Venoruton - Özellikleri ve Kullanım Alanları

Venoruton genellikle yetişkinlerde görülüp bacaklar ve ayaklarda hafif kronik venöz yetmezliği ile ilişkilendirilen semptomların rahatlatılması amacı ile reçete edilir.
Venoruton - Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Venoruton sistemik damar koruyucular grubuna, yani kan damarlarını koruyan ilaçlar grubuna dahildir. Venoruton’un aktif maddesi okserutin’dir.

Doktorlar bu ilacı yetişkinlerde görülüp bacaklar ve ayaklarda hafif kronik venöz yetmezliği ile ilişkilendirilen semptomların rahatlatılması amacı ile reçete ederler. Ortaya çıkma ihtimali bulunan semptomlar arasında şunlar bulunmaktadır:

Bacağında varisli damarlar olan bir kişi.

Hafif Kronik Venöz Yetmezliği Tam Olarak Nedir?

Bacaklardaki ağırlık hissi hafif kronik venöz yetmezliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bir insan bu bozukluğa sahip olduğunda bacaklarındaki damarlar kanlarını kalplerine doğru şekilde göndermez. Bu hastalık kendisini genellikle varisli damarlar ve yorgun bacaklar ile gösterir.

Bu durum ilk aşamalarında sağlığınız için ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak semptomları hayat kalitenizi düşürür. Bundan dolayı etkili tedavileri takip etmeli ve sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz.

Hafif Kronik Venöz Yetmezlik İçin Risk Faktörleri

Hafif kronik venöz yetmezlik gelişimine katkıda bulunan birçok risk faktörü vardır. Bunların arasında şunlar bulunmaktadır:

Yaş ve Genetik Kalıtım

Yaşlandıkça bu durumdan muzdarip olma riskimiz artar. Ancak, hafif kronik venöz yetmezlikte genetik bir faktör de vardır. Bundan dolayı, eğer ebeveynlerinizde bu hastalık varsa sizin de bu durumu yaşama riskiniz daha yüksektir.

Hamilelik

Bebek tarafından uygulanan baskı ve hamilelik sırasında gerçekleşen hormonal değişiklikler venöz damarların ve hafif kronik venöz yetmezliğin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.

Cinsiyet

Kadın olmak ile bu durumun gelişimi arasında bir bağlantı vardır. Bunun ana sebebi kadınlarda görülen hormonal değişikliklerin oluşturduğu etkidir.

Hareketsiz yaşam

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve uzun süreler boyunca aktif olmamak dolaşım bozukluklarına yol açar. Bundan dolayı damarlardaki kan basıncı artar ve damarların genişlemesine neden olur.

Kilo

Elbette, ağırlık ne kadar fazla olursa bacakların ve dolayısıyla damarların üzerindeki baskı da o kadar fazla olacaktır. Bundan dolayı, ne kadar ağırsanız riskiniz de o kadar büyük olacaktır.

Venoruton Nasıl Çalışır?

Bacakları sudan çıkan bir kadın.

Bu ilaç, içeriğinin üçlü etkisi sayesinde hafif kronik venöz yetmezliğinin semptomlarını hafifletir. Bu etkiler şunlardır:

  • Antioksidan etki. Bu etki kan damarlarının duvarlarını güçlendirip korumasından kaynaklanmaktadır.
  • Bacaklardaki şişmeyi ve acıyı azaltır.
  • Ayrıca mikrosirkülasyonu kolaylaştırır ve lokal oksijenasyonu arttırır.

Bu, saşe formunda gelen ve portakal aromasına sahip oral bir ilaçtır. Normal dozu günde bir saşedir. Genellikle tedavinin ilk iki haftası sırasında bir değişim görülür.

Tıbbi tavsiyeye bağlı olarak Venoruton kullanmaya iki ya da üç ay kadar devam edebilirsiniz. Ancak, eğer semptomlarınızda ilk iki hafta içerisinde bir hafifleme görülmezse acilen doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz.

Venoruton Kullanımı Hakkında Kontraendikasyonlar ve Özel Önlemler

Genellikle okserutinlere ya da Venoruton yapısının diğer ara maddelerine karşı görülen aşırı hassasiyet bu ilacın kontraendikasyonlarından biri olabilir.

Hamilelik söz konusu olduğunda, okserutinlerin malformasyonlara ya da fetal toksisiteye yol açmadığına işaret eden veriler bulunmaktadır. Bundan dolayı, eğer gerekirse bu ilacı hamilelik sırasında kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Ancak, genel olarak kabul gören güvenlik önerilerine dayanarak, okserutinleri hamileliğinizin ilk üç ayı sırasında kullanmamalısınız.

Benzer şekilde, doktorlar kalp, karaciğer ve böbrek hastalıkları dolayısıyla bacaklarında ödem olan kişileri tedavi ederken de dikkat etmelidir. Bunun ana neden bu durumlarda okserutinlerin etkilerinin henüz ispat edilmemiş olmasıdır.

Venoruton’un Olası Yan Etkileri

Diğer tüm ilaçlar gibi bu ilaç da bazı yan etkilere yol açabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız bu ilacı almayı bırakmanız gerekmektedir:

  • Nefes almakta ya da yutmakta problemler
  • Yüzün, dudakların, dilin ya da boğazın şişmesi
  • Döküntüler ve kurdeşen ile birlikte görülen yoğun kaşıntı

Ek olarak, daha nadir olmak üzere gaz, ishal, mide rahatsızlığı ve karın ağrısı gibi semptomlar da görülebilir.

Venoruton – Sonuç

Son olarak, Venoruton hafif kronik venöz yetmezliğin semptomlarını hafifletir. Buna ek olarak, daha iyi sonuçlara ulaşabilmek için daha fazla egzersiz yapıp uygun kilonuzu koruduğunuz sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural

Eğer hedefiniz varisli damarları iyileştirmekse, sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz. Bu sayede varislerin yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Riccioni C., S. R. I. A. P. G. L. M. (2004). Effectiveness of Troxerutin in association with Pycnogenol® in the pharmacological treatment of venous insufficiency [Efficacia della Troxerutina associata al Pycnogenol® nel trattamento farmacologico dell’insufficienza venosa]. Minerva Cardioangiologica.

  • Mege Navarrete, M. (2012). Insuficiencia venosa de extremidades inferiores. Facultad de Medicina de La Universidad de Chile.

  • Suñé Ysamat, B. (1985). Insuficiencia venosa. Revista de Enfermeria (Barcelona, Spain).


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.