Tırnak Mantarını Önlemek İçin Öneriler

· 12 Haziran, 2015

Tırnak mantarı çok sık rastlanan bir sorundur ve genelde mantar tamamen oluşana kadar göz ardı edilir. Mantar büyümesinin çok uzun sürdüğünü bilmenizde fayda var. Genelde normal bir tırnağın uzamasından 3 kat daha uzun sürer ve tespit edilmesi çok zordur. Bu yüzden mantarı, ayaklarımız mantar içinde kalıp tedavi gerektiği zaman fark ederiz. Bunun yerine, tırnak mantarını nasıl önleyebileceğimizi öğrenebiliriz.

Bu hastalığın bilimsel adı onikomikozdur ve tamamen ortadan kaldırılması biraz zordur çünkü uzun süre boyunca istikrarlı bir tedavi gerektirir. Doğal yollarla veya bölgesel tedavilerle iyileştirilebilir. Bu yazımızda size ayak mantarını nasıl önleyebileceğinizden bahsedeceğiz.

Nedenleri

Mantarın en büyük nedenlerinden birisi ayakların terlemesidir. Bu yüzden, ayaklarımızın daha uzun süre neme maruz kaldığı yaz aylarında daha sık rastlanır. Eğer havuza ve duşa sık giriyorsanız, enfeksiyon artacaktır. Bildiğiniz üzere, mantar nemli ortamlarda daha rahat çoğalır, bu yüzden ayaklarınızı kuru tutmaya özen göstermelisiniz.

Belirtileri

Tırnak mantarının aklınızda tutmanız gereken belirtilerinden birisi tırnakta renk ve kalınlık değişimi olmasıdır. Ayrıca bazen ağır bir koku da olabilir. Mantarın sadece tırnak üzerinde değil, parmakların arasında da oluşabileceğini unutmayın. Parmak aralarındaki mantar daha kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Mantarlı bir tırnağın uzaması çok uzun sürer ancak genelde mantar, kalınlaşıp farklı bir renk aldığında fark edilir. Bu yüzden size, bu tarz bir enfeksiyonu veya hastalığı önleyebilmeniz için, tırnaklarınızdaki değişikliklere dikkat etmenizi öneriyoruz

Eğer şansınız yaver gider ve mantarı daha başlangıcında teşhis edebilirseniz, bir ayak hastalıkları uzmanına gitmenizi öneriyoruz. Doktorunuz tırnağın zarar görmüş kısmını alıp, tamamen sağlıklı yeni bir tırnak çıkması için zemin hazırlayacaktır. Bu tedavi kulağa çok hoş gelmiyor olabilir ancak, eğer tırnak mantarınız varsa, mantarlı tırnak çekilmelidir; aksi halde çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Ayaklarınızı nasıl koruyabilirsiniz?

feet-11

  • Ayaklarınızın hava almasını sağlayan ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz çünkü mantar karanlık, nemli ve sıcak yerlerde büyümeyi sever. Ayaklarınızı mümkün olduğunca çok havalandırın.
  • Spor salonu duşları, havuz gibi pek çok kişinin geçtiği yerlerde yalınayak yürümeyin.
  • Terlediklerinde ve banyodan sonra ayaklarınızı kurulayın.
  • Ayaklarınızın arada bir doğrudan güneş ışığı almasını sağlamak, mantar sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur.
  • Ayakkabılarınızı kimseyle paylaşmayın. Kimin ayağında mantar olduğunu bilemeyebilirsiniz ve ayakkabılarınızı paylaşmak, mantarın size de bulaşmasına neden olabilir.