Söylediklerimizden Sorumluyuz, Karşımızdakinin Anladıklarından Değil

Ne kadar çabalasanız da, eğer eşiniz görüşlerinizi paylaşmıyor veya anlamak istemiyorsa, iletişim imkansız hale gelir ve bunu saygıyla kabul etmenin vakti gelmiş demektir.

İletişim çok kolay bir şey değildir. Bazen söyledikleriniz yanlış anlaşılabilir ve bunun arada sırada olması doğaldır, çünkü beraber olduğunuz kişinin kendine özgü bir anlayışı vardır.

Sizi dinlemeye değil, sadece cevap vermeye hazırlardır. Gerçeği anlamadan önce sınıflandırmanın ince bir yolu olan önyargılar ve düşünmeden konuşmak insanların iletişimde yaptığı iki büyük hatadır.

Bu yüzden, bazı fikirleri daha net hale getirmek için tekrar tekrar çabalamış olsanız da veya sizi ya da durumu anlamayan birine bıkana kadar aynı açıklamayı yapsanız da; belki de herhangi bir çözümü olmayan bir şeyi açıklamak için enerjinizi harcamaktan vazgeçmenizin daha üretken olabileceğini kabul etmenin zamanı geldi.

Bugün sizleri bunun üzerine düşünmeye davet ediyoruz.

Ne söylüyoruz, ne iletiyoruz ve karşımızdaki ne anlıyor

Etkin bir iletişim sürecinin önceliği saygıdır. Ancak bazen işin içinde saygı olmayabilir.

Bazı insanlar seslerini yükseltmeyi seçer, bu şekilde daha iyi anlaşılacaklarını düşünürler. Diğerleri göz teması kuramaz veya empati yapamaz. Bazıları da ne yaparsanız yapın uyumlu tavırlarını korumayı becerirler.

Duygusal İlişkilerde Olması Gereken 5 Erdem hakkındaki yazımızı okumak ister misiniz?

Gelin bunu daha detaylı inceleyelim.
kalp

Geliştirdiğiniz iletişimin tarzı

Çocukluğunuzda ve ergenliğinizde deneyimlediğiniz iletişim biçimi bir yetişkin olarak diğerleriyle nasıl baş edeceğinizi gerçekten etkileyebilir.

  • Mesela daha otoriter bir tarz tek yönlü iletişime yönlendirir. Söylenenleri ele almak veya diğerlerinin ihtiyaçlarına odaklanmak yerine kişi tek yönlü iletişime girer. Genelde gücü elinde tutan ve diğerlerini baskılayan kişi tarafından uygulanır.Otoriter bir iletişim tarzı kullanan kişi aktif olarak dinlemez ve empati kurmaz. İletişimleri emir vermekle sınırlıdır. Bu aynı zamanda çocukların inançlarının ve hislerinin önemli olmadığını hissetmelerine yol açar.
  • Şüphesiz ki, bu tür iletişimin zıttı demokratik ve etkili iletişimdir. Burada karşılıklılık, saygı, dinleme ve anlayışa ulaşılır.Bu tarz iletişimi erken yaştan itibaren öğrenen kişi diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için her kelimeyi değerlendirir, özgüven ve daha iyi bir kişisel güvenlik geliştirir.

“Söylenmeyeni” dinlemek önemlidir

Söylenmeyeni dinlemekten bahsettiğimizde, empati kurmanın öneminden bahsediyoruz. Bu, herkesin gündelik hayatta başvurmadığı bir yoldur.

  • Bazen bir cümle, kelimelerden ibaret olmanın ötesinde özel bir anlam ifade eder. Konuşanın ifadesi, tonu ve jestleri bu sözel olmayan iletişimi tanımlar ve bazen gerçekten söylediklerinden daha fazla önem taşır. 
  • Konuşurken göz temasından giderek daha fazla kaçınıyoruz. Genellikle, sözsüz iletişim biçiminin yerini “emoticonlar” aldı, çünkü söylediklerimizin çoğu artık elektronik mesajlarla iletiliyor.
  • Akıllı, sezgisel ve içten bir şekilde göz teması kurabileceğimiz yüz yüze iletişimi kullanmak önemlidir. Bu iletişimin en önemli ayağıdır, çünkü iletişim her şeyden önce duyguların yansımasıdır. 

kadin1

İstediğini anlayan insanlara açıklama yapmaya bir son verin

Bazı savaşlar kaybedilir. Ruhunuz için çok zor olsa da, bu kayıpları kabul etmek ve sizi seven kişilerin bile sizi her zaman anlayabileceğini varsaymamak çok önemlidir.

  • Bazen diyaloglar hislerinizin ve hatta duygularınızın çok ötesine gidebilir. Burada, değerler hakkında konuşuyoruz.
  • Çocuklarının hayatını beraber geçirmek için seçtiği kişiyi bir türlü kabullenemeyen ve anlamayan ebeveynleri bir örnek olarak düşünün.Aşk, şefkat ve dahası hakkında konuşabilirsiniz – ama ilişkinin ana temeli olan bu kavramlar, onları “insanlar ne der” veya “bizi terk etmek bir ihanettir” gibi düşüncelerden daha az önemli gören kişiler için aynı şeyi ifade etmeyecektir. 

Açıkçası, bu konu hakkında sayısız örnek var. Bazen siz ne kadar anlayış, saygı ve şefkat dolu bir iletişim kurmaya çabalasanız da; söyledikleriniz ve arkasında durduğunuz şeyler sizi dinlemeyen kişiler için anlam ifade etmez.

Bu yazımızı da okuyun: Beni Yargılayan Kendini Benim Yerime Koymalı

Yararsız bir savaşa devam etmeden önce, diğer insanların farklı pozisyonlara sahip olduğunu ve ne kadar uğraşırsanız uğraşın, her zaman sizi anlayamayabileceklerini kabul etmeniz gerek.

Unutmayın. Tüm bunlara rağmen, her zaman başkalarına saygı ile davranmalısınız.