Tiroid Sorunları Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin

Bu semptomlardan bazıları tiroid ile ilgisi olmayan başka durumların sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Her zaman bir uzmanla görüşmek ve problemlerinizi çıkarıp teşhis koymak akıllıca olacaktır.
Tiroid Sorunları Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Büyük önemine rağmen, tiroid bezi genellikle göz ardı edilir.Bu bez, vücudunuzun çeşitli işlemlerinde aktif olarak çalışır. Bunların çoğu metabolizmanızla ilgilidir.

Boyutu çok büyük olmamasına rağmen, vücut için önemi kesinlikle öyledir. Bu göze çarpan bez, tiroksin ve triiyodotironin gibi hormonların üretimi sayesinde işe yarar. Bunlar kan ile dolaşım sisteminizde taşınır.

Hedeflerine ulaştıklarında, vücudunuzun hayati durumunu aktif etmek ve korumakla sorumlular.

Tiroidinizden Gelen Hormonların Ana İşlevleri Nelerdir?

Bu hormonların işlevleri şunlardır:

 • Kas sisteminin işlevlerini etkiler.
 • Hem merkezi hem de çevresel sinir sisteminiz için hayati önem taşır.
 • Proteinin sindirimini düzenler.
 • Düzgün vücut büyümesine katkıda bulunur.
 • Metabolizmanıza yardımcı olur.

Tiroid Bezi İle İlgili Sorunlar

tiroid problemi olan kadın

Aktif katılımı ve ürettiği hormonlar nedeniyle tiroidiniz tükenmeye başladığında çeşitli problemlere neden olur.

Bunlar arasında şunlar vardır:

 • Tiroid kanseri
 • Guatr veya genişlemesi
 • Tiroidit veya enflamasyon
 • Hipotiroidizm veya hormonal yetersizlik
 • Hipertiroidizm veya aşırı miktarda hormon
 • Yumrular veya şişkinlikler

Tiroid Problemlerini Nasıl Tespit Edebilirsiniz?

Tiroid bezinin vücudunuzda oynadığı rolü göz önünde bulundurarak, bununla ilgili durumların ortaya çıkışını tespit etmeyi öğrenmek önemlidir. Bu sayede zaman içinde onları önleyebilir ve daha kötü bir problemden sakınabilirsiniz.

Birkaç farklı hastalık vardır, ancak gösterdikleri belirtiler genellikle benzer özelliklere sahiptir.Şimdi, en net sinyallere bir göz atalım, böylece bunları kolayca akılda tutabilirsiniz.

1. Herhangi bir sebep olmadan kilo kaybı veya alımı

kontrolsüz kilo kaybı

Nedensiz kilo kaybı ve alımından bahsederken, bu durum neredeyse her zaman tiroid bezi problemleri ile ilişkilidir.Metabolizmanızın önemi belirleyici faktördür.

Daha fazla hormon ürettiğinizde, vücudunuz kararsız bir duruma girer. Bu nedenle, mevcut hormonlara dayalı herhangi bir kontrolü olmaksızın kilo verir veya alırsınız.

2. Reprodüktif sorunlar

Hormon üretimi bu bez için çok önemlidir. Başarısız olduğunda, reprodüktif sorunlar çok belirgin bir sinyal olabilir.

 • Kadınlar için, adet döngüsünü değiştirebilir.
 • Erkekler için, yakın ilişkilere girme arzusunu azaltabilir.

3. Tiroid sorunu kabızlık yapabilir

karnı ağrıyan kadın

Sindirim süreci en çok etkilenen ve engellenenlerden biridir. Bu bezin gerekli hormonal aktivitesi azaldığında olur.Bundan dolayı, besinlerin doğal emilimi azalır.

Böylece, sizin kabızlık nedeniyle acı çekmenize neden olur.Yiyecekler yeterince işlenmediğinde, kurtulmanız gereken atıklar çok azdır. Bu tuvalete giderken zorluğa neden olur.

4. Tiroid bezi problemleri ruh halinde değişikliklere neden olur

Tiroid bezi problemlerini tespit ederken bir başka belirleyici faktör ruh halinizdir. Bir kişi kararsız durumda ise, bu sorun nedeniyle olabilir.

Bu fizyolojik kararsızlık ile ilişkili birçok ruh hali değişiklikleri vardır. Bu ruh hali değişiklikleri, acı, stres, anksiyete ve depresyondur. Bunu gözden kaçırmamalısınız.

5. Ani vücut ağrıları

halsizlik

Vücudunuzdaki ağrılar sonsuz faktörler nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, tiroid değişiklikleri ana faktörlerden biridir.Bu bezle ilgili bir probleminiz varsa, en karakteristik ağrılar tendonlarınızda veya farklı kas gruplarında görülür.

Güvendiğiniz bir doktora görünün

Açıkladığımız semptomlar, bu önemli bezle ilgili problemleri tanımak için yardımcı olabilir. Ancak, herhangi bir şüpheniz varsa, güvendiğiniz bir doktora görünmek akıllıca olacaktır.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasını fark ederseniz, profesyonel tedavi almak iyi bir fikirdir.

İlginizi çekebilir ...
Tiroid Bozuklukları ile İlgili 7 Komplikasyon
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tiroid Bozuklukları ile İlgili 7 Komplikasyon

Tiroid, çeşitli metabolik süreçlerde rol oynayan bir bezdir, bu nedenle tiroid bozuklukları çeşitli değişimlere neden olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Brandan, N. C., Llanos, I. C., Rodríguez, A. N., & Ruíz, D. A. N. (2010). Hormonas Tiroideas. Universidad Nacional del Nordeste. https://doi.org/10.1089/thy.2007.0257
 • Catabria, U. de. (2001). Glándula Tiroides. https://doi.org/10.1210/jcem.84.2.5444
 • Gargallo Fernández, M. (2013). Hipertiroidismo y embarazo. Endocrinologia y Nutricion. https://doi.org/10.1016/j.endonu.2012.11.006
 • Jódar Gimeno, E., Martínez Díaz-Guerra, G., Rodríguez Jiménez, C., & Hawkins Carranza, F. (2008). Tiroiditis. Tiroiditis aguda. Tiroiditis subaguda granulomatosa. Tiroiditis silente. Tiroiditis posparto. Tiroiditis de Hashimoto. Otras tiroiditis. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/S0211-3449(08)73177-1
 • RECHE MOLINA, I., VALERA, B., HIDALGO, C., LEÓN, L., & PIÉDROLA, G. (2000). Hipertiroidismo: clínica, diagnóstico y tratamiento. Medicina General y de Familia.
 • Toni, M., Pineda, J., Anda, E., & Galofré, J. C. (2016). Hipertiroidismo. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.06.003
 • Toribio, R. E., & Duckett, W. Μ. (2004). Glándula tiroides. Medicina Interna Equina, Vol. 2.
 • Ursu, H. I. (2014). Consensus on current guidelines for the management of thyroid cancer. Acta Endocrinologica. https://doi.org/10.4183/aeb.2014.707

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.