Kuru Meyve Ve Kuru Yemiş: Kilo Verdirdiklerini Biliyor Muydunuz?

Kuru meyve ve kuru yemiş yemek vücut sağlığını destekler. Birçok faydasının yanı sıra açlığı yatıştırarak kilo vermeyi destekler. Ayrıca sandığınızdan daha az kalori içerir. 
Kuru Meyve Ve Kuru Yemiş: Kilo Verdirdiklerini Biliyor Muydunuz?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kuru meyve ve kuru yemiş tüketmek, beslenme programınızı dengelemek ve iyi miktarda vitamin, protein ve besin almak için harika bir yöntem.

Boyutları küçük olsa da vücudunuz için faydalı özelliklerle dolular.

ceviz kabak çekirdeği çekirdek

Kuru yemişlerin en önemli özelliklerinden biri yüzde 50’den az su içermeleri. Ancak bu vücudun işlevlerini iyileştiren vitaminler ve minerallerle dolu olmalarını engellemiyor.

Kuru meyvelerin ve kuru yemişlerin içerdiği bileşenlerden bazıları şunlardır:

 • B vitamini
 • Folik asit
 • Potasyum
 • Demir
 • Lif
 • Bakır
 • Çinko
 • E vitamini
 • Kalsiyum
 • Magnezyum

Bugün bahsettiğimiz iki çeşit yiyecek var: Kuru meyve ve kuru yemişler.

 • Fıstık gibi kuru yemişlerin kabukları var.
 • Kuru meyveler arasında kuru üzüm ve kuru erik gibi yiyecekler var.

Kuru meyve ve kuru yemişler kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

mezura bel ölçüm kadın

Gün içinde ara öğünlerde atıştırmalık bir şey aradığınızda, kuru meyve ve kuru yemişler harika alternatiflerdir. Hem açlığınızı yatıştırırlar hem de düşük miktarda karbonhidrat ve kalori almanızı sağlamış olurlar.

 • Bu yiyecekler yüksek oranda lif içerdikleri için kabızlığı önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olurlar. Sindirimi desteklerler ve zararlı atıkların atılmasına yardımcı olurlar.
 • Ayrıca kemiklerin gelişimini de desteklerler. Yüksek kalsiyum içerikleri sayesinde kemikleri güçlendirirler. Sağlıklı bir insanda osteoporoz gibi hastalıkların gelişmesini önlerler.
 • Kuru meyve ve kuru yemişlerde antioksidan bulunur. Böylece daha genç ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmanıza yardımcı olurlar. Yaşlanma sürecini ve kırışıklıkların ortaya çıkışını geciktirirler.

Tuz ve şeker eklenmemiş kuru meyve ve kuru yemişleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde faydalı özelliklerini kaybederler ve kilo almanıza neden olabilirler.

Fazla tuzlu olmaları durumunda daha fazla sıvı tüketmenize ve böbreklerinizin fazla çalışmasına neden olurlar.

Şimdi vücudun düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olan ve kilo vermeye yardımcı olan 6 farklı kuru yemiş ve kuru meyve çeşidine bir göz atalım.

ceviz içi

Ceviz

Ceviz, beyaz içi olan, kalın, yuvarlak ve sert bir kabuk tarafından çevrelenmiş bir kuru yemiştir.

Ceviz yemek, karın çevresinde biriken yağların azalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra iştahı yatıştırır ve küçük karbonhidratlar içerir.

anteğ fıstığı

Fıstık

Fıstık, içinden yeşil bir meyve çıkan mor renkli bir kuru yemiştir. İkiye ayrılmış kalın bir kabukla çevrilidir. Açması kısmen kolaydır.

Fıstığın tamamı vücut tarafından kullanılır. Bu da fıstığın kalorisinin düşük olduğu anlamına gelir. Göz sağlığı için faydalıdır. Sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmanıza yardımcı olur.

Badem

bademler

Badem, ince kahverengi bir kabukla çevrili, beyaz renkli bir kuru yemiştir.

Bu kuru yemiş çeşidinde açlığı yatıştıran ve kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olan sağlıklı yağlar bulunur. Ayrıca sindirim sistemini iyileştirirler. Yüksek kolesterolü önlemeye yardımcı olur. Kalp sağlığı için faydalıdır.

Ay çekirdeği

ay çiçeği ay çekirdeği

Bu kuru yemiş, siyah beyaz çizgili bir kabukla çevrilidir. İçi beyazdır. Kaynağı ayçiçeğidir.

Pek çok kuru yemiş gibi ay çekirdeği de bol miktarda sağlıklı yağ ve vitamin içerir. Bu besin maddeleri vücudun arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olurlar.

Ay çekirdeği, doğru miktarda tüketildiğinde bolca omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asidi almanızı sağlar. Bu yağ asitleri vücut işlevlerini ve yağ kaybını desteklerler.

Kuru erik

kuru meyve kuru yemiş çeşitleri

Koyu renkli ve kırışmış gibi görünen bir kuru meyvedir. Çekici olmayan görüntüsüne rağmen pek çok besin maddesi içeren tatlı bir meyvedir.

Faydalı özellikleri sayesinde metabolizmanızı iyileştirir ve vücudunuzu arındırır. Böylece kabızlık ve yağ birikmesi gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Hurma

hurmalar

Son olarak hurmadan bahsedeceğiz. Hurmanın kaynağı hurma ağaçlarıdır. Kırmızı ve sarı arasında değişen renklere sahiptir. Oval şeklindedir. Bildiğiniz gibi hurma yediğinizde bol miktarda besleyici lif tüketmiş olursunuz.

Hurma yalnızca açlığınızı yatıştırmakla ve kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Beyin aktivitelerini de iyileştirir.

Ayrıca alerji ve anemiyle savaşan doğal bir çözüm olduğu da söylenebilir.

Fazla kuru yemiş ve kuru meyve tüketmekten kaçının

Aşırı miktarda kuru yemiş ve kuru meyve tüketmekten kaçınmak önemlidir. Pek çok yiyecek gibi kuru yemiş ve kuru meyveleri de bilinçli bir şekilde tüketmek gerekir.

Bu yüzden, rehber edinmek üzere, bir beslenme uzmanıyla konuşmak iyi olabilir. Herkesin vücudu birbirinden farklıdır. Bu nedenle sizin için doğru miktarın ne olduğunu öğrenmeniz önemlidir.

Kuru meyve ve kuru yemiş alırken olgunlaşmış olduklarından ve kabuklarının (eğer kabuklularsa) normal göründüğünden emin olun. Aksi takdirde içlerinde mantar olabilir veya küflenmiş (dıştan bakıldığında yeşilimsi bir görüntüleri varsa) olabilirler.

Aşırı miktarda kuru yemiş ve kuru meyve tüketmek şunlar gibi yaygın riskleri de beraberinde getirebilir:

 • Olgunlaşmamış meyvelerin yenmesi nedeniyle zehirlenme
 • Alerjik reaksiyonlar
 • İshal
 • Böbrek taşı

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Grillo A, Salvi L, Coruzzi P, Salvi P, Parati G. Sodium Intake and Hypertension. Nutrients. 2019 Aug 21. 11 (9): 1970.
 • Hayes D, Angove M, et al. Walnuts (Junglans regia) chemical composition and research in human health. Critical Reviews Food Science and Nutrition. Junio 2016. 56 (8): 1231-41.
 • Lutz M. Nuts and body weight. An overview. Journal of Nutrition and Health Sciences. Febrero 2016. 3 (1).
 • Rock Ch, Zunshine E, et al. Effects of pistachio consumption in a behavioral weight loss intervention on weight change, cardiometabolic factors and dietary intake. Nutrients. 2020. 12 (7): 2155.
 • Ros E. Health benefits of nut consumption. Nutrients. Julio 2010. 2 (7): 652-682.
 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. European Journal of Clinical Nutrition. 2019 Mar. 73 (3): 333-344.
 • Wien MA, Sabaté JM, Iklé DN, Cole SE, Kandeel FR. Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. Int J Obes Relat Metab Disord. 2003 Nov. 27 (11): 1365-72.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.