İçerik Politikası

Sağlıkla ilgili her şey soru işaretleri uyandırır. Ve internetteki bol miktarda veri, karar vermeyi karmaşık hale getirebilir. Bu nedenle hedefimiz basit: Size güvenilir, anlaşılması kolay ve sağlığınızı iyileştirmeye yönelik sağlık bilgileri sağlamak.

Editöryal vizyonumuz

Okuyucular için güvenilir bir sağlık ve zindelik portalıyız. Şüpheleri gidermek, kaliteli bilgi sağlamak ve yaşam kalitenizi artırmak için tavsiye ve tavsiyeler sunmak için açık ve basit bir dil kullanıyoruz.

İnternette bulunan büyük miktarda sağlık bilgisi arasında Sağlığa Bir Adım, burada bulacağınız bilgilerin güncel ve bilime dayalı verilerle profesyoneller tarafından onaylandığını garanti eder.

Portalımızda, kendinize iyi bakmanız ve hayatınızı iyileştirmeniz için bir tür olumlu bilgi bulacaksınız. Sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı ile ilgili doğru kararları vermenizi istiyoruz.

Değerlerimiz

Sağlığa Bir Adım, içeriğimizde aradığımız şeyi temsil eden değerler tarafından yönlendirilir:

 • Güven: Burada bulacağınız bilgiler güvenilirdir. Profesyoneller tarafından onaylanmıştır ve bilimsel kaynaklar tarafından desteklenmektedir.
 • Dahil etme: Her okuyucunun özelliğine hitap ediyoruz. Yaşam tarzınızı yargılamıyoruz, ancak sağlığınızı iyileştirmek için size araçlar sağlıyoruz.
 • Samimiyet: Bilimsel doğruluktan ödün vermeden anlaşılır bir dil kullanırız.
 • Kalite: Sağladığımız bilgilerin kalitesine bağlıyız. Doğrulayamadığımız veya doğruluğundan şüphe duymanıza neden olabilecek veri veya bilgileri yayınlamıyoruz.

Bu değerler her gün çalışmalarımıza rehberlik ediyor. Bunun nedeni sağlık bilgilerinin hassas olmasıdır: İnternette okuduklarınıza göre hayatınız için kararlar alırsınız. Taahhüdümüz, risk almadan refahınızı artırabilmeniz için size güvenilir, kapsayıcı, tanıdık ve sıcak olan en iyi bilgileri sunmaktır.

Bizi güvenle tercih etmeye devam etmeniz için içeriklerimizin kalitesini koruyoruz.

İletişim kurma şeklimiz

Temel değerlerimize göre sağlık bilgilerini iletmek için belirli özelliklere sahip bir dil kullanırız:

 • Empatik: Başkaları için içerik üreten insanlarız. Sağlığa Bir Adım, kendisini okuyucularımızın yerine koyan sıcak ve tanıdık bir portaldır. Bizi okuyanların, bir şüpheyi gidermek veya yaşam kalitelerini yükseltmek için güvenilir bir kaynaktan bilgi aradıklarını anlıyoruz.
 • Rehber Olan: Daha sağlıklı olmanız için yaşam tarzınızı iyileştirmenize yardımcı oluyoruz. Önerilerimiz açık ve günlük hayatta uygulanması kolaydır.
 • Önyargılardan arınmış: Yargılamayız. Damgalamayı veya ayrımcılığı teşvik edebilecek ifadelerden kasıtlı olarak kaçınırız. Farklı aşamalarda ve süreçlerde olan okuyucularla konuşuyoruz, bu nedenle odak noktası siz ve refahınızı artırma olasılığı.
 • Güvenilir: Sağlık konusundaki bilgilerini bilimden elde edilen somut verilerle doğruladıktan sonra aktaran uzmanlar ve profesyonellerle çalışıyoruz. Sağlığa Bir Adım’ın bilgilerine güvenebilirsiniz çünkü kalitenin değeri tüm yayınlarımızda yer almaktadır.

Editörlerimizin izlediği stil kılavuzu, doğruluk ve kapsamlılığı göz ardı etmeden basitliğe odaklanır. Sesimiz aynı zamanda sıcak ve profesyonel, ölçülü ve cana yakın, anlaşılır ve bilimseldir.

Korku veya panik yaratmayı değil, olumlu eyleme ilham vermeyi amaçlıyoruz.

Ekibimiz

Sağlığa Bir Adım, güvenilir, doğru ve güncel kaliteli bilgiler sunmak için sağlık alanında profesyonellerden oluşan bir ekibe sahiptir. Doktorlarımız, psikologlarımız, beslenme uzmanlarımız, eczacılarımız, diş hekimlerimiz ve hemşirelerimiz var. Ayrıca bu ekip empati değerine saygı duyduğu için içerikleri sade, anlaşılır ve samimi bir dille detaylandırıyor.

Portalımızın yazarları ve editörleri, okuyucuya sundukları bilgileri bilimsel kaynaklar ve mesleki deneyimleri ile doğrulamaktadır. İçeriğin detaylandırılması için, öneriler, tavsiyeler ve tavsiyeler sunarken üstlendikleri sorumluluğun bir parçası olan önceki bir araştırma sürecine saygı duyarlar.

Bilimsel çalışmalardan ve insan klinik deneylerinden elde edilen bilgilere öncelik veriyoruz. Aynı şekilde ekibimiz, Klinik Yönergeleri ve ünlü sağlık kuruluşlarının beyanlarını kullanır. Bu kaynaklar mevcut değilse hayvan veya *in vitro* testlerden elde edilen sonuçlar kullanılacaktır.

Editörlük sürecimiz

Sağlığa Bir Adım, okuyucuların sağlıklarıyla en alakalı buldukları şeylere, sağlık alanındaki güncel gelişmelere ve insanların yaşam kalitelerini artırabilecek somut bilgilerle ilgili her şeye göre içerik seçer. Editör ekibinin bir kısmı, tekrardan kaçınarak ilgili ve aynı zamanda orijinal konuları önermekten sorumludur. Bu konuların her biri, redaksiyon sürecine geçmek için onaylanmadan (veya edilmeden) önce analiz edilir.

Sağlık haberleriyle ilgili olarak özel bir seçim yapıyoruz. Ekibimiz, yaşamınız için temel teşkil edebilecek sağlık haberlerini günlük olarak araştırır.

Daha sonra profesyonel ekip, onaylanan konuların içeriğini yazar. Değerlerimizin ve sesimizin rehberliğinde sıcak, empatik, yakın, bilgilendirici, doğru, güvenilir ve bilime dayalı bir metin hazırlıyorlar. Yazı işleri ekibinin başka bir bölümü, bu içeriği yayınlanmadan önce inceler ve düzenler. Bilmelisiniz ki, Sağlığa Bir Adım olarak intihale izin vermiyoruz, orijinal içeriği her makalenin yayınlanmasından önce kapsamlı bir incelemeden geçirerek paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu şekilde, portalımızda yayınlanan doğrulanabilir bilgilere, hoş bir dile, güncel bibliyografyaya ve okuyucunun ifadelerimizi doğrulamasına olanak tanıyan bağlantılara sahip bir metne ulaşmak için farklı filtreler uygulanır.

Sağlığa Bir Adım’da, hayatınızı iyileştirmek için olumlu sağlık önerileri bulacaksınız. Ve bu, her yayında saygı duyduğumuz redaksiyon süreci sayesinde mümkündür.

Bir süre sonra portalımızın içeriği yayınlandıktan sonra tekrar kontrol edilir. Bu, özellikle insan sağlığı gibi değişen bir alanda verileri güncel tutmak için yapılır. Editör ekibinin bir kısmı, yeni bilimsel bilgileri birleştirmek, okuyucuların önerilerine göre değişiklikler yapmak ve metinleri geliştirmek için yayınları periyodik olarak gözden geçirir. Bu içerik denetimi süreklidir ve güncel haberler söz konusu olduğunda, devam eden haberlerin gelişimine göre verilerin yenilenmesini içerir.

Doğrulama etiketlerimiz

Sağlığa Bir Adım’ın yayınlarında, bilgilerin doğrulanma derecesini gösteren aşağıdaki 4 etiketi bulacaksınız:

 • Gerçekliği kontrol edildi: Makalemizde bu etiketin bulunması, içeriğin güvenilir bilimsel ve akademik kaynaklara dayandığı anlamına gelir. Son bibliyografya bölümünde, bu kaynakları doğrulayabileceksiniz.
 • Kanıta dayalı: Bu etiket, bir öncekinden daha yüksek bir doğrulama değeri belirtir. Bu, bibliyografyadaki kaynakların çoğunun, uzmanlaşmış sağlık dergileri tarafından kendi doğrulama sürecinden geçmiş bilimsel çalışmalar olduğu anlamına gelir.
 • Yazarın tavsiyesi: Bazen, editör kadromuzdaki profesyoneller sağlık alanındaki deneyimlerine dayanarak tavsiye veya önerilerde bulunurlar. Konuyla ilgili belirli bir kaynakça olmasa bile, içeriği onaylayan bir profesyonelin onayıdır.
 • Revizyon altında: Bu etiketin varlığı, okuduğunuz makaleyi iyileştirmek ve güncellemek için aktif olarak çalıştığımızı gösterir. Demek ki kısa zamanda bu içerik genişleyecek ve yeni referanslar eklenecektir.

Feragatname

Sağlığa Bir Adım ‘ın içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis, tedavi veya bir sağlık profesyonelinin tavsiyelerinin yerine kullanılmamalıdır. Lütfen sunulan bilgilerin tüm durumlar için uygun olmayabileceğini ve belirli sonuçları garanti etmediğini unutmayın.

Bu nedenle, sağlığınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, herhangi bir karar vermeden veya herhangi bir prosedür veya tedaviye başlamadan önce güvenilir bir uzmana danışmanız önemlidir. Her kişinin benzersiz olduğunu ve tedavilere veya sağlık tavsiyelerine farklı tepkiler verebileceğini unutmayın.

Özetle, Sağlığa Bir Adım yazılarının sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu, bu yayında verilen bilgilerin sadece genel bir rehber olduğunu ve bir uzmanın görüşü veya tıbbi tavsiyesinin yerine geçmediğini hatırlatırız. Sağlığınızla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, herhangi bir tedavi veya prosedüre başlamadan önce güvendiğiniz bir profesyonele danışın ve onayını alın.

Yorumlar, öneriler ve düzeltmeler

Sağlığa Bir Adım okuyucularımızdan gelen yorum, öneri ve düzeltmelere açıktır. Sesimize ve değerlerimize katılımınız, önceliğimiz olduğunuz için içeriğimizin kalitesini sağlamaya devam etmemiz için çok önemlidir.

Bize ileteceğiniz iletiler her zaman dikkate alınacak, en kısa sürede yanıtlanacak ve yayınlarımızın revize edilmesini sağlayacaktır. Bize bir şey söylemek ister misiniz? İletişim sayfamızdan bize yazın.