Telefonunuz Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

· 19 Nisan, 2017
Cep telefonunuzun, başka herhangi bir cihazda olduğu gibi, sağlık sorunlarına neden olabileceği doğru olsa da, normal bir seviyede kullanarak bu sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Telefonsuz bir yaşamı hayal etmek zordur. Arabadayken insanların önceden GPS’siz nasıl yol bulduklarını veya anında iletişim kurmadan nasıl yaşadıklarını merak ediyorsunuzdur.

Artık ansiklopediler için kitaplıklara ihtiyacımız yoktur, çünkü artık cep telefonumuzda her zamankinden daha fazla bilgi vardır.

Fakat bunların gittikçe yaygınlaşması, kullanımlarının sağlığımıza etkileri hakkındaki endişeleri artırmaktadır.

Çoğu insan bu noktada elektromanyetik dalgaları düşünüyor. Sonuçta, böylesine güçlü bir cihazın zararsız olması şüpheli görünüyor.

Radyo dalgalarının vücudumuz için tehlikeli olduğu doğrudur. Kulaklarımız ve cildimiz yoluyla bize nüfuz ederler.

Vücudumuza girdiklerinde, elektromanyetik dalgalar değişir ve hücre fonksiyonunu zayıflatırlar. Bu nedenle ellerin serbest kaldığı (hands-free) cihazlar önerilir.

Bununla birlikte, cep telefonu kullanımı daha acil durumlarla beraberinde gelir.

Bunların ne olduğunu öğrenin ve harekete geçin.

Telefonlardan kaynaklanan sağlık problemleri

Anksiyete

Akıllı telefon bildirimleri bizi sürekli tetikte tutmaktadır. Her zaman, kontrol edilmesi gereken bir bildirim, okunacak bir e-posta veya geri dönülecek bir arama vardır.

İnternet, böylesine muazzam bir miktarda içerik oluşturduğundan, dikkatimizi çekecek illa bir şeyler vardır.

Bu, ciddi bir seviyede stres yaratır, sizi sürekli telefonunuzun farkında olmaya zorlayarak, bunu düşünülmemesi imkansız bir şey haline getirir.

Sonuçta, çoğumuz telefonlarımızı birkaç dakikada bir kontrol ediyoruz.

Bu gerçek, bildirimleri günde birkaç saat kapatmayı iyi bir fikir haline getirmektedir. Bu şekilde, sürekli olarak huzursuzluk duygusundan kurtulmanın yanı sıra, her zaman telefonunuzu elinize almak zorunda hissetmeden bir şeyler yapmaya da alışırsınız.

Eğer cep telefonunuzu iş amaçlı kullanıyorsanız, yine de bunu denemelisiniz. 24 saat boyunca ofiste olmak iyi değildir.

Kas ve eklem ağrısı

Bu cep telefonu kullanımının neden olduğu sağlık problemleri konusunda beklenen cevap değildir, ancak en yaygın olanlardan birisidir.

Telefonunuzda mesaj gönderirken veya okurken, sırtınızı, boynunuzu ve kollarınızı gerginleştirirsiniz. Bilek ve baş parmaklarınızla da sürekli aynı hareketleri tekrar edersiniz.

Sonuç olarak, bu bölgelerde sakatlığa hatta kronik bir hale dönüşebilen ağrılara maruz kalırsınız.

Bunun olmasını önlemek için egzersiz yaptığınız süreyi artırırken telefon kullanım sürenizi oranlamanızı öneririz.

Vücudumuz için en iyi egzersizlerden birisi yüzmedir. Tüm vücudu çalıştıran bir spordur ve bütün büyük kas gruplarını da çalıştırır.

Ayrıca yüzmek, yüzerken kaslarınızın çalışma şekli nedeniyle de iyidir. Bu esnada esner ve sıkılaşırlar, böylece yüzmek aynı zamanda tedavi edici ve önleyici olmaktadır.

Uykusuzluk

Çoğu zaman, yatağa gitmeden önce veya yataktayken telefonu elimize alma hatasına düşeriz. Bunun da, uyumadan önce kitap okumak gibi rahatlamamıza yardımcı olan bir şey olduğunu düşünürüz.

Fakat, sürekli güncellemeler ve bildirimler dikkatinizi çeker. Sonra fark etmeden saat geçer ve aniden gecenin bir yarısı olur.

Bu nedenle, cihazınızı yatmadan en az bir saat önce kenara koymanızı ve bu saati dinlendirici etkinliklere veya ailenize ayırmanızı öneriyoruz.

Hayalet titreşim sendromu

Cep telefonumuzla olan ilişkimiz çok samimi ve süreklidir. Bundan dolayı yeni bir sendrom ortaya çıkmıştır.

Hayalet titreşim sendromu, sürekli cihazınızın titrediğini düşündüğünüz zaman olur, bu da telefonunuzu aşırı derecede kontrol etmenize neden olur. Bu, ailenizi ve iş hayatınızı etkiler.

Sınırlar çizin

Cep telefonu kullanımı sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak cihazınızı makul bir şekilde kullanarak bunu önleyebilirsiniz.

Kendinize çizdiğiniz sınırlar konusunda katı olun ve boşa çıkardığınız zamanı hoşunuza giden başka şeyler için ayırın, bunlar film izlemek, yemek yapmak, kitap okumak, dans etmek vs. olabilir.

Keşfedin. Bildirimler konusunda endişelenmeden, tutkuyla bağlı olduğunuz bir şeyi yapmaktan daha iyisi yoktur.