Kuru Cilde Sebep Olan 10 Şaşırtıcı Faktör

Kuru Cilde Sebep Olan 10 Şaşırtıcı Faktör
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2018

İçeride ve dışarıda nemlendirilmiş olmasına rağmen cildimizin kuru olduğunu fark edersek, bunun daha ciddi bir durumun belirtisi olmadığından emin olmalıyız.

Kuru cilt sadece bir estetik meselesi değildir. Ayrıca vücudumuzdaki bir dengesizliğin de belirtisi olabilir. Bazen kolay bir şekilde düzelme sağlanabilirken, kimi durumlarda gelecekte daha ciddi sağlık sorunlarının önlenmesi için acil olarak tedavi edilmesi gereken bir bozukluk olabilir.

Bugünkü yazımızda, cildinizi kurutan 10 şaşırtıcı faktörü sizler ile  paylaşıyoruz. Bunlar aklınıza hiç gelmemiş olabilir!

Kuru cilt

Kuru cilt, su eksikliğini, donuk ve pullu bir şekilde gösterir. Bu, cildin elastikiyeti ile bağlantılı olduğu için kırışıklıklar veya gerilmelere karşı daha hassas olan bir cilt tipidir.

En bilinen tedavi yöntemi, yüz maskeleri gibi her gün nemlendirici ve besleyici losyonlar olsa da, kuru cildin semptomlarından biri olarak görülen bazı sağlık problemlerinin olduğunun da farkında olmalıyız.

Bunun dışında, ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmek için bu bozuklukların ne olduğunu ve cildin nasıl dengeleneceğini bilmek iyi bir fikirdir.

Kuru cilde neden olan 10 faktör

Aşağıda kuru cilde yol açabilecek 10 faktörü açıklayacağız.

1. Yetersiz miktarda su içmek

kadın su içiyor

Kuru bir cildiniz varsa, yapmamız gereken ilk şey, mevsime, yaşam tarzımıza, yaşımıza ve benzeri durumlara bağlı olarak, aç karnına ve öğünler arasında günde 1-2 litre su içmek.

Bu basit alışkanlıkla, bu cilt problemini tek seferde çözebiliriz. Ek olarak, vücudumuz daha iyi çalışacaktır.

2. Sağlıklı besinler de içeren az yağlı bir beslenme programı

Yağlar sağlığımız için iyidir, çünkü diğer işlevlere ek olarak, cildimizi içten besler ve ona sağlıklı, nemli ve sağlam bir görünüm kazandırırlar.

Ancak, sağlıklı yağları seçmeliyiz:

Bu yağları beslenme programımıza ekleyerek, hamur işleri, kızartılmış ürünler, tatlılar, şarküteri ürünleri ve benzerleri gibi zararlı yağlardaki yüksek gıdaları eleyebiliriz.

3. Aşırı tuz

salataya tuz atmak

Dengeli bir beslenme programı izler, ama tuzda aşırıya kaçarsak, bu alışkanlık bizi daha kuru bir cilde sahip olmamıza sebep verebilir.

Tuzda aşırıya kaçmak, vücudumuzdaki sıvıları dengesizleştirir ve bizi içten dışa kurutur.

4. Aşırı güneşe maruz kalma

Çok fazla güneşte kalmak, cildin su kaybına ve zamanla erken yaşlanmasına yol açar.

Kimi zaman güneş ışığı almak sağlıklı bir alışkanlık olmasına rağmen, tutarlı bir şekilde ve kısa süreler boyunca 30 dakikayı geçmemelidir.

Su kaybının cildimize aloe vera bazlı losyon ile geri dönmesine yardımcı olabiliriz.

5. Tiroid problemleri

doktor kadının troidine bakıyor

Tiroid bezleri gerektiği gibi çalışmıyorsa, belirtilerden biri kuru cilttir.

Hipotiroidizmden muzdarip insanlar, günlük olarak besleyici losyonları kullanmalarına rağmen cildini yeterince nemlendiremez. Bu durumlarda çözüm, tiroid fonksiyonlarını düzenlemede yatar.

6. Zayıf akciğerler

Diğer şeylerin yanı sıra, cildin nemlendirilmesinden akciğerler sorumludur. Bu yüzden derin ve doğru nefes almalıyız çünkü solunum şeklimiz genellikle çok sığ kalabilir.

Ayrıca, her zaman kirlilikten arınmış havanın tadını çıkarmak için açık hava gezisinden de faydalanmalıyız.

7. Aşırı asit

kadının karnı yanıyor

Çok fazla asit birikimine sahip bir vücut, hastalıklardan muzdarip olma ihtimalini artırır ve aynı zamanda kuru cilde de sebebiyet verir.

İşte bu nedenle, yapraklı yeşil sebzelerin mükemmel bir kaynak olduğu alkali bakımından zengin bir beslenme programının takip edilmesi zorunludur.

Bu yiyecek grubunu yemeklerimizden çıkarmamalıyız. Meyve suları, smootiler ve salataları deneyebiliriz.

8. Bağırsak geçirgenliği

Beslenme ve duygular ile yüksek oranda bağlantılı olan bağırsak geçirgenliği semptomları da kuru cildi içerir.

Bu problem için deneyebileceğimiz en iyi çarelerden biri probiyotik almaktır.

9. C vitamini eksikliği

bir kase meyve

Nemli ve kırışıksız bir cilde sahip olmak istiyorsak, C vitamini beslenme programımızda kesinlikle olmalıdır.

Bu vitamin (sitrik meyveler, dolmalık biber, barbados kirazı, guava, kırmızı meyveler, maydanoz, vb.) bakımından zengin içeriğinin yanı sıra, C vitamini takviyesi de sağlar.

10. Kozmetiklerin kötüye kullanılması

Düşük kaliteli kozmetiklerin ya da cildimizdeki aşırı kullanımının zamanla su kaybına ve bozulmaya neden olabileceğini unutmamalıyız.

Mümkünse doğal ürünler kullanmalı ve zararlı maddeler içeren kozmetik ürünler kullanmamalıyız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.