Diyet Listenizde Yer Alması Gereken 5 Sağlıklı Tohum

11 Aralık, 2018
Diyet listenizde yer vereceğiniz çeşitli tohumlar sayesinde daha hızlı kilo verebilirsiniz. Lif ve aminoasit içeren bu gıdalar metabolizmanızı desteklemek için ideallerdir. 

Kilo vermek için diyet yaparken size yardımcı olacak pek çok sağlıklı tohum var. Mucizevi özellikleri olan gıdalar değiller elbette ancak fazla kilolarınızla savaşıyorsanız diyetinizi daha etkili bir hale getirmek için onlara başvurabilirsiniz.

Genellikle “yağ yakıcı” özellikleriyle öne çıkarlar çünkü kilo vermenize yardımcı olmak için metabolizmanın fonksiyonlarını uyarırlar. Bazıları da kilo verme dönemindeki önemli süreçlere, içerdikleri lif ve temel besinler sayesinde olumlu anlamda müdahale ederler.

Daha da iyisi tatları oldukça güzeldir. Böylece diyetinizde yer alan diğer yiyeceklerle birlikte de tüketebilirsiniz. Yani onları hem tek başlarına tüketebilirsiniz hem de pek çok tarifin içine ekleyebilirsiniz.

Sizce hangi tohumlar öne çıkıyor olabilir? Kilo verdiren 5 sağlıklı tohum hangileri? Vakit kaybetmeden öğrenin!

Diyetinizi Tamamlayan 5 Sağlıklı Tohum

Tohumlar antik çağlardan beri insanların beslenme programlarında kendilerine yer bulmuşlardır. Hem makro hem mikro besin kaynakları oldukları için yüzyıllar boyunca enerji ve besin değerleri nedeniyle onlara değer verilmiştir.

Son yıllarda ise zayıflatan diyetlerin bir parçası haline geldiler. Bunun sebebi ise içerdikleri bazı özelliklerin kilo kaybını desteklemesi. Hatta sağlık açısından da tercih edilmeleri tavsiye ediliyor çünkü yüksek kolesterolü kontrol altına almaya ve diyabeti önlemeye yardımcı oluyorlar.

1. Çiya Tohumu

çiya tohumu

Kilo vermeyi hızlandıran 5 sağlıklı tohum arasında birinci sırada çiya tohumu geliyor. Hem çözülebilir hem çözülemez liflerden yüksek oranda içermesiyle bilinen bu sağlıklı tohum bir “süperbesin” olarak sınıflandırılıyor. Antioksidanların yanı sıra omega 3 ve temel aminoasitler de içeriyor.

 • Düzenli tüketildiğinde sindirim yavaşlığı ve kabızlıkla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca metabolizmanızı destekler ve karın bölgesindeki yağ birikimini azaltır.
 • İçerdiği doymamış yağlar sayesinde yüksek seviyedeki kötü kolesterol ve trigliseritlerle savaşmaya yardımcı olur.
 • Kalorisi düşüktür. Enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olan proteinler ve karbonhidratlar içerir.

2. Ayçiçeği tohumu

Bazı insanlar ayçiçek tohumunun sadece kuşlara göre olduğunu düşünüyor olabilirler. Ancak bugün ayçiçeği tohumu pek çok insanın beslenme programında kendine yer bulan bir yiyecektir. Anksiyete ve kilo verme konusunda etkilidirler.

 • Bol miktarda E vitamini içerir. Ciltteki serbest radikallerin etkilerine karşı savaşmaya yardımcı olan antioksidan bir besindir.
 • İçerdiği mineraller ve B vitamini kasları güçlendirir ve bitkinliği azaltır.
 • Az miktarda aminoasit ve karbonhidrat içerirler. Bu da metabolik ritminizi dengede tutmanıza yardımcı olur.
 • Doymamış yağ asitleri damarların temizlenmesine yardımcı olur ve kandaki zararlı lipitleri azaltır.

Bunu da okuyun: Kuru Meyve ve Kuru Yemiş: Kilo Verdirdiklerini Biliyor Muydunuz?

3. Kişniş tohumu

kişniş tohumu

Kişniş olarak da bilinen kişniş tohumu, ayırt edici özelliği hafif ekşi tadı olan küçük kahverengi bir tohumdur. Bu sağlıklı tohum bahsettiğimiz diğer tohumlar gibi yaygın olarak tüketilmiyor ancak hem kilo vermeye yardımcı olan hem de pek çok tıbbi faydası olan bir yiyecek türü.

 • İçerdiği fitobesinler metabolik aktiviteyi destekliyor ve kandaki glikoz seviyesini düzenliyor.
 • İnsülin üretimini iyileştiren temel yağlar içeriyor. Bu yağlar şekeri enerji kaynağına dönüştüren anahtar bileşenler.
 • Sindirim sorunlarını yatıştırıyor. Birikmiş toksinlerin yok edilmesine yardımcı olan temizleyici etkileri var.

4. Susam tohumu

Bu sağlıklı tohum türü, Susamgiller familyasından ‘sesamum indicum’ isimli sağlıklı bir bitkiden çıkarılıyor. Besinsel değerleri ve tıbbi uygulamalarıyla tüm dünyada biliniyorlar. Susam tohumunun hastalıkları önleyici ve kilo vermeye yardımcı etkisi var.

 • Susam tohumunda niasin isimli bir bileşenden az miktarda bulunuyor. Bu bileşen, bitmek bilmeyen yeme isteğini durdurmak için anksiyete hissini azaltmaya yardımcı oluyor.
 • İçerdiği aminoasitler sayesinde bir yandan fiziksel performansı artırıyor, bir yandan da kas kütlesinin oluşumunu destekliyor.
 • İlginç bir besinsel lif kaynağı. Sindirimi iyileştirmek ve kolesterolü kontrol etmek için öneriliyor.
 • İçerdiği antioksidanlar hücreleri oksidatif strese karşı koruyor ve atıkları yok etmek için boşaltım organlarını destekliyor.

5. Keten tohumu

bir kaşık keten tohumu

Keten tohumu geçmişi oldukça eskilere dayanan bir yiyecek olmasına rağmen son yıllarda tüketimi tavan yaptı. Bazı ünlülerin ve sporcu ikonların kilo vermek için bu tohumu önermesi sayesinde popülaritesi arttı.

Bu yiyecekte önemli dozda lif, polifenol ve metabolizma için faydalı temel yağ asitleri bulunur.

Az miktarda omega 3 içerir. Bu bileşen canlılık hissini artırır ve kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Özellikle kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Sindirimi kolaydır. İçerdiği doğal jeller kolonu kayganlaştırır ve böylece atıkların dışarı atılması kolaylaşır.

Daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak “abur cubur” yeme eğiliminizi azaltır.

Kilo vermeye yardımcı olan bu tohumlardan hangisini denemek istersiniz? Gördüğünüz gibi hepsi vücudunuz için faydalı olabilecek özelliklere sahip. Sizin için en uygun olanını seçin ve onu salatalarınıza ve smoothieler’inize katmaktan hiç çekinmeyin.

 • Chia seeds. (n.d.)
  //www.clevelandclinicwellness.com/Features/Pages/chia-seeds.aspx
  metabolic-syndrome-randomized-trial
 • Basic report: 12036, seeds, sunflower seed kernels, dried. (2016, May)
  ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3626?fgcd=&manu=&lfacet=&format=&count=&max=35&offset=&sort=&qlookup=sunflower+seeds
 • Effects of dietary flaxseed on atherosclerotic plaque regression. Canadian Centre for Agri-food Research in Health and Medicine and the Institute of Cardiovascular Sciences, St. Boniface Hospital Research Centre, Winnipeg, Manitoba, Canada. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23585134