Mutfağınızda Bulunması Gereken En Sağlıklı Tohumlar

26 Şubat, 2016
Tohumlar mineral, protein, vitamin, enzim ve yağ asitleri bakımından çok zengindir. Eğer bütün faydalarından yararlanmak istiyorsanız tohumları ham olarak favori yemeklerinize dahil etmelisiniz.

Bazı filozoflar tohumları yaşamın kaynağı olarak görürler. Bazıları için bu doğru olsa da, diğerleri için tohumlar sadece besin değerlerini karşılayan gıdalardır. Çoğu tohum yenebilir ve pişirmede kullandığımız yağlardan daha doğal yağlar içerir. Peki, en sağlıklı tohumlar hangileridir?

Tohum ve Çekirdeklerin Sırrı

Tohumların bir çok faydası vardır; üstelik çok zahmetsiz bir şekilde saklanabilirler. Günümüzde de eski çağlarda olduğu gibi çok tüketilmektedirler.

Eğer pahalı olduklarını düşünüp beslenme düzeninize dahil etmiyorsanız, faydalarını göz önünde bulundurun. Eğer şöyle durup bir düşünürsek, aslında o kadar da pahalı değillerdir.

Tohumların kuşlar için olduğunu düşünebilirsiniz; ama bizim için de artık popüler olmuştur. Bu minik çekirdekler sağlığınız için çok önemli olan protein, mineral, vitamin, enzim ve yağ asitleri içermektedir.

Yağ tohumları sağlıklı yağ içeriğinden ötürü en çok önerilen çekirdek çeşididir. Açlık hissettiğinizde veya işe yetişmeye çalışırken harika bir atıştırmalık olacaktır!

Tohum ve çekirdeklerin faydalarını maksimum seviyede görmek için çiğ halleri ile tüketmeliyiz. Bir süre suda bekletirseniz sindirmesi daha kolay olacaktır. Öğütülerek, meyve sularının içinde, sıvılaştırılmış şekilde, kıyılmış veya saf haliyle yemek de önerilmektedir.

Beslenmemiz İçin En Sağlıklı Tohumlar

Chia tohumu

chia tohumu

Bu koyu renkli çekirdekler mineral, vitamin, lif, antioksidan ve protein bakımından çok zengindir. Balık yemeyi seven insanlar için harika bir seçenektir; çünkü diğer sebzelerden farklı olarak, balığın içindeki Omega 3 gibi yağ asitlerini barındırır.

Eklem ağrısını azaltmaya yarar, diyabetle veya kalp ile alakalı hastalıklar ile savaşır, zayıf kalmanızı sağlar ve enerjinizi destekler. İçinde gluten yoktur ve karaciğerinizi korurken, aynı zamanda beyin fonksiyonlarınızı iyileştirir.

Bu yazımıza da göz atın: Diyet Listenizde Yer Alması Gereken 5 Sağlıklı Tohum

Çetene (Kenevir tohumu)

  • Hafif kahverengi bir görüntüsü olan bu tohumlar bağışıklık rahatsızlıklarını ve tüberkülozu iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Aynı zamanda vücudun kendi üretemediği aminoasitler de dahil olmak üzere bir çok aminoasit, Omega 6 ve 3 gibi yağ asitleri, kolayca sindirilebilen proteinler; kanı, hücreleri, dokuyu, cildi, mitokondriyi ve organları koruyan bitkisel gıdaları da içerir.
  • Kenevir tohumu yemek sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Nar çekirdeği

nar çekirdekleri

Güzel bir kırmızı veya derin bir mor rengi olan bu çekirdekler çok zengin bir antioksidan kaynağıdır ve vücudu erken yaşlanmaya sebep olan serbest köklerden korumaya yardımcı olur.

Kanın oksijen seviyesini dengede tutar, pıhtılaşma oluşumunu önler, ayrıca kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan polifenoller bakımından zengindir.

Düşük kalorili olmasının yanında içeriğinde C vitamini ve potasyum vardır. Kolesterolü düşürürken; ayrıca kabızlığın giderilmesine de yardımcı olur. Artrit ve eklem yangısından muzdarip insanlar için çok iyidir, kıkırdak yıpranmasını önler.

Keten tohumu

En sağlıklı tohumlar arasında saydığımız keten tohumu, canlı bir kahverengi tonuna sahiptır. Bu tohumlar tok hissetmenizi sağlayan, kilo vermeye yardımcı olan ve ayrıca sindirim sistemi için önemli olan lifleri içerir.

Kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olur, anti-enflamatuvar özelliği vardır, tümör ve kanserin oluşumunu engeller.Ayrıca antioksidan içeriği vardır, düzgün bir sindirim fonksiyonunu destekler ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

Kabak çekirdeği

kabak çekirdeği

Genellikle sarı veya turuncu renktedir ve sağlığınıza iyi gelecek alkaloidler ve proteinler içerir. B vitamini ve depresyonu önleyen L-tropaphin denilen maddeleri içerir. Genel sağlığınızı iyileştirirken, böbrek taşlarını engelleyerek, parazit oluşumu, özellikle de tenyayı önler.

Susam çekirdeği

  • Açık renkteki bu çekirdekler senelerce çeşni olarak kullanılmıştır. Susam çekirdeğinin insanı kötü etkileyen neredeyse hiç bir özelliği yoktur.
  • Demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, B vitamini, çinko, fosfor ve diyet lifi bakımından zengindir.
  • Emsalsiz lif çeşitleri içerir; bunlar da kan basıncını dengeler ve karaciğerinizi hasar görmekten korur.

Ay çekirdeği

ay çekirdeği

Küçük ve beyaz renkte olan bu çekirdekler koyu renkte bir kabuk ile çevrilidir. İçeriğindeki E vitamini beyninize ve hücrelerinize zarar verme ihtimali olan serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Kolesterolü düşürür, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve kanser riskinizi azaltır. İçerdiği magnezyum, astıma ve yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca baş ağrılarına ve krizlere de iyi gelir.

Kinoa çekirdeği

Kinoa çekirdeği küçük ve daire şeklinde olur. Senelerdir Amerika’da kullanılmaktadır ve “ana tane” olarak bilinir. İçinde demir, fosfor ve bir çok protein vardır.

Yüksek seviyedeki lif içeriğinden ötürü kabızlığa iyi gelir ve doyurucu etkisi sayesinde de kilo vermenize yardımcı olur.Bir çok tarife dahil edilmesi çok kolaydır: Turtalara, çorbalara, granolaya ve ekmeğe çok yakışır.

Kimyon tohumu

Bir çok sağlıklı içeriğinden ötürü kimyon tohumu senelerdir kullanılmaktadır. Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmenin yanı sıra; antiseptik özelliği vardır, demir bakımından zengindir ve karaciğer fonskiyonlarınızı destekler.

Soğuk algınlığı yaşıyorsanız veya boğazınız ağrıyorsa kimyon tohumu metabolizmanızı da hızlandırarak size yardımcı olabilir. Bu tohum, bağışıklık sistemini güçlendirir, astıma ve artrite iyi gelir ve ayrıca böbrekleri korur.