Öncelikle, büyük insan topluluklarından kaçınmak çok önemli.

Bu amaç doğrultusunda, ilk yapılan şey genellikle restoranlar, stadyumlar ve tiyatrolar gibi eğlence mekanlarını kapatmaktır. Sadece bunlar değil, yanlarında okullar, üniversiteler ve diğer eğitim kurumları da kapatılmıştır.

Dahası, sosyal mesafenin işe yarayabilmesi için insanlar arasındaki herhangi bir temas temel ihtiyaçlar ile sınırlı olmalıdır. Bundan dolayı çoğu şirket kapanmıştır ve insanlar mümkün olduğu kadarıyla evden çalışmaktadır.

Bir diğer temel önlem de toplu taşıma araçlarını kullanmaktan ya da bir aracı başka kişilerle paylaşmaktan kaçınmaktır. Benzer şekilde, hükumetler de mağazalara ve süpermarketlere sadece gerçekten gerekli olduğunda gitmemizi önermektedir.

Sosyal mesafenin hedefi, enfekte olmuş bir kişinin diğer insanlar ile temasa geçmesini engellemektir. Bu özellikle de koronavirüs gibi enfeksiyonlar için hayati bir önlemdir, çünkü birçok insan COVID-19’a yakalanıp asemptomatik olabilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşabilir mi?

Virüsün Yayılmasını Engellemek İçin Alınabilecek Diğer Önlemler Nelerdir?

Ellerini bol sabun ile yıkayan biri.
Sosyal mesafenin katı bir şekilde uygulanmasına ek olarak düzgün bir şekilde el yıkamak gibi diğer önleyici tedbirleri de dikkate almak gerekir.

Sosyal mesafenin yanında koronavirüslerin yayılmasını engellemeye yardımcı olan diğer önleyici tedbirler de vardır. Öncelikle, ellerinizi doğru bir şekilde yıkamanız elzemdir.

Bunu yapmak için sabun ve su yeterlidir, ancak bir dezenfektan da kullanabilirsiniz. Ayrıca, ellerinizle yüzünüze dokunmaktan da kaçınmalısınız. Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı ya da burnunuzu bir peçete ile kapatmalısınız.

Elbette, herhangi bir uyarı işareti (öksürük ya da yüksek ateş gibi) bir doktora bildirilmelidir. Birçok insan ne sebepten olursa olsun dışarıya çıkarken her zaman maske takmayı önerir. Ancak, bu maskelerin ne kadar etkin olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir.

Durumu iyileştirmek için sosyal mesafe gibi önlemlerin gerçekten gerekli olduğunu unutamayız. Bundan dolayı, uzmanların tavsiyelerine uymaya çalışmalıyız. Bu şekilde, enfeksiyonu kapmış olan kişilerin sayısı önemli ölçüde azalacaktır.

  • Distanciamiento social: por qué guardar las distancias ayuda a mantener a otros sanos – HealthyChildren.org. (n.d.). Retrieved April 1, 2020, from https://www.healthychildren.org/Spanish/health-issues/conditions/chest-lungs/Paginas/Social-Distancing-Why-Keeping-Your-Distance-Helps-Keep-Others-Safe.aspx
  • Coronavirus (COVID-19): Distanciamiento social con los niños (para Padres) – Nemours KidsHealth. (n.d.). Retrieved April 1, 2020, from https://kidshealth.org/es/parents/coronavirus-social-distancing-esp.html
  • Orientaciones para el público. (n.d.). Retrieved April 1, 2020, from https://www.who.int/es/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public
    What is social distancing and how can it slow the spread of COVID-19? | Hub. (n.d.). Retrieved April 1, 2020, from https://hub.jhu.edu/2020/03/13/what-is-social-distancing/