Yağla Savaşmak İçin Mandalina Yiyin

Kilo vermek istediğinizde, esas önemli olan şeylerden bir tanesi şekerden tamamen uzak durmaktır. Peki bu durumda tatlı kriziniz tuttuğunda, doğal seçeneklerle kendinizi nasıl tatmin edebilirsiniz?

Neyse ki mandalina, yağlarla savaşan bir beslenme düzenine mükemmel uyan bir meyve. Ayrıca bir atıştırma veya tatlı olabilecek kadar da tatlılar, bu sayede yüksek kalorili pek çok tatlının yerini alabilirler. Yani gördüğünüz üzere, yağlarla savaşırken mandalina yemelisiniz.

Mandalinanın faydaları

Mandalina da portakal gibiyi bir C vitamini kaynağı (100 gramında 27 mg) olmasıyla ünlüdür. Bu özellikle sigara içen kişiler için çok önemli çünkü kendilerini akciğer kanserinden korumak için, sigara içmeyen kişilerin iki katı kadar C vitamini almaları gerekiyor. Ayrıca  çocuk doğurma yaşındaki kadınlarda mandalina, sinir yolunda doğumsal hasarı önlemek için  çok iyi bir folik asit kaynağıdır.

Dahası, mandalinalar 60tan fazlası flavanoid olmak üzere 150 üstü bitkisel ilaç içermektedir. Flavanoidler damarları korur, iltihabı azaltır ve çok güçlü birer antioksidanlardır. Polifenolik bitkisel ilaçlar, kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır.

Şu anda polifenollerin hafıza ve beyin işleyişi üzerindeki etkileri inceleniyor.  Başka bir grup bitkisel ilaç olan flavononlar, özellikle de hesperidin, iltihabı azaltıp, tansiyonu ve kan kolesterol seviyelerini düzenleyebiliyor. Hesperidin mandalina kabuğunun içindeki beyaz kısımda bulunuyor, bundan dolayı tahammül edebildiğiniz kadar mandalinanın beyaz kabuğunu da yemelisiniz.

Mandalinanın yağa karşı olan gücü

mandalina2

Batı Ontario Üniversitesi’nin Murray Huff laboratuvarında; mandalinada bulunan bir flavonon olan nobilitenin, yağ yakımını sağlayan genleri tetikleyip lipid üretimini sağlayan genleri baskılayarak karaciğerde yağ birikimini önlemesi üzerine bir çalışma yapılıyor.

Aynı ekip, narda bulunan naringenin olarak adlandırılan flavononun, bizi obeziteye ve diğer metabolizma sendromlarına karşı koruduğunu da keşfetmişti. Huff’a göre, nobilitenin koruyucu etkisi naringenin ile kıyaslandığında 10 kat daha fazla ve sizleri damarlarınızın yağ bağlamasından da koruyabiliyor.