Göz Sağlığınız İçin Bu 4 Egzersizi Uygulayın

Neden göz sağlığımızı ihmal ederiz? Egzersiz denince aklımıza hiçbir zaman görüş egzersizi yapmak gelmez. Ancak göz egzersizinin bize sağlayacağı pek çok fayda olabilir. 
Göz Sağlığınız İçin Bu 4 Egzersizi Uygulayın

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Göz sağlığınız için faydalı olabilecek pek çok egzersiz var. Gözleriniz kızarmaya yatkın mı? Gözlerinizde bir gerginlik hissediyor musunuz? Bazen acıdıkları oluyor mu? Bilgisayar ekranının önünde çalışan insanlar genellikle bu tür sorunlardan muzdaripler.

Bu nedenle görme gücümüze zarar vermek istemiyorsak, sağlıklı gözlere sahip olmayı istiyorsak, göz egzersizlerini uygulamalıyız. Bunlar istediğiniz yerde yapabileceğiniz basit egzersizlerdir. Rutininizin bir parçası haline getirdiğinizde faydalarını göreceksiniz.

Göz sağlığınız için egzersizler

Bugün göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak 4 egzersizden bahsedeceğiz. Yalnızca 4 tanesini sıralayacak olsak da her birinin yarattığı değişimi fark edecek böylece egzersizleri eksiksiz bir şekilde yapmaya başlayabileceksiniz.

1. Kırpıştırın!

yorgun çalışan kadın

Eğer bilgisayar ekranına bakarak çalışıyorsanız gözlerinizi kırpmak, göz sağlığınız için oldukça önemli bir egzersizdir. “Zaten gözlerimi kırpıyorum!” diye düşünebilirsiniz. Haklısınız ancak bizim göz kırpma sıklığımız her zaman yeterli olmayabilir.

Bilgisayar ekranına bakarak çalışmak dikkat gerektirir. Bu nedenle diğer koşullardan farklı olarak, gözlerimizi kırpmadan daha uzun süre geçirmiş oluruz. Peki, bu konuda ne yapabiliriz?

 • Hızlıca gözlerinizi kırpıştırın: Eğer işe ara verdiyseniz, gözlerinizi çok hızlı kırpmayı deneyin. Bu doğal olarak gözlerinizin yağlanmasını sağlayacaktır. Böylece göz damlası kullanmanıza gerek kalmayacak.
 • Yavaşça gözlerinizi kırpıştırın: Bu egzersiz gözlerinizdeki gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Gözlerinizi kapatın ve birkaç saniye kapalı tutun. Sonra gözlerinizi açın ve bu işlemi tekrarlayın.

2. Gözlere baskı uygulamak

Hatırlıyor musunuz, küçükken göz kapaklarınıza bastırır ve sonra yıldızları görürdünüz? Gözlerinize nazik bir şekilde baskı uygulamanın pek çok faydası olduğu anlaşıldı. Bu, gözlerinizdeki gerginliğin geçmesini ve gözlerinizi yoğun bir şekilde çalıştırdığınız yorucu bir iş gününün ardından görme gücünüzün rahatlamasını sağlar.

Peki, bu egzersizleri nasıl uygulayabiliriz? İşte gözlerinizi rahatlatmak ve gerginliklerini azaltmak için başvurabileceğiniz iki yöntem:

 • Avuç içlerinizi gözlerinize bastırın: Nazik bir şekilde baskı uygulayarak avuç içlerinizle gözlerinizi kapatın. Ovarak önce onları ısıtmanız tavsiye edilir. Sonra yaklaşık iki dakika avuç içleriniz göz kapaklarınızın üzerinde olacak şekilde oturun.
 • Parmaklarınızla bastırın: Küçükken olduğu gibi parmaklarınızı gözlerinizin üstüne koyun ve birkaç saniyeliğine bastırın. Sonra rahatlayın ve aynı şeyi tekrar yapın.

3. Gözlerinizi hareket ettirin

gözü aşağı çekip açmak

Hareket ettirmek de göz sağlığı için etkili egzersizlerden biridir. Gözleriniz her zaman hareket ediyor olsalar da, eğer belirli sonuçlar elde etmek istiyorsak gözlerimizi özel bir şekilde hareket ettirmeliyiz.

Bu şekilde gözlerdeki gerginliği azaltıp görüş gücümüzü rahatlatabiliriz.

 • Yukarı ve aşağı: İlk hareket bu. Önce yukarı sonra aşağı bakmaktan oluşuyor. Biraz zor gelebilir. Bu yüzden bu egzersizi  yavaşça yapın.
 • Her iki tarafa: İkinci egzersiz de birincisine benziyor ancak önce sağa sonra da sola bakmanız gerekiyor.

Bu egzersizleri yaptığınızda gözlerinizi zorla hareket ettiriyormuşsunuz gibi bir baskı hissedebilirsiniz. Bu iyi bir şeydir. Gerginliği boşaltıyorsunuz. Bu egzersizleri yaptıktan sonra gözlerinizin sağlığının oldukça iyi olduğunu hissedeceksiniz.

4. Önce yakına sonra uzağa odaklanın

Göz sağlığı egzersizlerinin sonuncusu odaklanmanızla ilgili bir çalışma. Bu egzersiz yakını veya uzağı görme sorunu yaşayanlara büyük ölçüde yardımcı olabilir. Bu yüzden bu egzersiz özellikle de iş yerinde uzağı veya yakını görme konusunda sıkıntı çeken insanlara tavsiye edilir.

 • Uzağa odaklanın: Uzaktaki bir objeye, bir kişiye veya herhangi bir şeye bakın. Sonra odak noktanızı başladığınız yere döndürün.
 • Yakına odaklanın: Herhangi bir şeye odaklanmadan etrafınızdaki şeylere bakarak başlayın. Sonra bir şeye odaklanın. Bu bir toz zerresi, küçük bir karınca veya tırnağınızın kenarındaki deri parçası olabilir.

Bu egzersizlerin tümü gözdeki gerginliğin azalmasına, görüşümüzün güçlenmesine ve gözlerimizin zaman zaman ihtiyaç duyduğu şekilde dinlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca bu egzersizleri rutin hale de getirip işe her mola verişimizde uygulayabiliriz. Görüşümüz bunun için bize teşekkür edecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arif, K. y Alam, MJ. (2016). Síndrome de visión por computadora. Revista de Faridpur Medical College , 10 (1), 33- 35. https://doi.org/10.3329/fmcj.v10i1.27923
 • Dharani, A., Dhivyabharathi, S., Divya, K., Ellappan, L., Gayathri, A. y Deepa, R. (2019). Ejercicios oftálmicos sobre miopía. Asian Journal of Nursing Education and Research, 9 (1), 43. https://doi.org/10.5958/2349-2996.2019.00008.
 • Pooja J. Shah, Dr. M. Sangeetha. (2019). Efectos del masaje facial, de cuello y de los ejercicios oculares tradicionales chinos junto con los ejercicios faciales y oculares sobre la agudeza visual y la insuficiencia de convergencia entre los adultos jóvenes con miopía baja. Revista internacional de investigación y ciencias de la salud (IJHSR). https://www.ijhsr.org/IJHSR_Vol.9_Issue.5_May2019/IJHSR_Abstract.020.html
 • Rawstron, JA, Burley, CD y Elder, MJ (2005). Una revisión sistemática de la aplicabilidad y eficacia de los ejercicios oculares. Revista de Oftalmología Pediátrica y Estrabismo, 42 (2), 82–88. https://doi.org/10.3928/01913913-20050301-02
 • Shende, VS. (2013). Efecto de varias técnicas de ejercicio ocular junto con Pranayama en el tiempo de reacción visual: un estudio de casos y controles. Revista de investigación clínica y diagnóstica. https://doi.org/10.7860/jcdr/2013/6324.3338

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.