Keten Tohumu ile Kolonlarınızı Temizleyin

Keten Tohumu ile Kolonlarınızı Temizleyin

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Son yıllarda keten tohumu çok popüler oldu çünkü içeriğindeki besleyici ögeler ve omega-3 yağ asitleri sayesinde sağlığa çok faydalı olduğu kanıtlandı. Özellikle de kalın bağırsağınızı temizlemek için bu yiyecek son derece faydalıdır.

Bu tohumların %40’ı besleyici lif, bunun üçte biri çözülebilir lif ve gerisi çözülemeyen liften oluşur. Çözülebilir lif toksinleri atar ve çözülemeyen lif de vücutta tutulan atık maddelerin temizlenme işlevini uyarmakla görevlidir.

Keten tohumu ile kolonlarınızı temizleyip bağırsak işlevinizi yeniden düzenleyebilirsiniz. İçeriğindeki lif, çoklu doymamış yağ, lignan gibi fitokimyasallar bu yiyeceği kolon sağlığı için harika bir yoldaş haline getiriyor.

Toksinleri temizlemenin yanı sıra sağlıklı olmanız için düzenli işlemelerini de sağlıyor.

Kalın Bağırsağınızı Keten Tohumu Kullanarak Temizleyin

keten tohumu2
 • Keten tohumu yemek sindirim sistemini rahatça gevşetir ve temizleme sürecinde atıkların kolayca çıkmasına yardımcı olur.
 • Keten tohumunun özellikleri bağırsak hareketlerini hızlandırır, yavaş işleyen bağırsakları ve kronik kabızlığı geçirir. Kabızlık deneyimleyen insanlar bir çok sağlık sorunuyla karşılaşabilirler, çünkü düzenli bağırsak hareketleri olmadığında toksin ve atıkları vücutlarında biriktirirler. Bu ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu açıdan, keten tohumunun düzenli tüketimi yumuşatıcı, gevşetici etkiler yaratıp katılaşmış dışkıyı nemlendirir ve bağırsaktan çıkmasını kolaylaştırır.
 • Keten tohumu yemek vücutta detoks etkisi yaratır, bu da toksik maddelerin, birikmiş atıkların ve aşırı asidik maddelerin atılımı ve bağırsak gazının çıkarılması için iyidir.
 • İçeriğindeki yüksek orada lif, asidik yağ ve temizleme özellikleriyle keten tohumu normalde bizi olumsuz etkileyen sindirim sistemi problemlerini tedavi etmek için çok iyidir. Gastritin etkilerini azaltır, basur şişkinliğini alır, bağırsak florasını yeniden canlandırır, divertikülü ortadan kaldırır ve bağırsak hareketlerini arttırır.
 • Keten tohumunun özellikleri ayrıca huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilere de iyi gelir. Çünkü semptomlarını azaltır ve gündelik aktivitelerinizi yaparken oluşan rahatsızlığı önler.

Keten Tohumu ile Kalın Bağırsağınızı Temizlemek İçin Ne Yapmalısınız?

 • Keten tohumunun yararlarından faydalanmak için, aklınızda bulundurmanız gereken en önemli ayrıntı keten tohumu alırken kabuklu olmasına dikkat etmektir. Çünkü kabuklu tohumlar içeriğinde daha fazla çözülebilir ve çözülemeyen lif içerir, bu da kolonları temizlemek için çok büyük fayda sağlar.
 • Keten tohumunu kolayca yemek ve tüm avantajlarından faydalanmak için, kabuğuyla çiğneyin. Ayrıca pudra veya un haline dönüştürebilirsiniz veya doğrudan un haline getirilmiş şekilde de bulup satın alabilirsiniz. Bu da sorunsuz yenebilir. Tohumları bütün olarak tüketmekten kaçının çünkü sindirimi uzun ve zor olabilir.
 • Keten tohumu ununuz hazır olunca, günde iki kaşık yiyin; bunu doğrudan çiğneyebilirsiniz ya da yarım bardak suda veya meyve suyunda çözdürebilirsiniz. Tüketimini harekete geçirmek için, ayrıca keten tohumu ununu içmeden önce akşam iki saat boyunca suda bekletebilirsiniz.
 • Bir diğer iyi seçenek ise keten tohumlarını suda ıslatıp, su ile mikserden geçirmektir.

Keten Tohumu ile Kolon Temizleme Tedavisini Ne Zaman Sonlandırabilirsiniz?

kalın bağırsağınızı temizlemek için detoks

Keten tohumu ile kolon temizleme tedavisinin süresi belli değildir ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. İlk olarak aklınızda tutmanız gereken kolonların emflamasyonu ve orada birikmiş toksinlerin seviyesidir.

En iyisi keten tohumunu kabızlıkla savaşmak için sık sık tüketmektir. Ayrıca normal bağırsak hareketlerinize ulaşmak için günde iki veya üç kez tüketebilirsiniz.

Sonuçları fark ettiğinizde, keten tohumu tüketmeyi bırakın. Ama her gün de düzenli olarak yemeye devam ederseniz de bu bir problem oluşturmaz.

Akılda Tutulması Gereken Noktalar

 • Unutmayın ki bu doğal tedavi yöntemi sadece uygulamasında istikrarlı olduğunuz sürece iyi sonuçlar verebilir.
 • Aynı zamanda içeriğinde fazla lif olan gıdaları tüketmeyi de arttırın. Bunlar tam tahıllar, meyveler ve sebzeler olabilir. Ayrıca diyetinizi düzenleyin ve vücudunuza zararlı olabilecek tüm yiyecekleri yemeyi bırakın.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı edinin. İyi uyuyun, yavaş yemek yiyin, günde yeterince su için ve genel olarak sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.