Torunlarınızın Size Öğreteceği 4 Harika Şey

Torunlarınız size çocuklarınızda yaptığınız hataları düzeltmek için bir fırsat tanır. Bunu yaparken onları eğitme sorumluluğuna sahip tek kişinin siz olmadığınızı da bilirsiniz.

Torunlarınız her gün size yeni şeyler öğretir. Aslında, sizin daha önce farkına varmadığınız kendi bakış açılarınızı bile keşfetmenizi sağlarlar.

Anne baba olmak hayatınızı tümüyle değiştiren bir gerçek iken, büyük anne ve büyük baba olmak mutluluğun harika bir versiyonunu tatmanızı sağlayan bir hediyedir.

Çok erken yaşta büyük anne ve baba olanların yanı sıra, çocuklarının doğru zamanı beklemesi nedeniyle artık büyük anne ve baba olmaktan umudu kesmiş olanlarımız da var…

Yaşanan her koşul kendine özgü olmakla birlikte, çoğunluğumuz bir gün büyük anne ve baba olma deneyimini yaşama fırsatına erişecek. Bu sıra dışı süreçte bir çok mücadeleden geçecek ve kim bilir belki de kendimizi beklenmedik bir durumun ortasında bulacağız.

Hayatınızın bu dönemi ile ilgili birkaç saniye durup düşünmeye ve size getireceği her şeyi analiz etmeye ne dersiniz.

Torununuz: hayatınıza ışık saçan o küçük duygu demeti

Hepimiz biliyoruz ki çocuk yetiştirmek aileler için bir çok önemli görevi da beraberinde getiriyor. Ailenin, çocuğun her adımında yanında olma sorumluluğunu alması ve ona öncelikli bir yer ayırması gerekiyor.

Büyük anne ve babalar ise çocuğun hayatını desteklemede ikinci sırayı alıyorlar. Onların torunları ile olan ilişkisi, daha öncesinde çocuklarıyla olan ilişkilerindeki kaliteyle bağlılık gösteriyor.

Hepimiz biliyoruz ki ebeveynlerimiz ile olan ilişkimiz her zaman mükemmel olamıyor.

Ancak yaşadığımız topluluğa ait olumlu ve zengin bağların büyük bir çoğunluğu geçmiş nesiller ile bağlantılı durumda. Bu yüzden, çocuk yetiştirmede büyük anne ve babalar olmazsa olmaz bir destek olarak görünüyor.

buyukanne

Gelin size torunların büyük anne ve babaların hayatındaki öneminden biraz bahsedelim.

1. Torunlarımız, çocuklarımızda yaptığımız hataları tekrar düşünmenizi sağlar

Hiç kimse çocuk büyütmekle ilgili her şeyi bilerek dünyaya gelmez. Bazen, yaşadığımız belli şahsi koşullar çocuklarımızı istediğimiz şekilde büyütmemize fırsat vermez. (Ekonomik sorunlar ya da yaptığımız işin gereklilikleri ev dışında çok fazla zaman harcamamıza neden olabilir).

  • Torunlarına bakarken büyük anne ve babalar, bazı şeyleri geçmişte nasıl daha farklı yaptıklarını düşünebilir ve kendi çocuklarında yaptıkları hataların bir kez daha tekrarlamamasını sağlayabilirler.
  • Bu hataları torunları üzerine tekrarlamaktan kaçınmak yerine, yeni anne baba olmuş çocuklarına bu konuda öğüt verebilirler. Hiç şüphesiz tüm anne babalar bu eleştirileri gözünde bulundurmak zorundadır.

2. Tek amacımız: mutlu etmek

Yapılan yanlış davranışlar için gerekli kuralları, sınırlamaları, uyarıları ve cezaları anne babalar belirlemelidir.

  • Büyük anne ve babalar da eğitimin birer parçası olmalarına rağmen, onların görevi biraz daha farklıdır. Eskiden birincil görevleri çocuk bakıcılığı yapmaktan fazlası değildi ancak şu sıralar durum biraz daha farklı. Günümüzde artık onların sorumluluğu, diğer bütün görevlerinden önce torunlarının mutlu olmasına yardım etmek.
  • Torunlar, bizi her gün olduğumuzdan biraz daha iyi olmaya zorlayan taze birer enerji kaynağı gibiler. Sizi her şeyden önce, kendilerinin en sevdikleri akrabası haline getiriyorlar.

3. Torunlarımıza bıraktığımız miras

Yaşamış olduğumuz her şey, tüm keşfettiklerimiz, zaferlerle, korkularla, maceralarla ve harika görüntülerle dolu tüm geçmişimiz torunlarımıza bırakacağımız gerçek birer hazinedir.

  • Aileniz tarafından hatırlanmanın yolu, sizin soyunuzdan gelen bu küçüğe hikayelerinizi ve duygularınızı aktarmaktan başka bir yol değildir. Bunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Onlarla olabildiğince sık sohbet edin. İyi bir hikaye anlatıcısı olun ve her soruya bir cevabınız olsun. Cesur, heyecanlı ve uyanık olun. Onların samimi gülümsemesi ile aydınlanın.

cocuk-ve-kus

4. Eskiden kaybetmek olarak düşündüğünüz şeylerde gücü bulun

Bir çocuk yetiştirdiğinizde içinizde bazı şeyler değişir: vazgeçmemeyi öğrenir, o çocuğun olabilecek en iyi hayata sahip olması için savaşırsınız.

Sonra bu çocuklar da birer yetişkin olduğunda, dünyayla kolayca ve olgunlukla yüzleşebilmeyi öğrenmiş olurlar. Biz de bununla gurur duyarız ve hayatımızın bir evresini daha tamamladığımızın farkına varırız.

  • Şu gayet açık ki bizim de hobileriniz, ailemiz ve sorumluluklarımız var. Buna rağmen dünyaya gelen bir torun ile hayatımıza yine de bir çok şey değişir.
  • Kendimizi bir kez daha tanımlarız: bizler artık birer “büyük anne ve büyük babayız” ve torunlarımıza mümkün olduğunca birer duygusal destek ve dikkat kaynağı olmak zorundayız.

Umutla üstlenmeye hazır olduğumuz, yeni mücadeleler içeren yapacak hala çok sayıda işimiz var.