Yağ Yakıcı ve Kilo Vermenize Yardımcı Yiyecekler

Bu yiyecekleri beslenme programınıza dahil etmeye çalışın. Etkileri hemen fark etmeyebileceğinizi unutmayın. Ancak bu yiyecekleri düzenli bir şekilde tükettiğinizde kilo vermek için gereken bedensel fonksiyonlarınızı desteklemiş olursunuz.
Yağ Yakıcı ve Kilo Vermenize Yardımcı Yiyecekler
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kiloyla veya obeziteyle savaşanlar kilo vermek için diyet yapmanın ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Yedikleriniz ve alışkanlıklarınız arasında bir denge kurmanız gerektiği doğrudur; ama en önemli kısmı yedikleriniz oluşturur. Vücudunuzdaki yağları yakacak “mucizevi” bir yağ yakıcı yiyecek yoktur.

Ancak yine de metabolizmanızı hızlandırıp kilo verme sürecini destekleyecek düşük kalorili seçenekler mevcuttur. Anlamanız gereken en önemli şey şudur; amacınız stabil bir kiloya ulaşmaksa, beslenme programınız yüzde yüz dengeli olmalıdır. H içbir besin kısıtlaması yapılmamalı, çok katı planlar tercih edilmemelidir.

Eğer diyetinizi bazı yiyeceklerle desteklerseniz, hem fiziksel görünümünüzü hem de sağlığınızı iyileştirmeniz mümkündür. Peki, bu yağ yakıcı ve sağlıklı yiyecekler nelerdir?

1. Yağ yakıcı yiyecekler: Yulaf

kasede yulaf

Sözde “tahılların kraliçesi” olarak bilinen yulaf, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak en iyi yağ yakıcı yiyeceklerden biridir. Yulaf hem tok hissetmenizi sağlar hem de sindirim sisteminizi geliştirir.

Aynı zamanda, yüksek miktarda diyet lifi içermesiyle öne çıkar. Bu lif kolondaki fazladan atıklardan kurtulmanıza yardımcı olan bir besindir. İçerdiği yoğun kompleks karbonhidratlar sayesinde enerji seviyenizi yükseltir ve metabolizmanızı aktifleştirir.

2. Greyfurt

greyfurt ve greyfurt dilimleri

Bu lezzetli meyve, diyetlere yardımcı olan içeriği sayesinde tüm dünyada popüler olmuştur. Kalori oranı çok düşük, su oranı ise zengindir. Böylece yağ yakımı süreçlerini desteklemiş olur.

Greyfurtta vücutta depolanan yağı eritmeye yardımcı olan antioksidanlardan A ve C vitaminleri bulunur. Bunun yanında, lif içeriği sindirim sistemine iyi gelir ve bağırsaklarımızı temizler.

Tüm bunların yanı sıra, greyfurt vücudunuzun insüline verdiği tepkiyi de iyileştirir. Bildiğiniz gibi insülin kilo alımını önemli ölçüde etkileyen bir hormondur.

3. Turpgil sebzeler

yeşil yapraklı sebzeler

Turpgil sebzeler sağlıklı ve dengeli bir kiloya ulaşmak isteyen herkes için idealdir. Metabolizmayı destekleyen, sindirim ve lenf sistemine iyi gelen ve yağ yakıcı pek çok besin barındırırlar.

Bu sebzeler, içerdikleri yoğun antioksidanlar sayesinde, serbest radikallerin ve kolestrolün negatif etkileriyle savaşma konusunda ustadır.

Ayrıca, lif içeriğ sayesinde açlık krizlerini bastırıp, sindirim sürecini hızlandırırlar. Bu sebzelerde bulunan protein, yağsız kas kütlesini güçlendirir ve fiziksel performansınızı artırır.

4. Chia tohumu

tahta kase içinde chia tohumu

Chia tohumu, kilo verdirmede etkili olması sayesinde tüm dünyada popülerdir. Elbette ki chia tohumu bir gecede yağlarınızı yakacak değildir; ancak düzenli tüketildiğinde fazla kilolarınızla başa çıkma konusunda çok etkili olabilir.

28 gram chia tohumunda 12 gram kompleks karbonhidrat, 11 gram lif bulunur. Bu da size enerji vermekle kalmayıp, aynı zamanda tok tuttuğu ve sindirim sisteminizi iyileştirdiği anlamına gelir.

Kahvaltıda chia tohumu yemek ruhsal ve fiziksel performansınızı artırır ve öğün aralarında atıştırma isteğinizi azaltır. Ayrıca, chia tohumunda, kalıcı kolestrolden kurtulmaya yardım eden sağlıklı yağ asitleri bulunur.

5. Yeşil elma

sepette yeşil elmalar

Yeşil elma her zaman en çok tavsiye edilen yağ yakıcı yiyeceklerden biri olmuştur. Zengin içeriği ve düşük kalorili olmasının yanı sıra, yüksek besin değeri sayesinde her diyet için ideal bir yiyecektir.

Yeşil elmalar, yoğun miktarda C vitamini, flavonoid ve beta karoten içerdikleri için obeziteyle savaşma konusunda çok etkilidirler. Yani bu besinler yağları yakmaya ve metabolizmanızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Üstelik yeşil elma, pektin olarak bilinen bir lif türü içerir. Bu lif türü, pH değerinizi düzenler ve yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırmak için metabolizmanıza destek olur.

6. Kereviz

kereviz suyu

Eğer amacınız yağ yakmaksa, kereviz günlük beslenme programınıza mutlaka dahil etmeniz gereken yiyeceklerden biridir. Bu bitki enfeksiyon giderici ve idrar söktürücüdür. Ayrıca amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacak arındırıcı özelliklere sahiptir.

Kerevizde yoğun miktarda C vitamini bulunur. Bu vitamin, yağ hücrelerini yok eden bir hormon olan noradrenalinin üretilmesine yardımcı eder. Böylece kilo vermenizi destekler.

Bunun yanında kalori oranı çok düşüktür. Hafif lif içeriği hem kolestrol seviyenizi düşürür hem de sindiriminizi hızlandırır. Bu yiyecekleri beslenme programınıza dahil etmeye çalışın.

Unutmayın; etkileri hemen fark etmeyebilirsiniz. Ancak bu yiyecekleri düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman, kilo vermek için gereken bedensel fonksiyonlarınızı desteklemiş olursunuz.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 7 Doyurucu Akşam Yemeği
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 7 Doyurucu Akşam Yemeği

Lezzetli ve doyurucu akşam yemeği fikirleri arıyorsanız, işte size haftanın her günü için planlanmış orijinal ve basit fikirler! Tıklayın!  • Au Yeung F., Jovanovski E., Jenkins AL., Zurbau A., et al., The effects of gelled konjac glucomannan fibre on appetite and energy intake in healthy individuals: a randomised cross over trial. Br J Nutr, 2018. 119 (1): 109-116.
  • Keshavarz SA., Mostafavi SA., Akhondzadeh S., Reza M., et al., Omega 3 supplementation effects on body weight and depression among dieter women with co morbidity of depression and obesity compared with the placebo: a randomized clinical trial. Clin Nutr ESPEN, 2018. 25: 37-43.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.