Protein ve Lif Açısından Zengin 5 Vegan Smoothie

Bu içecekler laktozlu herhangi bir malzeme içermediği için eğer içmekte güçlük çekiyorsanız daha kremsi bir kıvam elde etmek amacıyla yoğurt ekleyebilirsiniz. 
Protein ve Lif Açısından Zengin 5 Vegan Smoothie
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Lezzetli ve sağlıklı bir şekilde protein ve lif almak için kendinize meyve, çekirdek, kuru yemiş ve sebzeden içeren bir vegan smoothie yapabilirsiniz. Bu yazımızda, hayvansal ürünlere ya da takviyelere gerek kalmadan ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak, birbirinden lezzetli 5 smoothie tarifini sizlerle paylaşacağız.

Bitkisel protein

bitkisel protein

Protein sağlığınız için çok önemlidir. Kaslarınızı korur ve kilo vermenize yardımcı olur. Protein alabilmek için et, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar tüketmek gerektiğini duymaya alışkınız.

Bu gıdaların yüksek miktarda protein içerdikleri doğrudur ancak vücudunuz bitkisel proteinleri daha kolay işler. Kuru yemiş, tahıl gevreği ve hatta meyve yiyerek iyi miktarda protein alabilirsiniz.

Sağlıklı smoothieler

Smoothie yapan kadın

Bu yazımızda sizinle hepsi birbirinden lezzetli ve sağlıklı 5 farklı vegan smoothie tarifi paylaşacağız. Bu smoothie’leri içerek ihtiyacınız olan vitamini, mineralleri, proteini, lifi ve esas yağ asitlerini alabilirsiniz.

Tarifler laktoz ve hayvansal ürün içermez. Hatta gluten bile içermez! Bu yüzden vegan smoothie herkes için uygundur. Bu smoothie’leri içmek için en uygun zaman sabahtır. Kahvaltı olarak tüketebilirisiniz. Gün içerisinde fiziksel ve zihinsel enerji gerektiren işlerde çalışan insalar da öğünler arasında tüketebilir.

1. Avokado ve ay çekirdekli smoothie

Avokado en sağlıklı ve besin açısından en zengin yiyeceklerden biridir. İçerdiği yüksek miktarda sağlıklı yağlara ve proteine rağmen meyve olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca kremsi yapısı sayesinde herhangi bir sıvı tarif için harikadır.

Ay çekirdeği; sporcular, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen herkes için idealdir. Çekirdekler kavrulmuş değil, aksine çiğ olmalıdır. Bu şekilde bütün besin değerlerini korumuş olurlar. Çekirdekleri avokado ile karıştırmadan önce birkaç saat boyunca suda bekletmenizi öneriyoruz.

Çok koyu olmasını önlemek için karışıma biraz su ekleyin. Eğer isterseniz, tatlandırmak için biraz rafine edilmiş şekerotu da ekleyebilirsiniz. 

2. Hindistan cevizi sütü, chia tohumu ve muzlu smoothie

Muzlu ananaslı smoothie

Hindistan cevizi, avokado ile beraber protein ve sağlıklı yağlar almak açısından en sık önerilen meyvedir. Hindistan cevizinin suyunu, yağını ya da sütünü kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tadı da oldukça lezzetlidir. Hindistan cevizi sütünü evde yapabilir ya da satın alabilirsiniz.

Chia tohumları bir gece önceden suda bekletilmiş olmalıdır. Chia tohumları protein açısından zengindir. Aynı zamanda bağırsakları temizlemek ve kabızlıkla mücadele etmek için de idealdir. Son olarak muz, smoothienize doğal mineraller, karbonhidrat ve protein sağlarken tat verir.

3. Şeftali ve keten tohumu

Şeftali, protein açısından en zengin meyvelerden biridir. Ayrıca şeftali aroması neredeyse tüm smoothie’lerle iyi gider. Çünkü şeftalinin tadı oldukça tatlı ve asidiktir. Bu meyvenin sindirimsel ve yenileyici özellikleri vardır.

Keten tohumu, sağlıklarına dikkat etmek isteyen ve sebze proteini kaynağı arayan insalar arasında oldukça yaygındır. Bu smoothie’ye biraz su ya da meyve suyu ekleyebilirsiniz.

4. Papaya ve balkabağı çekirdeği

papaya içeceği

Papaya sindirim sistemi için oldukça yararlıdır; protein ve lif açısından da zengindir. Balkabağı zengin bir besin kaynağı olmasının yanında prostat problemleri için de harika bir tedavidir ve bağırsak parazitlerinin oluşmasını engeller. Smoothie’nin biraz daha sıvı bir kıvama ulaşması için su ya da portakal suyu ekleyebilirsiniz.

5. Badem sütü ve elma

Bu smoothie’nin tadı çok lezzetlidir. Oldukça kremsi ve yumuşak bir kıvamı vardır. Badem sütünü evde kendiniz yapabilir ya da satın alabilirsiniz. Badem sütü, en fazla protein içeren bitki bazlı yiyeceklerden biridir. Badem sütünün her 100 gramında 19 gram protein vardır.

Elma da badem sütüyle yakışan bir meyvedir. Aynı zamanda kalp damar sağlığını korur. Aynı zamanda sindirim fonksiyonunu düzene sokar ve kan şekeri seviyesini düşürür. Süt ürünlerini tüketmenizde bir sakınca yoksa bu tariflere yoğurt da ekleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.