Ruh Halinizi İyileştiren Besleyici Gıdalar

Ruh halinizde meydana gelen değişiklikler, çoğu kez birtakım besin ögelerinin eksikliğinden kaynaklanır; tükettiğiniz gıdalardan elde edilen ve ruhsal durumunuzu düzenleyen kimyasallar mevcuttur. 
Ruh Halinizi İyileştiren Besleyici Gıdalar

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2019

Nedenini bilmiyorsunuz fakat ağlamak, üzücü şarkılar dinlemek ya da bir hafta boyunca yatakta kalmak istiyorsunuz. Hava, yorgunluk, can sıkan deneyimler, hormonal değişiklikler ya da milyonlarca başka şey buna sebep olabilir. Bununla birlikte, ruh halinizi iyileştiren yiyeceklerin var olduğunu biliyor musunuz? Bu yazıda paylaştığımız örnekleri tüketerek onların ruha iyi gelen özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Ruh halinizi iyileştirmek için neler yemelisiniz

Belki nedenini bilmiyorsunuz fakat her ne kadar alarmınız çalmaya devam etse de yataktan çıkacak gücü kendinizde bulamıyorsunuz. Belki günlerden pazartesi diye, belki de en sevdiğiniz televizyon programını izlemek için geç saatlere kadar uyumadınız için; ya da premenstrual sendromla uğraşıyorsunuz.

Sonrasında bir bakmışsınız ki ofisteki herkesten nefret ediyor ve ıssız bir adaya kaçmak istiyorsunuz. İşten çıkmış eve giderken yol üzerinde kendinizi bir bardak kahve ve çikolatalı kekle şımartabilir, böylelikle akşam yemeğinden önce kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Sizce yemek mucizeler mi yaratıyor yoksa bir büyü mü yapıyor? Bu sorunun yanıtı tabi ki hayır. Bununla birlikte, moraliniz bozuk olduğunda ruh halinizi iyileştirmek adına gerçekten çok fazla şey yapar. Ruh halinizi dakikalar içinde güzelleştiren birtakım besin türleri vardır. Hangileri olduğunu gelin birlikte öğrenelim.

1. Çikolata

çikolata yemek

Çikolata bu listenin en başındadır, çünkü depresyonla mücadeleye destek olan en iyi yiyecek olarak kabul edilir ve ruh halinizi iyileştirmek için mükemmel bir seçenektir. Kakaodaki maddeler, beyne daha iyi hissetmenizi teşvik eden sinyaller verir; bu yüzden mutsuz hissettiğiniz zaman çikolata yeme isteği oldukça yaygındır.

Yine de bu tatlıdan çok fazla yemek sağlığınız açısından negatif etkiler yaratabilir çünkü çikolata bünyesinde şeker, süt ve başka birçok malzeme içerir. Tabii ki, bir istisna olarak bitter çikolataya başvurabilirsiniz.

2. Kuru yemiş

Kuru yemiş  mükemmel bir yağ asidi (omega 3) kaynağıdır ve günün herhangi bir saatinde sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketilebilir. Gün içerisinde bir avuç fındık,  badem ya da yer fıstığı yiyebilirsiniz. Arzu ederseniz faydalarını artırmak için kuru yemişleri yoğurt, portakal suyu ya da süt ile karıştırabilirsiniz.

3. Süt

süt içmek

Moraliniz bozuk üstelik hava da soğuksa uyumadan önce bir bardak ılık süt içebilirsiniz. Bu eylem insanı dakikalar içinde rahatlatır ve uykuya dalmasına yardımcı olur. Süt, kalsiyum içeriği sayesinde insanı sakinleştirmesi ve doyurucu olması nedeniyle sıcak çaydan çok daha etkilidir.

Süt içmek, sinirliliğe, kaygıya, depresyon ve ruh halinizde meydana gelen dengesizliklere iyi gelir.

4. Tarçın

Sütünüze bir tutam tarçın eklemeyi deneyin, çünkü tarçın diğer birçok özelliğinin yanı sıra ruh halinizi de iyileştirir. Bu özel kokulu baharat, hipoglisemiyi önler. Kan şekeri seviyeleri düştüğü zaman bu durum yorgunluğa neden olabilir. Bu sorunu önlemek ya da tedavi etmek için, tatlı veya çayların üzerine her gün biraz tarçın serpebilirsiniz.

5. Bal

ruh halinizi

Bal, ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilecek başka bir tatlıdır. Doğal bir antibiyotik olmak gibi ilginç özelliklere de sahiptir Serotonin (mutluluk hormonu) sentezlenmesine yardımcı olan bir aminoasit olan triptofanı içermesiyle birlikte, var olan en eksiksiz gıdalardan bir tanesidir.

Çayınızı tatlandırmak için bir çorba kaşığı bal yeterlidir; onun tadını çıkardıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!

6. Muz

Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek birçok meyve vardır. Bir tek muz bile yüksek magnezyum içeriği sayesinde bunu başarabilir. Bu mineral, stres, yorgunluk ve kaygıyı azaltır. Bütün bun özellikler ruh halinizi iyileştirmek için birlikte hareket eder.

Muzu smoothie içerisinde tüketebilir ya da meyve salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

7. Tam buğday ekmeği

tam tahıllı ekmek

Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, tam buğday ekmeği yemenizi öneriyoruz. Karbonhidrat içermesine rağmen, bünyesinde aminoasitleri toplar; bu da onu doyurucu ve anksiyete ile savaşmak için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Dahası, tam buğday ekmeği, depresyon ve ağrıya karşı duyarlılığı azaltan triptofana sahiptir. Kahvaltıda bir dilim tam buğday ekmeği yiyin ve güne yüzünüzde bir gülümsemeyle başlayın.

8. Ispanak

Ispanak sizi sadece Temel Reis kadar güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda bünyenize ihtiyacı olan folik asitten verir. Folik asit, özellikle gebelik döneminde çok önemlidir ve başka birçok güzel avantaja sahiptir. Örneğin, beyindeki serotonin seviyelerini arttırır; böylelikle ruh durumunuzu iyileştirir.

Ispanağı çiğ olarak yiyebilir ya salata, omlet ve çorba gibi farklı tariflerde ona yer verebilirsiniz.

9. Yumurta

yumurta

Türkiye, Japonya ve İsveç gibi birçok ülkede haşlanmış yumurta kahvaltıda yenir. Haşlanmış yumurta, kızartılmış yumurtanın aksine (ekstra yağ içeriği nedeniyle tavsiye edilmez), içeriğinde bulunan yüksek miktarda besin ögesi nedeniyle oldukça doyurucu bir seçenektir. Enerji verici özelliğinden ötürü fiziksel olarak zorlu işlerde çalışan bireyler için çok idealdir. Tüm bunlara ek olarak, yumurtada bulunan aminoasitler serotonin üretimine yardımcı olur.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.