Yaşlanma Belirtileriyle Mücadele Etmeye Yardımcı 10 Meyve

Genç, sağlıklı bir cilde sahip olmaya devam etmek mi istiyorsunuz? Yaşlanma belirtileriyle doğal yoldan mücadele etmeye yardımcı 10 meyveyi öğrenin.
Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz.

Ancak, cildiniz zamanla esnekliğini kaybeder. Buna ek olarak, yıllar geçtikçe küçük lekelerin oluştuğunu fark edebilirsiniz.

Bu sebeple sizler için, yaşlanma belirtileriyle mücadele etmeye ve cildinizi genç ve sağlıklı olarak korumaya yardımcı olacak 10 meyvenin listesini yaptık.

1. Kırmızı meyveler

Bu meyve ailesi çilek, ahududu, yaban mersini ve böğürtlen içerir.

Kırmızı meyveler içeriğindeki yüksek miktardaki antioksidan ve C vitamini ile cildinizi sağlıklı tutar.

Bu demektir ki siz onları yediğiniz zaman, cildinizdeki kolajeni korursunuz ve böylelikle cildinizi lekesiz tutmaya yardımcı olursunuz.

Öte yandan, kırmızı meyveler yemek sadece yaşlanma belirtileriyle mücadele etmenize yardımcı olmaz. Buna ek olarak, yağ oranları düşüktür, bu sebeple aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur.

2. Nar

Nar, cildinizi katman katman yenilemeye yardımcı olur. Toplamda, bütün cildinizi gerçekten yeniler.

Aynı zamanda riboflavin ya da B2 vitamini de içerir. Bu, enerji üretimi ve cildinizi, tırnaklarınızı, saçınızı ve korneanızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir.

3. Avokado

Avokado, E ve kompleks B vitaminleri açısından muazzam bir kaynaktır. Hayal edebildiğiniz üzere, ikisi de yumuşak ve esnek bir cilt için hayati önem taşır.

Sanki bu yeterli değilmiş gibi, avokado aynı zamanda besinleri de emer. Bu sebeple eğer avokado yerseniz, diğer yiyeceklerdeki besinlerden fayda sağlama olanağınız da artar.

4. Kivi

Eğer yaşlanma belirtileriyle gerçekten mücadele etmek isterseniz, diyetinize kiviyi de eklemelisiniz. Bu meyve yüksek miktarda antioksidan içerir ve bu da size şu konularda yardım eder:

 • Cildinizi sağlıklı tutar.
 • Kırışıklıkları önler.
 • Cildinizin kalınlığını, esnekliğini ve sıkılığını artırır.
 • Kolajen üretir.

5. Karpuz

Karpuz büyük oranda su içerir ve bu da yeterince su almış, nemli ve beslenen bir cilde dönüşür.

Karpuz yemek cildinizin renginin solmasını ve yaşlanma ile ilgili lekelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

6. Muz

Muz bol miktarda, cildinizi genç ve esnek tutmaya yardımcı B6 vitamini ve C vitamini içerir.

Buna ek olarak, muzda yüksek miktarda bulunan antioksidan ve magnezyum, vücudunuzu erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin zararından korur.

7. Elma

Elmanın cildiniz için sağladığı pek çok faydanın yanında, iki tanesi öner çıkar: cildinizin yeterli su almasını ve detoksifikasyonu destekler.

Buna ek olarak, içeriğindeki yüksek orandaki E vitamini sayesinde aynı zamanda daha genç görünmenize yardım eder.

Kırışıkların ilerlemesini önlemek için elma sirkesi mükemmel bir seçenektir, çünkü cildinizin pH seviyesini dengede tutmaya yardım eder. Bu, yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek için çok önemlidir.

Bu faydalardan yararlanabilmek için günde bir elma yiyebilir ya da bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırıp içebilirsiniz.

8. Mango

Bu lezzetli meyve yaşlanma belirtilerini ertelemeye yardım ederken aynı anda size cilt sağlığınız için hayati önem taşıyan bir sürü vitamin ve mineral sağlar.

 • Her şeyden önce, beta karoten cildinizi yenilemeye ve ona doğal bir ışıltı vermeye yardım eder.
 • Yüksek miktarda A vitamini içeriği, yara görüntüsünü ve cildinizdeki izleri yok eder.
 • Buna ek olarak mango, siyah noktalarla ve sivilcelerle de mücadele etmeye yardım eder.
 • Son olarak mango kabuğu, cildinizde güneşe fazla maruz kalmaktan ortaya çıkan lekelerden kurtulmanızı sağlayabilir.

Mango kabuğunun bu faydalarından yararlanabilmek için yapmanız gereken tek şey; onu kurutmak, toz hale getirmek ve yoğurtla karıştırmaktır. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 30 dakika bekleyin.

9. Papaya

İster yiyin ya da direkt olarak cildinize uygulayın, papaya içeriğindeki A, E ve C vitaminleri sayesinde mucizeler yaratır.

 • Öncelikle, içeriğindeki A vitamini aktif olmayan proteinleri yıkarak ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Sonra, E vitamini; içeriğindeki antioksidan, yenileyici ve koruyucu etkisi ile hayati önem taşır, özellikle de yaşlanmaya sebep olan serbest radikallere karşı.
 • Son olarak, C vitamini hücredeki DNA’nın zarar görmesini engelleyen ve kolajen sentezini geliştiren, kolajenin cildiniz tarafından emilimini artıran, güçlü bir antioksidandır.

Bunu okumanızı da öneririz: Papaya ve Çekirdeklerini Yemenin Faydaları

10. Üzüm

Daha önce size, şarabın sizin için ne kadar iyi olduğundan bahsetmiştik.

Öte yandan, aynı faydaların üzümde de bulunduğunu bilmelisiniz.

İşte birkaçı:

 • Üzüm, antioksidanlar ve C vitamini sayesinde yaşlanma karşıtı bir güce sahiptir. Cildinizi, serbest radikallerin etkilerinden ve kırışıklıkların ve lekelerin görünmesinden korur.
 • Yüksek miktarda cildinizi yenilemeye yarayan resveratrol içerir.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak o kadar zor olmak zorunda değildir. İyi bir diyet, yaşlanma belirtileriyle mücadele etmenize yardımcı olur ve güzellik ürünlerine bir servet yatırmanıza gerek kalmadan güzel görünmenizi sağlar.

Bu meyvelerin birçoğunu denemenizi ve her zaman mevsiminde olan meyveyi yemenizi tavsiye ederiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir