Çatlak Topuklar İçin Ev Yapımı Kremler

Ayak topuklarında çatlama sık görülen bir sorundur. Rahatsızlık vermesinin yanısıra kötü görünümü nedeniyle de pek çok kişi topuk çatlaklarını tedavi etmenin yollarını arar. İşin aslı, bu yaraları tedavi etmek oldukça basittir. Aşağıda sizlere çatlamış topuklar için evde hazırlayabileceğiniz krem tarifleri vereceğiz, hepsi de kolayca hazırlayabileceğiniz kremlerdir.

Parafin kremi

Parafin, kurulukla savaşmada çok faydalı bir maddedir, bu özelliği sayesinde topuk çatlaklarını da iyileştirir. İki fincan parafini bir kaba koyun ve bir çorba kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ekleyip parafin eriyene dek sıcak su dolu başka bir kapta bekletin. Arkasından da parafinle ayaklarınızı ovalayın.

Burada önemli olan nokta, parafini çok ısıtmamaya dikkat etmenizdir. Aksi halde ayağınızı yakabilir. Sıcaklığının uygun olup olmadığını anlamak için parafinin rengine bakın, beyaz olmalıdır ve sıvı olmamalıdır. Son olarak, parafini 30 dakika ayağınızda beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.

Avokado and muz kremi

Avocado

Diğer bir seçenek ise avokado ve muz kremidir.  Avokadoyu ve küçük bir muzu ezerek iyice karıştırın. Sonra bu karışımı topuklarınıza uygulayın ve 20-30 dakika kadar bekletin. Daha iyi sonuç almak için plastikle sarmalamanızı tavsiye ederiz. Sonrasında kremi ılık suyla temizleyin.

Eksfolyan limon kremi

Çatlak topuklar için eksfolyan (peeling) bir limon kremi de hazırlayabilirsiniz. Limon yakma hissi verebileceğinden dolayı bu krem sadece hafif olgularda kullanılabilir. Hazırlaması oldukça kolaydır: Az miktarda normal nemlendirici bir kremi dörtte bir fincan limon suyu ve yarım fincan şekerle karıştırın. Şeker ciltteki ölü tabakayı uzaklaştırırken krem ve limon cildi nemlendirir.

Papaya kremi

kakao

Son olarak da kakao kremi topuk çatlakları için harika bir seçenektir çünkü nemlendirir ve yumuşatır. Tek yapmanız gereken zeytinyağı ile karıtırılmış biraz kakao yağını topuklarınıza uygulamak ve gece boyunca bekletmektir.