Yatağınızı Ve Yastıklarınızı Kolay Yoldan Temizlemeyi Öğrenin

16 Aralık, 2017
Akarların olmadığı temiz bir eve sahip olmak hepimizin önceliğidir. Ancak, bu her zaman kolay değildir. Bu yazıda yatak ve yastıkların nasıl temizleneceğini öğrenin.

Akarların olmadığı temiz bir eve sahip olmak hepimizin önceliğidir. Ancak, bu her zaman kolay değildir. Unutulmaya eğilimli alanlarla ve başka alanlarla da nasıl başa çıkılacağına dair hiçbir fikrimiz yok.

Bu son durum genellikle yatağı ve yastıklarınızı temizlemek için geçerlidir.

Sorun şu ki bu çok önemli bir görev, çünkü uyuduğumuz yerden bahsediyoruz. Nevresimler ve örtüler onları korumasına rağmen, bunu nasıl yapacağınızı öğrenmeniz önemlidir.

Bu görevi görmezden gelmek, sadece astım ya da alerji gibi solunum hastalıklarını kötüleştirmekle kalmaz aynı zamanda yatak ve yastıkların görünümlerini de etkileyebilir.

Buna ek olarak, evde büyük miktarlarda toz bulunduğunda, uykunuzun kalitesine kolayca zarar verebilir. Bütün bunlar, düzgün bir şekilde nefes almanızı engelleyen mikroorganizmaların varlığından kaynaklanmaktadır.

Bu amaçla kullanılmak üzere birçok alternatif kimyasal madde olmasına rağmen, yastıklarınızı kolayca temizlemek ve sterilize etmek için en sağlıklı yol da en doğal olanıdır.

Onlar aynı zamanda vücudumuz için en sağlıklı olanlardır ve bu nedenle daha az yan etki üretenlerdir. Bu yazıda, nasıl yapılacağına bir göz atacağız!

Yataklarınızı nasıl temizlersiniz ve sterilize edersiniz?

yatak kılıfı

Öncelikle, uyanır uyanmaz yatağınızı toplamamanızı öneririz.

Neden acaba? Uyanmanın hemen üzerine bunu yapmaya karar verdiğimiz zaman, çarşafları ve onlarla birlikte yaşayan parçacıkları kapatırız.

Bu nedenle, nefes almalarına ve güneş ışığı almalarına izin vermek en iyisidir. Bu, mikropların en büyük düşmanıdır. Bu şekilde, yatak hazırlamaya geri döndüğünüz zaman, birçoğu kaybolmuş olacak.

Bu nedenle, eğer daha şiddetli bir çözüm arıyorsanız, yatağınızı bir günlüğüne açık havada bırakın!

Bununla birlikte, bu işlem daha yoğun bir şeyler de gerektirebilir. Bu durumda, karbonat ve dezenfektan uçucu yağları kullanmanızı öneririz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı karbonat (20 g)
 • 2 damla:
  • kekik yağı
  • esansiyel çay ağacı yağı
  • lavanta yağı

Nasıl yapılır

fısfıs

 • Öncelikle, karbonatı bütün uçucu yağlar ile karıştırmanız gerekir.
 • Daha sonra, bir süzgeçle, tüm karışımı yatağın yüzeyine spreyleyin ve 2 saat boyunca işini görmeye bırakın.
 • Bu sürenin sonunda elektrikli süpürgeyi üzerinde kalıntı kalmayacak şekilde çalıştırın.
 • Bununla birlikte, yatağınız yeni ve hazır olacak ve böylece uyku esnasında daha kolay ve rahat nefes alacaksınız. “Yattığımdan daha yorgun uyandım” duygusunu sona erdirecek!

Eğer bu sorunun kaynağı o ise, bundan sonra iyi bir dinlenme elde edeceksiniz.

Yastıklarınızı kolayca sterilize edin

Şimdi, size yastıklarınızı kolayca temizlemek için birkaç yöntem göstereceğiz. Bu durumda, çamaşır makinesine paha biçilmez bir yardımımız var.

Buna rağmen size çevre dostu çözümler öğreteceğiz.

Karbonat ve sirke

sirke

Kokulu bir deterjan kullanabilecek olmanıza rağmen, biz bu yöntemi öneriyoruz. Bunun nedeni çok basit: yapay kimyasalların evdeki havayı kirletmesinden kaçınmış olacaksınız.

Gece oksijen ve karbon dioksit seviyelerinde önemli farklılıklar oluşur. Bu anlamda, bulunduğumuz evi iyi havalandırmamız ve nefes aldığımız havanın kalitesine özen göstermemiz önemlidir.

Malzemeler

 • Yarım bardak karbonat (50 g)
 • Bir yemek kaşığı beyaz sirke (10 ml)

Nasıl yapılır

 • Yastıkları, karışımla birlikte çamaşır makinesine koymanız yeterlidir ve onları kolayca sterilize edebilirsiniz.
 • Akarları mümkün olduğunca süzebilmek için bu işlemi tekrarlayın.
 • Kalan nemi ya da mikropları temizlemek için onları güneş altında kurutun.

Bu basit ipuçlarıyla, yatağınızı ve yastığınızı kolaylıkla sterilize edeceksiniz. Büyük çaba sarfetmeyeceksiniz, ya da çok para harcamanız gerekmeyecek. Sanki bunlar yeterli değilmiş gibi, bu prosedürler aynı zamanda çevreye de dikkat eder.

Unutmayın; gezegenimizdeki varlığımız, gülümsemenizi, sevdiklerinize sarılmanızı, dans etmenizi ve yaşamanızı sağlar. Ve bu nedenle, her zaman en büyük saygıyla karşılık verilmeyi hak ediyor.

Sizleri kişisel bakımınız için olduğu kadar evinize bakarken de, diğer yeşil önlemleri almaya ya da mümkün olan en yeşil malzemeyi keşfetmeye davet ediyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir