Şu Anda Uygulanmakta Olan Koronavirüs Tedavileri

20 Mayıs, 2020
COVID-19 için spesifik bir ilaç yoktur, ancak uygulanmaya başlanmış ve halen araştırılmakta olan bazı koronavirüs tedavileri vardır. Büyük ölçüde kritik hastalara uygulanmaktadırlar.

Şu anda uygulanmakta olan koronavirüs tedavileri şiddetli bir tartışma konusudur. Bu terapilerin işe yarayıp yaramayacağı konusunda hem bilimsel dünyada hem de siyasi çevrelerde farklı fikirler vardır.

Birçok viral hastalıkta olduğu gibi, koronavirüs için de hala spesifik bir tedavi yoktur. Bilim insanlarının aradığı şey, virüsün çoğalmasını durduracak bir ilaç, ya da birkaç ilacın birleşimidir. Antibiyotikler bakterileri hedefledikleri için bu durumlarda işe yaramazlar. Anti-enflamatuar ilaçları da spesifik bir tedavi olarak düşünemeyiz. Bunun yerine, sağlık uzmanlarının teşvik ettiği şey solunumu destekleyen ve COVID-19’un neden olduğu semptomlara karşı yardımı dokunan destekleyici önlemlerdir.

Bununla birlikte, şu anda farklı ülkelerde protokollerin yoğun bakımlarda kullanılmasına izin verdiği bazı güncel koronavirüs terapileri vardır. Bununla birlikte, semptomların başlangıcında kitle kullanımı için onaylanmış bir ilaç hala yoktur.

İlaç şirketleri ve laboratuvarlarının düzenleyici organları, yönetmeliklerinde ve mevzuatlarında eskisinden daha esnektir. Bilim insanlarının daha çabuk deney yapmalarına izin veriyorlar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bünyesinde şu anda koronavirüs tedavisi için devam etmekte olan 250’den fazla klinik deney vardır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs ve Kanser: Bilmeniz Gerekenler

COVID-19 için bir tedavi olarak hidroksiklorokin

Koronavirüs pandemisi başlar başlamaz üzerinde tartışılan ilk seçeneklerden biri, hidroksiklorokin idi. Bu, doktorların sıtmayı tedavi etmek için kullandığı klasik bir ilaçtır.

Esas olarak anti-enflamatuar etkisi nedeniyle şu anda kullanılmakta olan koronavirüs tedavilerinden biridir. Bu özelliği nedeniyle, bilim insanları, çoğu zaman yapay solunum gerektiren ve birçok insanda ölüme neden olan COVID-19 ile ilişkili solunum sıkıntısını azaltabileceğini iddia ettiler.

Bu ilacın ana avantajı ucuz olmasıdır, ancak aynı zamanda birçok olumsuz etkisi de vardır. Baş ağrısı, ishal, kusma ve deri döküntüsüne neden olabilir.

sivrisinek silüeti
Koronavirüs için tedavi seçeneklerinden biri, sivrisinekler tarafından yayılan bir hastalık olan sıtmanın ilacından türetilmiştir.

Güncel bir koronavirüs tedavisi olarak lopinavir/ritonavir kombinasyonu

Bilim insanlarının şu anda üzerinde çalıştığı bir tedavi seçeneği de lopinavir ve ritonavir ilaçlarının kombinasyonudur. Bunlar HIV tedavisinde kullanılan antiretrovirallerdir. Bu, SARS-CoV-2 gibi bir RNA virüsü olduğu gerçeğini de hesaba katar.

Bu kombinasyon Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromu (Middle East Respiratory Syndrome – MERS) gibi önceki koronavirüs salgınlarında zaten araştırılmıştır. Önceki koronavirüslerde sonuçlar umut vericiydi ve araştırmacıları bu kombinasyonun COVID-19 için de etkili olacağı sonucuna yönlendirdi.

Ne yazık ki, şimdiye kadarki kanıtlar eskisi kadar olumlu değil. Bununla birlikte, daha iyi ve mevcut alternatiflerin yokluğunda, birkaç ülke yoğun bakımlarda kullanılmasına izin vermiştir.

Bu, tüm koronavirüs hastaları için uygun bir tedavi değildir. Kullanımı semptomları, yaşları veya altta yatan sağlık sorunları nedeniyle ciddi prognozu olanlar ile sınırlıdır. Bu durumlarda, doktorlar bu ilacı interferon ile birleştiriyorlar.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: ABD Koronavirüse Karşı Aşı Test Ediyor

Remdesevir, en umut verici koronavirüs tedavisi

Halen uygulanmakta olan koronavirüs tedavileri arasında diğerlerinden daha başarılı olma şansı olan bir tedavi remdesevirdir. Bilim insanları bu ilacı geçtiğimiz 20 yılda SARS ve MERS salgınlarında test etmişlerdir.

İlaç, Ebola için bir tedavi bulmak için 10 yıl önce yapılan bir deneyin bir türevidir. Bilim insanları daha sonra bazı koronavirüsler de dahil olmak üzere diğer virüslere karşı da test etmişlerdir. Amerika Birleşik Devletlerinde, halihazırda iki hastada kullanılmıştır. Her ikisi de iyileşmiş olsa da, bu ilacın etkinliği hakkında gerçek sonuçlar çıkarmak için yeterli kanıtı sunmamaktadır.

Bu ilacın lehine olmayan bir nokta, doktorların onu sadece intravenöz olarak uygulayabilmesidir. Bu, sadece hastane ortamında veya evde koordine hemşirelik bakımı ile kullanabileceğiniz anlamına gelir.

intravenöz ilaçlar damar yoluyla kana verilerek uygulanır
Remdesevir, koronavirüs için umut verici bir tedavidir, ancak sadece intravenöz olarak mevcuttur.

Koronavirüs tedavileri için araştırmalar devam ediyor

Şu anda, bir hasta COVID-19 ile enfekte olduğunda, doktorlar temel ve destekleyici bir tedavi protokolünü harekete geçireceklerdir. Semptomlar hafifse, hasta evinde kendini izole eder ve grip benzeri bir durum için önerilen olağan önlemleri uygular.

Durum orta dereceli ise, hastaneye yatmayı gerektirebilir. Bu durumda hasta daha spesifik bir tedavi alacaktır, ancak genellikle antiretroviraller kullanılmaz. Tıbbi dernekler ve sağlık bakanlıkları tarafından onaylanan özel durumlar vardır. Bu durumlarda, doktorlar onaylanan ilaçlardan birini uygulayabilecektir.

Doktorların ve sağlık yetkililerinin şu anda yoğun bakımdaki hastaların tedavisi için düşündükleri, ortaya çıkan semptomların ciddiyetine göre mevcut alternatifleri birleştirmektir. Her ulusal sağlık bakanlığı, sağlık ekiplerinin yerel mevcudiyete dayalı bir ilaç seçebilmeleri için özel yönergeler hazırlamıştır.

  • Holshue, Michelle L., et al. “First case of 2019 novel coronavirus in the United States.” New England Journal of Medicine (2020).
  • Yao, Xueting, et al. “In vitro antiviral activity and projection of optimized dosing design of hydroxychloroquine for the treatment of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2).” Clinical Infectious Diseases (2020).
  • Nicastri, Emanuele, et al. “National Institute for the Infectious Diseases “L. Spallanzani” IRCCS. Recommendations for COVID-19 Clinical Management.” Infectious Disease Reports 12.1 (2020).
  • Sheahan, Timothy P., et al. “Comparative therapeutic efficacy of remdesivir and combination lopinavir, ritonavir, and interferon beta against MERS-CoV.” Nature Communications 11.1 (2020): 1-14.